Javier Milei’nin savaş mesajı ve Mauricio Macri’nin derin düşünceleri

Javier Milei ekonomik düzenlemeye doğru yürüyor hızlı, keskin ve derin. 19 Kasım seçimlerini kazandığından bu yana onunla en çok konuşanlar onu böyle tanımlıyor. Hızlı, çünkü Milei hiperenflasyondan bir adım uzakta olduğumuzu ve bundan kaçınmak istiyorsak kaybedecek bir dakikamızın bile olmadığını düşünüyor; açık, çünkü toplumun 10 Aralık’ta “partinin sona erdiğini” anlamaya başlamasını amaçlıyor; ve derindir, çünkü dramatik bir önermeye dayalı olarak zamana yayılan iddialı ve riskli bir kültürel değişim önermektedir: kazandığınızdan bir peso fazlasını harcamamak. savaş mesajı. Konu bununla ilgili.

Gelecek dönem başkanına bu hafta New York ve Washington gezisinde eşlik eden heyet üyelerinden biri bunu şöyle anlatıyor: “Amerika Birleşik Devletleri’nde bize Arjantinli bakanları ve başkanları ikna etmeye alışkın olduklarını söylediler. hesapları dengelemek; Burada durum tam tersiydi: Javier onları kesin olarak derinlere inmenin gerekliliğine ikna etmek istiyordu.”

Milei çıkıntı boyunca yürümeye hazır görünüyor. Yüzde 40’tan fazlasının yoksul olduğu ve maaşları yok eden yüzde 140’lık yıllar arası enflasyonun olduğu ve – 2023’ün nihai rakamları bilindiğinde – Mauricio Macri’nin 2019’da bıraktığını dört katına çıkarabileceği bir ülkede, o hızlanır. Bu ritim ekibinde ilk şokları yarattı. “Bazıları korktu ve gitti. Belki de tribünlerden konuşmak onlar için serbestti ve kazanacağımızı hiç düşünmemişlerdi” diyor La Libertad Avanza temsilcileri.

Mileist personeli açılış konuşmasında sunmak üzere geniş bir girişim paketi hazırlıyor. Bunların birçoğu bu ay Kongre’deki olağanüstü oturumlarda tartışılacak. Yeni yönetim, en az 10 bakanlığın ve onlarca siyasi pozisyonun kaldırılmasını, enerji alanı ve döviz kuru rejiminde reform yapılmasını, illere ihtiyari kaynak gönderiminin askıya alınmasını, çalışma rejiminin güncellenmesini ve vergi sisteminin değiştirilmesini önerecek. Belki iki yılda bir oy vermenin mümkün olmadığını da düşüneceksiniz. Projelerin birçoğu, Parlamentonun birçok yasayı birlikte ve rekor sürede oylayabilmesini sağlayan bir mekanizma olan Torba Yasanın bir parçası olacak.

Libertador otelinin 18. katındaki özgürlükçü liderin ofisinden geçenler (21’indeydi ama daha büyük bir kata taşındı) maliyet azaltma konusundaki konuşmanın aynı fikirde olduğu konusunda hemfikir. Günler geçtikçe bu durum daha da aşırı hale geliyor ve Kirchnerist mirasın perdesi kalkıyor.. Görünen şey hayal edilenden daha kötü. Bir klasik.

Seçim zaferinin getirdiği coşkunun sönmesiyle Milei’nin iş adamlarına, valilere ve gelecekteki Kabine üyelerine verdiği ilk mesaj şuydu: “Para yok.” Şimdi ise çok daha zorlu bir uyarıya yöneldi: “Kendinizi elinizden geldiğince yapın.”

Valiler nöbet tutuyor. Zaten iki lig var: Peronistleri bir araya getiren lig ve Değişim için Birlikte’nin on liderini barındıran en yenisi. Bu grupta bir hafta içinde başlayacak gidişat değişikliğine nasıl yaklaşılacağına dair kıvılcımlar yükseliyor. Salı günü, görevden ayrılan ve henüz gelmeyen milletvekilleriyle birlikte Alman Binicilik Kulübü’nde bir araya geldiler. Ignacio Torres (Chubut), Rogelio Frigerio (Entre Ríos), Marcelo Orrego (San Juan) ve Maximiliano Pullaro (Santa Fe), Ulusal’dan eyaletlere fon gönderilmesinin durdurulmaması gerektiğini öncelik olarak dile getirerek, “kendilerini tercih ettiklerini” söyledi. mileizmle sınır çizercesine muhalif olalım”. Cristian Ritondo onlara son verdi: “Belediyenin fonlarını aldıklarında hiçbir şey söylemediler ve bu da federalizmdir.” Seçilmiş temsilci Silvana Giudici de eleştirilere katıldı ve birçoğu buna tolerans göstermedi. Valilerden en az beşi bölgeyi terk etti.

Milei ikinci turda 14.554.560 oy aldı ve Sergio Massa’ya karşı on bir puandan fazla fark elde etti. Gelen saldırılara karşı koymak için o sermayeyi kullanmaya çalışacağı konusunda fikir birliği var. Sokaklar sıcak olacak Piquetero grupları, Fernando de la Rúa’nın 2001’de uğradığı ve hükümetinin devrilmesiyle sonuçlanan isyanla örtüşen 19 ve 20 Aralık tarihleri ​​için bir mücadele planı hazırlıyor. Troçkist grev gözcüleri Kongreyi çevrelemek Yeni yönetime karşı bir protesto olarak. Kolay zamanlar gelmeyecek.

Macri, 18 Eylül 2017’de Emekli Hareketliliği Yasasını onaylamaya çalışırken yüzlerce protestocunun Kongre’ye ve Polise attığı, artık meşhur olan on dört ton taşın anısına sesleniyor. Bu, Peronizmin ve solun karşı karşıya olduğu riskler konusunda farkındalık yaratmanın bir yoludur. O yıl Cambiemos parlamento seçimlerini kazanmıştı ama bu seferberliği soğutmaya yetmedi. O olaya odaklananlar var sonun başlangıcı macrista dönemine ait.

Macri’nin ikinci turdan sonra tek başına yaptıkları ilk toplantıda Milei’ye açıklamaya çalıştığı şey buydu. Eski başkan, Kongre’nin yönetilebilirliği oluşturma tezinde ısrar etti. Ritondo’nun Temsilciler Meclisi’nin başkanı olması gerektiğini öne sürdü. Milei öneriyi memnuniyetle karşıladı ancak aksi yönde karar verdi. İlk önce Florencio Randazzo’yu düşündü ama anlaması uzun sürmedi. Zurna Geçen Pazar, Cristina zaten eski bakanına oy vermeme emri vermişti.

Başkan yardımcısı, gördüğünüz gibi, Emekli olmayı düşünmüyor. Seçim gösterisini bekledi ve olay yerine geri döndü. Sergio Massa dikkat çekmeyen bir profil seçerken ve Alberto Fernández İspanya’da canlı yayına geçmeyi planlarken, Cristina aktif olmaya devam ediyor: Tik-Tok’ta viral olan videolar çekiyor, Milei’yi cezalandırıyor ve onun adına sahayı işaretliyor, gözlerini Kongre’den ayırmıyor ve özel olarak, en çok oy alan vali ve en sevdiği öğrencisi olan Axel Kicillof’un oluşumunu koşullandırmak için harekete geçiyor; Máximo Kirchner gözden düştüğü için bu durum çok daha fazla.

Başkan yardımcısı, bir özgürlükçüyü alt meclisin başkanı olarak destekleyeceğini söyledi. Dün onun Martín Menem olacağı doğrulandı. Cristina mütevazı bir zafer elde etti. Milei’nin ne kadar karlı olacağı henüz bilinmiyor. Kabine üyelerinin birçoğunun başına gelenin aynısı Rioja milletvekilinin başına da gelebilir: Fazla deneyimi yok ve uzlaşmaz liderlerle anlaşmak zorunda kalıyor. gerekirse kanunun sınırına kadar gitmeye istekli..Milei’nin yalnızca 38 milletvekili var; Değişim İçin Birlikte 94 ve Unión por la Patria ise 107 milletvekiliyle.

Milei, Macri’nin fikrini dinledi ve röportajlarda da yaptığı gibi onu aşırı derecede övdü, ancak daha küçük masasıyla çözüldü en iyisinin İçişleri Bakanı olacak Guillermo Francos’un pozisyonuna güvenmek olduğunu söyledi. PRO’nun kurucusu yakınları arasında özgürlükçü liderin davranışlarından rahatsız olduğunu söyledi. Peronizm ile pazarlık yaptığına inanamıyor. ““Bu senin hakkın ama anlamıyorum.”dedi.

Macri ayrıca Patricia Bullrich’in Güvenlik’e atandığını medya aracılığıyla öğrendiğinde kendini bomba gibi hissetti. Ve öncesinde Luis Caputo Ekonomi bölümündeydi. “Toto” Milei dünyasına kampanyanın gurusu olan yeğeni Santiago Caputo’nun elleriyle geldi: ilk toplantıyı altı aydan biraz daha uzun bir süre önce ayarladı. Belki Macri başka bir şeyin fantezisini kuruyordu: gücün arkasındaki güç olmakla ya da bir nevi denetleyici gölgeler içinde. Bu olmayacaktı.

Duyuru yayınlanmak üzereyken Macri’nin Bullrich’e söylediği son şey, “Bakan olarak görevi devralmak istiyorsanız sorun değil, ama bu sizin işiniz, PRO’ların değil.” oldu. Patricia’nın LN+ programının ortasında Viviana Canosa’ya kendisine teslim olmadığını söyleyen bir WhatsApp mesajı gönderdiğini öğrendiğinde kötü ruh hali daha da arttı. Sunucu metni yayında okudu.

Macri ve Bullrich ilişkinin en kötü anında. Eski başkan ise Milei ile bağını korumaya çalışıyor. Diyaloğun donmuş gibi göründüğü birkaç günlük çıkmazdan sonra, her ikisi de Cuma gecesi yine uzun uzun konuştular. Dostça bir konuşmaydı. Dün birbirleriyle tekrar iletişime geçmeyi planladılar.

Farklılıklara öncelik vermenin zamanı olmadığını düşünüyorlar. Sonunda, önümüzdeki Pazar öğlen 12’de ikisi aynı şeyi kutlayabilecekler: Başkanlık kuşak ve copunun bir Peronistten diğerine geçmemesini ve yalnızca kırk iki gün önce kazanan Sergio Massa’nın. Seçimlerde yedi puan farkla başkan gibi görünüyordu, transfer törenini hepimiz gibi televizyondan izlemek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir