Kongre bölünürken valiler parlamento mücadelesinde ağırlık kazanıyor

Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato, Javier Milei’nin göreve başlamasının ardından yeniden yapılanma sürecine başladı. Ve parçalanmış bir KongredeFarklı güçler yeni Hükümete ilişkin pozisyonlarını şu şekilde tanımlıyor: Valilerin parlamento stratejisine güçlü müdahalesi.

İle Martin MenemOscar Zago liderliğindeki La Libertad Avanza bloğunun Temsilciler Meclisi başkanı olarak, Ahora Patria’dan 3 Salteños’un bu alana girişinin onaylanmasının ardından 37 koltukla birleştirildi. ilk başta özgürlükçülerle ara blok halinde gidecekleri tahmin ediliyordu. Ay başında yapılan hazırlık oturumunda D’Hondt sisteminin bloklar halinde uygulanmasına karar verildiği için komisyon dağıtımına ilişkin veriler önemsiz sayılmaz.

Ancak göreve gelmeden önce ANSeS’ten çıkarılan Carolina Píparo, Buenos Aires Libre bloğunu sürdürmeye karar verdi ve son seçimlerde seçilen yengesi Lorena Macyszyn’i bünyesine kattı. Her iki milletvekili de olacakHükümetin gönderdiği yasalara oy versinler diye özgürlükçülerin yörüngesine giriyorum.

La Libertad Avanza’nın eklediği müttefikler arasında San Luis’in temsilcisi olan ve Victoria Villarruel ile aynı çizgide olan demokrat Alberto Arancibia Rodríguez de yer alıyor. Böylece iktidar partisinin 40 vasiyeti olacaktı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Martín Menem Fotoğraf: “TELAM”

PRO krizi ve Değişim için Birlikte’nin sonu

Bu arada, komuta eden PRO Cephesi Cristian Ritondoİktidar partisinin müttefiki olmaya devam ediyor. Her ne kadar larretistalar ortak hükümetin bir parçası olmayacaklarını belirtmekte ısrar ettikleri için yer Milletvekilleri arasındaki iplerle tutuluyor.

Gerilim, yarım düzine boğa zengini milletvekilinin, Yönetim’den gelen bir proje tanıtıldığında neler yapabileceğiyle ilgili. Şimdilik PRO’da 40 yasa koyucu var ve bunların arasında üç müttefik var: liberal José Luis Espert, Tucumán’dan Paula Omodeo ve Omar De Marchi’ye yanıt veren Mendoza’dan Álvaro Martínez.

María Eugenia Vidal ve Silvia Lospennato liderliğindeki bir düzine larretist, Macrista takımının nasıl hareket ettiğini yakından takip ediyor.

Maximo Kirchner görevini yeniledi ve La Cámpora güçlü bir varlığa sahip olacak.  Fotoğraf: Federico Lopez ClaroMaximo Kirchner görevini yeniledi ve La Cámpora güçlü bir varlığa sahip olacak. Fotoğraf: Federico Lopez Claro

Birlikte Değişim için Birlikte’nin küllerinden, hâlâ oluşum sürecinde olan ancak halihazırda yörüngede dönmeye başlayan başka bir ara blok yeniden ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Bu alan, Rodrigo De Loredo’nun başkan olduğu birleşik radikalleri (35); Miguel Pichetto komutasındaki Cambio Federal’e (9); ve Juan Manuel López’in Sivil Koalisyonuna (6).

paralel Salta valileri Gustavo Sáenz; Neuquén’den Rolando Figueroa; Río Negro’dan Alberto Weretilnek; ve Misiones’ten Hugo Passalacqua; Bu yılın son bölümünde Frente de Todos’a eşlik ettikten sonra, 9 sandalyeli Federal İnovasyon’un kurulması için parlamento anlaşmasında ilerleme kaydettiler. Bloğun başkanlığını Salta’dan Pamela Calletti üstlenecek ve Salta’dan 3, Neuquén’den Osvaldo Llancafilo ve Rio Negro’dan Agustín Domingo olmak üzere 4 misyoner bulunacak.

Pichetto, Emilio Monzó ve Nicolás Massot, Milei hükümetinin “yönetilebilirliğini garanti altına almak” amacıyla geniş bir merkez alanı tasarlamak için bu eyalet milletvekilleri bloğunu oluşturan valilerle görüşmelere başladı.

Hareket aynı zamanda Kurtuban’a yanıt veren Hacemos’un 8 temsilcisini de içerecek. Juan Schiaretti ve saflarında eski başkan yardımcısı adayı da var Florencio Randazzo, Kendisi Oda başkanlığına aday olarak belirtildiğinde Monzó ile müzakereleri askıya alan kişi.

Kendi adına, Vatan için BirlikEkim seçimleri sonrasında 108 milletvekilinden oluşan bir blok öngören misyonerlerin Concord Cephesi’nden 4 misyonerin kaçması ve Salta’dan 3 misyonerin ayrılmasının ardından 101 sandalye kaldı. Germán Martínez, birinci azınlığı elinde tutan bloğun başkanlığını onayladı.

Sol Cephe bu dönemde 5 sandalyeye sahip olurken, diğer il blokları da 4 milletvekili daha ekledi.

Luis Juez PRO bloğunun başkanı olarak kaldı.  Fotoğraf: Federico López ClaroLuis Juez PRO bloğunun başkanı olarak kaldı. Fotoğraf: Federico López Claro

PRO ve radikallerle Senato ayrıldı

Senato’da Unión por la Patria, 33 senatörle ilk azınlık olmaya devam ediyor ve Formosa’dan José Mayans tarafından yönetilmeye devam eden bir blok.

Bu arada, başkanlığını Ezequiel Atauche’nin yaptığı La Libertad Avanza’nın yalnızca 7 senatörü var, ancak 13 sandalyeye sahip olan ve başkanlığını Eduardo Vischi’nin yaptığı UCR ve komutası altındaki PRO ile parlamento ittifakını güçlendirmeye kararlı. Córdoba’dan Luis Juez tarafından hazırlandı ve 6 senatörün yanı sıra Tucumán’dan Beatriz Ávila var.

Neuquén’den Lucila Crexell, Salta’dan Juan Carlos Romero ve Chubut’tan Edith Terenzi ve Andrea Cristina Cambio Federal bloğunda kalıyor.

Santa Cruz valisi Claudio Vidal’ın iki senatörü var: José María Carambia ve Natalia Gadano. Federal Innovation’ın 3 senatörü varken: misyonerler Carlos Arce ve Sonia Decut ve Rio Negro Mónica Silva. Sonunda Unidad Federal’e üç temsilci kaldı: Carlos “Camau” Espínola, Edgardo Kueider ve Alejandra Vigo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir