Javier Milei’nin rakamları, anlatılamaz bir iddia ve Kongre’ye giren guru

Tehlikeyle oynamayı seven milletvekilleri var. Torba Yasanın batmış gibi göründüğü ve tesislerdeki sunumların ofislerde spekülasyonlara yol açtığı o uzun huzursuzluk saatlerinde en az üçü, Javier Milei’nin aynı fikirde olduğunu kabul etti. kendi felaketini inşa etmeye başladı. Bunlar onlarca yıldır geleneksel politikanın şekillendirdiği liderlerdir. Başkan’ı bir kötülük komplosu olarak görüyorlar: Mutlakiyetçi çizgiye sahip, belsiz, istikrarsız, gerçek muhataplardan vazgeçen ve uygulamaya koyduğu şiddetli ekonomik uyum planına rağmen bir yönetilebilirlik paktı müzakere etmeye istekli olmayan bir adam. Mart. “Görevin sonuna böyle gelinmez”cümledir.

Kameraların yüzlerinde olmadığı, gerginliklerin azaldığı ve konuşmaların sertleştiği bu toplantılarda yasa koyucular iktidarda kalacaklarına dair bahse girdiler. İçlerinden biri randevuyu bile riske attı: “Milei haziran ayına ulaşırsa siyaseti bırakacağım”.

Bilgi bazı danışmanlar arasında sızdırılmıştı ve içlerinden biri bu bilgiyi Casa Rosada’nın tepesine şu ifadeyle iletecekti: ““Bu tür insanlarla pazarlık yaptığınızı bilin.”. Arjantin’e Özgürlük İçin Üsler ve Başlangıç ​​Noktaları Kanunu’nda yapılacak değişikliklerle ilgili görüşmelerin en dramatik anlarından biri yaşanıyordu. Milei ve çok az sayıdaki küçük çevresi ayağa kalktı: “Eğer bizden makale indirmeye çalışırlarsa yasayı kendimiz deviririz.”

Hükümet, 26 Ocak’ta beklenmedik bir şekilde mali faslı indirdiğinde çok fazla verdiğine inanıyordu. Bunu son taviz olarak düşündü. Ama hayır: daha fazla değişiklik geldi.

Orijinal proje geçen yıl 27 Aralık’ta, giriş metninde “Mayıs 1810 Devrimi” adıyla sunuldu. 644 madde vardı. Bu Cuma öğleden sonra saat altıdan sonra, üç günlük oturumlardan sonra genel olarak yarım ceza aldı. 363’te kaldı.

Tartışma sırasında iktidar partisinin çıkarlarını savunanların bir yetkisi vardı: Devredilen yetkiler veya Devlet reformu kaldırılamaz ve ne kuralsızlaştırmaların büyük bir kısmı ne de kamu şirketlerinin özelleştirilmesinin önemli bir kısmı kaldırılamaz. “Bizden Aerolíneas Arjantin’i istemeye gelirlerse kalkıp gideriz. Pazarlık edilemez” sloganlarından biri de buydu.

144 olumlu oy ve 109 olumsuz oyla onaylanan yarı yaptırım, Casa Rosada’nın mahremiyetinde ılımlı bir kutlamaya yol açtı. Girişim sunulduğunda aradıkları her şey bu değildi ama sonuçta bir zaferdi. Daha önce de söylendi: La Libertad Avanza’nın sadece 38 milletvekili var. Yasama organının yenilgisi, küçük ateş gücünü tamamen açığa çıkaracak ve yeni gücü, başkanlık göreve başlamasına iki aydan az bir süre kala çok rahatsız bir durumda bırakacaktı.

Milei’nin gölgesinde hareket eden liderler, Kongre’deki ilk zaferlerini vurgulamak için başka bir şey daha söylüyorlar: Mauricio Macri ve Cambiemos’un deneyimlerinden çok şey aldıklarını. “İstedikleri değil de mümkün olduğunu düşündükleri projeyi gönderdiler, sonra da gönderdiklerinin yarısını onayladılar. Her şeye biz hükmediyoruz ve her şeye göre pazarlık yapıyoruz.”

Martín Menem’in ofisinde örülmüş parlamento anlaşmaları sıklıkla devlet başkanının uzlaşmazlığıyla çatışıyordu. We Make Federal Koalisyon bloğundan bir milletvekili, “Menem ile bir konuda ilerleme kaydettik, sonra onlar başka bir şey buldular” diyor. Şikayet yineleniyor: “Hükümetin muhatabı yok.” Balcarce 50’de şöyle cevap veriyorlar: “Alış veriş için muhatapları yok.” Aynı sesler itiraf ediyor: “Bize siyaset yapmadığımızı söylüyorlar ve haklılar.”

Video

Milei Torba Yasanın yarı yaptırımını elde etti. Clarín’in Politika editörü Pablo de León tarafından analiz ediliyor.

Rakipler perde arkasında Milei’nin gerçekte neyin peşinde olduğunu merak ediyor. Bazen şaşkına dönerler; diğerlerinde tehdit edildi. Bazıları, Başkan’ın ne tweet attığını anında öğrenmek için Twitter bildirim hizmetini etkinleştirdi. Paylaşım yaptıklarında veya retweetledikleri zaman bir darbeden korkuyorlar. Bazı günler Milei onlara RT verdi konuşmaları gereken yasa koyuculara yönelik agresif mesajlara parlamento kılıçları. Menem akranlarından sürekli sitemlerle karşılaşıyordu. Milletvekilleri Meclisi başkanı iyi vakit geçirmedi. Kendisinin ve başkalarının şikayetlerini aldı. Menem kibar, konuşması keyifli ama görünen o ki o köpek balığı denizinde yüzmeye yetmiyor ya da hiç yetmiyor.

Müzakereler durgun göründüğünde ve Menem her iki tarafın da saldırılarından kaçınmaya çalıştığında, Santiago Caputo gizlice Kongre’ye çıktı. Bir kez değil, birkaç kez. Caputo’nun liseden beri bu salonlarda yaşayan pek çok zorlu rakibi ona küçümseyerek baktı.. Ancak tartışmayı yeniden rayına oturtmak için diyaloğa girdiler. Caputo’yu Jaime Durán Barba ile çalıştığı zamandan tanıyan PRO yasa koyucuları kapıların açılmasına yardımcı oldu.

Bu, Milei’ye göre seçim başarısının mimarı olan kampanyanın gurusunun toplumdaki sunumuydu. Mileist çevredeki üç kilit kişiden biridir. Diğerleri ise genelkurmay başkanı Nicolás Posse ve Başkanlığın genel sekreteri Karina Milei. Kim onların karşısına çıkarsa, Muhtemelen hükümetten ayrılmak zorunda kalacak ya da dışlanacak. Bu hafta Cuma günü, yetkisinin azaltıldığını Resmi Gazete’den öğrenen Medya Bakanı Eduardo Serenellini’ye geldi. Karina onun bu havasına tahammül edemiyordu; Javier şimdilik bunu destekliyor.

Caputo 38 yaşında ve geçtiğimiz Salı günü Genel Sekreterlik kararıyla danışman olarak atanana kadar hiçbir görevi yoktu. Parlamentoda bulunması, özel olarak kararlaştırılanların daha sonra Başkan tarafından reddedilmeyeceğini garanti altına almaktı. En diyalog odaklı muhaliflerin söylediği şey buydu.

Peki Milei? İlk başkan kaldı çevrimiçi, yasa koyucularla ve bazı valilerle sohbet etti, ancak çok fazla karışmadı. Onun yanında “Onun takıntısı ekonomidir” diye güveniyorlar. Milei döviz kurunu yükseltmeye çalışıyor. Bunu söylüyorlar Nisan veya Mayıs ayını işaret ediyor veya en geç Haziran ayında olacak. Rezerve görüşmelerde sahanın önümüzdeki aylarda 30 milyar doları nakde çevireceğini ve Merkez Bankası’nın 13 Aralık’tan bu yana elde ettiği 6.300 dolara eklenecek yaklaşık 10 milyar doları alabileceğini söyledi.

Eğer bu gerçekleşirse, Hükümetin gösterebileceği bir başarı olacaktır. Ancak hedef sonsuzluk kadar uzakta ve ekonomi çatırdıyor. Ayarlama güçlü bir resesyon öngörüyor: IMF az önce bu yılki düşüşün %2,8 olacağını söyledi. Enflasyon da düşmüyor, ancak Yönetim Ocak ayında beklenenden daha düşük olacağını savunuyor. Yine de kimse başka bir devalüasyonun gelebileceğini göz ardı etmiyor. Domingo Cavallo, fiyatların tekrar sıçramaması için bundan kaçınılmasını istedi.

Hükümetin bilgileri birkaç elde yoğunlaşmaya devam ediyor ve yönetim sözcüleri de az sayıda. Bu, mevcut yönetimin başarılı olması için çalışanlar tarafından bile dile getirilen yinelenen eleştirilerden bir diğeri. Posse konuşmuyor, Karina da konuşmuyor; Santiago Caputo, daha az. Ve güçlü Ekonomi Bakanı Luis Caputo bunu ancak başka seçeneği kalmadığında yapıyor. Yüzünü en çok gösteren ise Manuel Adorni’dir. Çok azmış gibi geliyor. Belki Guillermo Francos da bu odak noktasıyla Daniel Scioli’nin Turizm, Çevre ve Spor Bakanı olarak atanmasını düşünmüştür. Scioli, Milei’nin yönetimini savunmak için ortaya çıkarsa Cristina ve Kirchnerism nasıl görünürdü?

“Bugün medyada tamamen Javier var. Onun figürünün gölgesinde kaldık” diyorlar Kabinede. Milei röportajları kendisi ayarlıyor ya da uzun süredir tanıdığı gazetecilere ekran dışında itiraflarda bulunuyor.

Bazen beklenmedik dönüşler de olabiliyor. Örneğin birkaç gün önce kendisini çok eleştiren bir medya kuruluşundan bir gazeteciyle telefon görüşmesi yaptı. İlk kez konuşuyorlardı. Muhatabının şaşkınlığı öyle oldu ki: “Ama nasıl düşündüğümü biliyor musunuz, Başkan?”. Milei yanıt verdi: “Evet, mükemmel.”

Birkaç dakikalık sohbetin ardından Milei gazeteciyi öğle yemeğine davet etti. Telefon diyaloğu ne kadar tuhafsa, öğle yemeği de o kadar tuhaftı. İki saat elli dakika sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir