Kolezyum ziyareti, jet lag ve neden Arjantin büyükelçiliğinde uyuyamadığı ve otele gitmediği

Başkan Javier Milei, İtalya’daki ilk saatlerinde, uyuyabilmek ve jet lag sorununu ortadan kaldırabilmek için “enerji harcamak” amacıyla Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri kız kardeşi Karina ile birlikte Roma’daki Kolezyum’u ziyaret etme fırsatını değerlendirdi. Geçici uyku sorununa neden olan jet lag bozukluğundan başka bir şey değildir.

“Geç geldik ve jet lag nedeniyle daha fazla enerji harcamak ve uyuyabilmek için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Yani, Yorgunluğumuzu gidermek için Kolezyum’a gitmeye karar verdik. ve böylece uyuyabiliyorum” dedi Milei.

Bir radyo röportajı sırasında GönyeÖzgürlükçü şöyle detaylandırdı: “Buenos Aires’teki faaliyetler konusu ve İsrail ile saat farkı göz önüne alındığında, bu benim günde 3 saat uyuduğum anlamına geliyordu.”

Devlet başkanı, klimanın çalışmaması nedeniyle Arjantin büyükelçiliğinden bir otele taşındığını doğruladı. “Bu doğru. Beşeri sermayenin de kusurları var, özellikle de yıllar geçtikçe.” yorumunu yaptı gülerek.

Milei ve kız kardeşi, Evita Perón’un 1947’de uyuduğu, Santa María La Mayor’un görkemli bazilikasının önündeki bir saray olan elçilik binasında kalmak zorunda olsalar da, sonunda bunu prestijli Vía Véneto’daki bir otelde yapmayı seçtiler.

Özgürlükçülerin popüler “para yok” sözü doğrultusunda, başkan ve kız kardeşi, Arjantin’in Roma’da sahip olduğu eski sarayın imkanlarından yararlanacaklardı ancak kendilerini rahat hissetmeyerek bir otele taşınmayı tercih ettiler, hatta Ancak masraflar euro cinsinden olacak.

Yolculuğunun ikinci durağını gerçekleştirmek amacıyla Başkan, bu Cuma günü El Al Israel Havayolları’nın (LY-383) ticari uçuşuyla yerel saatle 11:45’te (Arjantin’de 6:15) İsrail’den ayrıldı ve Fiumicino’ya ulaştı. İtalya’nın başkentindeki havaalanında saat 14:30’da (Buenos Aires’te 10:30).

Roma’da, aralarında Karina Milei, Dışişleri Bakanı Diana Mondino ve İsrail Devleti’nin atanmış büyükelçisi Haham Şimon Axel Wahnish’in de bulunduğu, geçtiğimiz Pazartesi günü Buenos Aires’ten ayrılan heyet daha da büyüdü. Bakanlar Guillermo Francos (İçişleri Bakanı) ve Sandra Pettovello (İnsan Sermayesi) oraya katıldı.

İtalya’nın başkentindeki ilk boş öğleden sonrasında, Javier Milei birkaç saat dinlendi ve ardından devlet başkanının Instagram hesabındaki bir gönderiyle duyurduğu gibi, turist olmadan kız kardeşiyle birlikte Kolezyum’u ziyaret etti.

Javier Milei, kız kardeşi Karina ile Kolezyum’da. Instagram fotoğrafı

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan resmi gündeme göre cumhurbaşkanı, birçok faaliyete öncülük ettiği üç günlük İsrail ziyaretinin ardından bu cumartesi de dinlenmeyi planlıyor.

Milei, bu Cumartesi günü erken saatlerde İtalya’da öğle saatlerinde radyo Mitre’ye verdiği rapordan önce kız kardeşiyle birlikte Vincoli’deki San Pietro Bazilikası’na gitti ve orada Başkan’ın daha sonra yayınlayacağı bir fotoğraf çektiler.

Javier Milei, kız kardeşi Karina ile Vincoli'deki San Pietro Bazilikası'nda.  Fotoğraf: InstagramJavier Milei, kız kardeşi Karina ile Vincoli’deki San Pietro Bazilikası’nda. Fotoğraf: Instagram

Milei’nin Roma’daki resmi gündemi bu Pazar günü saat 9.30’dan itibaren Vatikan’ın Aziz Petrus Bazilikası’nda “Mama Antula” olarak bilinen ilk Arjantinli aziz María Antonia de San José Paz y Figueroa’nın kanonlaştırılmasına katılmasıyla başlayacak. Roma (Arjantin’den 5.30)

Milei ile kampanya sırasında “kötülüğün yeryüzündeki temsilcisi” olarak adlandırdığı Arjantinli papa, tören öncesinde selamlaşarak ilk temaslarını o zaman gerçekleştirecek.

Başkana kız kardeşi ve Dışişleri Bakanı Diana Mondino eşlik edecek; İçişleri başkanı Guillermo Francos; İnsan Sermayesi Sandra Pettovello; İbadet Bakanı Francisco Sánchez ve İsrail Büyükelçisi Axel Wahnish.

Ancak en büyük beklentiyi yaratan an Pazartesi günü, Francisco’nun Başkan Milei’yi Roma’da sabah 9’da (Arjantin’de sabah 5) özel bir dinleyici kitlesiyle kabul etmesi ve ardından devlet başkanına eşlik eden heyeti de selamlaması olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir