Javier Milei’nin projesine ilişkin tartışma nihayet bu Salı milletvekillerinde başlıyor

Son olarak, yetkililerin ve Milletvekilleri komisyonu üyelerinin toplanmasında yaşanan uzun gecikmelerden sonra, çok amaçlı yasa. Başkanın gönderdiği proje Javier Milei Olağanüstü oturumlar için bu Salı günü Alt Meclis’te görüşülmeye başlanacak. Hükümet, İcra yetkililerinin varlığını doğruladı ancak Zoom üzerinden bağlantı kurabilirler.

Genel Mevzuat, Bütçe ve Anayasa İşleri Genel Kurulu, yetki ve üyelerini belirledi. Artık özgürlükçülerin en iddialı ve tartışmalı projelerinden biri olan çalışmalara ne zaman başlayacakları biliniyor.

Faaliyetler başlayacak bu Salı, saat 14.00’ten 20.00’ye kadar.. Çarşamba günü sabah 9’dan akşam 8’e kadar devam edecekler. İcra Şubesi yetkilileriBu, projenin ince baskısını açıklayacaktır.

“Yönetim Kurulu yetkililerinin de katılacağı belirtiliyor. uzaktan sunum yapın veya bağlanınGenel Mevzuat Komisyonu sekreteri Guillermo Triantafilo tarafından imzalanan notta, “Bu amaçlar doğrultusunda Milletvekilleri uygun gördükleri soruları sunabilirler” ifadesi vurgulanıyor.

Resmi iletişimde Triantafilo, milletvekillerinin komisyonun e-postasına soru göndermeleri için Pazartesi sabahı saat 8’e kadar bir süre belirledi. Hem soruların e-postayla iletilmesi hem de yetkililerin uzaktan açıklama yapması, rakipler arasında zaten tartışmalara yol açıyor.

Tartışmanın başlangıcı “Ek C” Milletvekilleri binasının ikinci katındaki toplantı odasında olacak.

Birkaç hafta süren gerginlikten sonra Martín Menem başkanlığındaki Temsilciler Meclisi nihayet siyasi blok başına üye sayısını belirledi ve bu durum Perşembe günü lisede gerilime ve bağırışlara yol açtı.

Mesele şu ki Kirchnerizm, La Libertad Avanza’nın Kirchner karşıtı bloklarla yaptığı siyasi anlaşmayı görmezden geldi ve milletvekilleri olarak oluşturulan dört komisyondan toplam beş yeri elinden aldığı için protesto etti. Sandalyelerden ikisi Anayasa İşleri, biri Bütçe, biri Genel Mevzuat ve geri kalanı da Dış İlişkiler ile ilgilidir.

Unión por la Patria bloğunun başkanı Germán Martínez, “D’Hondt sistemi kapsamında komisyonların oluşumuna saygı göstermediler ve üç komisyon değişikliğine tek taraflı olarak karar verdiler” dedi.

Video

Bertie Benegas Lynch’in Bütçe Komitesi’ndeki ilk sert müdahalesi: “Gördüklerim bana anlatılamaz görünüyor”

Bağırışların ortasında Benegas Lynch müdahale etti. “Siyasetin dışından geldiğim için, bu konuya ilk dalışım, gördüklerim bana anlatılamaz görünüyor” dedi. UP bloktan ona “Tanıtılamaz olan sensin” diye döndüler.

“Bu alışılmadık bir durum” diye ekledi ve yasa koyucuları “Entre Ríos Bulvarı’nda çöpten yemek yiyen insanlar var, bu ülkeyi Kirchnerci çöküşten ileriye taşımak için işbirliğinizi rica ediyorum” konusunda uyaran özgürlükçü.

Milletvekilleri iktidar partisinde iç tartışmaya başlamadan önce

Ancak buna ek olarak iktidar partisi, saf milleistalar ile müttefikler arasındaki farkların giderek belirginleştiği bir iç gerilimi de beraberinde getiriyor.

farklılıklar yeni değil ve Cumhurbaşkanı tarafından gönderilen mega projeyi tartışmak için komisyonların kurulması, başkanlık eden özgürlükçü blok içindeki her sektörün pozisyonu üzerindeki perdeyi biraz daha kaldırdı. Oscar Zago.

Bütçe, Genel Mevzuat, Dış İlişkiler ve Anayasa İşleri komisyonlarının çalkantılı entegrasyonunun ortasında, Marcela Pagano ve onun yerine başka bir özgürlükçü atandı.

Resmi temsilci Marcela Pagano milletvekilleri arasında yer değiştirdi. Fotoğraf: Federico López Claro

Gazetecinin yerini Eduardo Falcone (LLA – Buenos Aires) aldı ve Dışişleri’nde yerini María Cecilia Ibáñez (La Libertad Avanza-Córdoba) aldı.

İçi de şunu işaret ediyor Nicolás MayorazAnayasa İşleri Komisyonu başkanlığına seçildi. Önemli bir özgürlükçü operatör, tartışma başlamadan önce yanan bir iç odada yüksek sesle şunu ifade etti: “Bunlar farklı partilerde yer alan Demokrat Parti’den geliyor. Aynı şeyin şimdi olmayacağına dair hangi garantiler var?” hükümet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir