Lula da Silva özgürlükçülerin zaferinden sonra ilk kez Milei hakkında konuştu: ne dedi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Javier Milei’nin 19 Kasım’daki ikinci turdaki zaferinden bu yana ilk kez özgürlükçüye atıfta bulundu. Yaptı eleştiriden kaçınmak ve çok dikkatli olmasına rağmen mesafeliydi ve bir konuda uyarılmıştı. Mercosur’un olası zayıflaması.

“Brezilya’yla ilgili büyük bir sorun görmüyorum. Herhangi bir sorun görmüyorum. Milei istediği konuşmaları yaptı, seçimleri kazandı, artık ülkeyi yönetmek zorunda ve Teori ile pratik arasındaki farkı göreceğiz“Brezilya cumhurbaşkanı Perşembe günü öğleden sonra Minas Gerais’teki Rádio Itatiaia’ya yaptığı açıklamada, bunu zar zor duyuran ancak türünün ilk örneği olan açıklamalarda söyledi.

Seçim kampanyası sırasında Milei, komünist ve sosyalist yöneticileri reddetmesine Lula’yı da dahil etti. Ve Twitter’a geldi fanatiklere PT liderinin “zehirlenmiş bir komünist” olduğu şeklinde cevap vermek.

Kendi adına, Milei’nin arkadaşı olan düşmanı Jair Bolsonaro’ya daha içten bakan Brezilya cumhurbaşkanı, Arjantin seçim kampanyasında Sergio Massa’yı destekledi ve Özgürlükçü olarak kabul edildi. demokratik olmayan “aşırı sağ”.

Arjantin, Brezilya’nın Çin ve ABD’den sonra üçüncü ticaret ortağıdır. Brezilya, Arjantin için Çin’le birincilik konusunda tartışıyor.

Grulac olarak bilinen tüm bölgeyi bir araya getiren grubun elçileri. Bir hafta önce Brezilya büyükelçiliğindeydi. Ortada Meksika ve Venezuela’nın büyükelçileri var. Brezilya Büyükelçisi Julio Bitelli’nin yanında Diana Mondino

Seçim zaferinin ardından Massa için yapılan ikinci turda Büyükelçi Julio Bitelli ve Dışişleri Bakanı Diana Mondino zor ama imkansız olmayan bir ilişki üzerinde çalışmaya başladı. Çünkü Bolsonaro ile Alberto Fernández arasında olduğu gibi kurumsal kanallar çalışmaya devam etti. Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, Mondino’yu Brasilia’da kabul etti. Mondino, 21 veya 22 Şubat’ta G20 dışişleri bakanları zirvesi için Rio de Janeiro’ya gittiğinde Lula onu selamlıyor. Federico Pinedo ile seyahat edecek.

Yangının şiddetini azaltmak için, Milei, Lula’yı göreve başlama törenine özel olarak davet ettiama aynı zamanda Buenos Aires’e vardığında takipçilerinin büyük bir röportaj ve sevgi gösterisine maruz kaldığı aşırı sağ Bolsonaro’ya da. Lula gelmedi ve Milei’yi de aramadıkendisinden bir daha olumsuz anlamda bahsetmeyen.

Zorunlu kılındığı açıkça görülüyor taraflar arasında ateşkes. Bu bakımdan Milei, bir hafta önce Gustavo Petro’nun ülkesini batıran “komünist bir katil” olduğunu söyleyerek Kolombiya’da büyük bir heyecan ve inkar yarattı.

Geçtiğimiz hafta Büyükelçi Bitelli, Latin Amerika ve Karayipler Grubu’nun (Grulac) büyükelçiliğinde Mondino ve aralarında tartışmalı Venezüella büyükelçisi Stella Lugo Betancourt’un da bulunduğu tüm bölgeden büyükelçilerin hazır bulunduğu bir toplantı düzenledi.

İkili ilişkiler üzerinde çalışan Şansölye Yardımcısı Leopoldo Sahores ve Amerika İşleri Bakanı Mariano Vergara vardı. Yakında karma siyasi komisyonlardan oluşan bir toplantı yapılacak. Ama Brezilya büyükelçisiyle yaptığı toplantıda ikili çatışmalar ortaya çıkmadı. Kural buydu.

“Milei seçmenlerinin onu sevmesini sağlamak için yaptığı konuşmalardan bağımsız olarak, Bence Mercosur bundan daha güçlü (aralarındaki ilişkiye atıfta bulunulur). Brezilya ile Arjantin arasındaki ilişki çok güçlü“Lula, Mina Gerais’teki radyoda şunu duyurdu.

“Açıkçası Arjantin ekonomisinin davranışına bağlı olarak Mercosur’un zayıflaması ihtimali var. Ancak Brezilya ile ilgili büyük sorunlar görmüyorum” dedi bu perşembe günü Arjantinli ile pek çok farklılığı olan Brezilya Devlet Başkanı: toplumsal duyarlılığa sahip bir Devletin varlığı ile ekonomi vizyonu.

İsrail ile Filistin arasındaki çatışma, Ukrayna’daki savaş karşısında Rusya ile ilişkiler ve Venezuela, Küba ve Nikaragua ile ilişkiler konusunda da farklı görüşler var.

Brezilya’daki Arjantin büyükelçiliği, Daniel Soli ile yaşanan fiyaskonun ardından lidersiz kaldı. Eski vali, eski başkan yardımcısı ve eski başkan adayı, Alberto Fernandez hükümetinin yanında yer aldı. Büyükelçi olarak kalmak istedi ve Lula’dan yer istendi. Verdiler ama Scioli, Turizm Bakanı pozisyonu için pazarlık yapıyordu Javier Milei ile birlikte. Sonuçta özgürlükçü kabineye katıldığından beri Brezilya’daki Büyükelçilik görevini kullanmayacak. Lula’ya yapılan kötü muamele.

Şu an için iki hükümet arasında, Çin’de olduğu gibi, Amaç “birlikte yaşamak”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir