Macri, “Pepin” Rodríguez Simon ve “yargı masası” davasında suçlanan diğer eski yetkilileri beraat ettirdiler.

Federal yargıç María Eugenia Capuchetti suç bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti Eski yetkililerden, Mauricio Macri hükümetine yakın kişilerden ve bizzat eski başkandan hakim ve savcılara baskı yapıldığı iddialarının soruşturulduğu davada tüm sanıklara ceza verildi.

Zaten hakimin kararı Savcı Franco Picardi tarafından temyiz edildi, Macri’ye fayda sağladı; danışmanı Fabián ‘Pepín’ Rodríguez Simón’a; diğerlerinin yanı sıra eski Haber Bakanı Germán Garavano ve eski Hukuk ve Teknik Sekreteri Pablo Clusellas’a.

Hakim kararında şunu vurguladı: Mağdur olduğu iddia edilenlerin hiçbiri ve tüm yargıçlar olayları bildirmedi sözde gerçekleştiğini belirterek, baskı altındakilerden herhangi birinin hukuka aykırı bir karar verdiğinin tespit edilmediğine dikkat çekti.

“Bütün yargıçlar ifadelerini, resmi olarak çağrıldıklarında, her durumda, iddia edilen baskı sona erdikten çok sonra, ya da iddia edilen yersiz müdahaleyi motive eden dosyalara müdahale ettikten sonra, hatta yönetim durdurulduktan sonra verdiler. Hakim, 7 Aralık’ta imzalanan kararda “müdahaleler” dedi.

“Burada travmatik bir olaydan yıllar sonra kendi versiyonlarını adalete sunmak için suç deneyimlerini yeniden tanımlayabilen sıradan mağdurlarla ilgilendiğimiz için bu sorun önemsiz değil. Sadece kanunu bildikleri varsayılmakla kalmıyor ve bu nedenle suç teşkil eden bir fiili olmayan bir fiilden asgari düzeyde ayırt edebiliyorlar, aynı zamanda bir suçun varlığını bu şekilde bildirme konusunda kamu yüküne de sahipler” diye devam etti.

Ve şöyle devam etti: “Dahası: Yargıçların (şikayette bulunmamış olmalarına rağmen) tarafsızlıklarını garanti altına almak için muhtemelen baskıya neden olan dosyalardan uzaklaştıklarına dair hiçbir kanıt yok.”

“Yaralandığı iddia edilen yargıçlar tanıklık beyanları vermişler ve ifadeleri birbirleriyle tutarlı ve tutarlıydı ve bilgisine sunulan her davadaki karara ilişkin olarak, bu onların gereksiz yere etkilenmediklerini veya baskıların ortadan kalkmadığını gösteriyor. Yargıç, “Kararları üzerinde önemli bir etkisi var” dedi.

Karar aynı zamanda eski Çalışma Bakanı Jorge Triaca’nın da işine yaradı; Buenos Aires yasa koyucusu Graciela Ocaña’ya ve Buenos Aires Şehri savcılarının başkanı Juan Bautista Mahiques’e.

Bu arada Savcı Picardi, görevden almaları iptal etmek ve o zamanki Macri Hükümetinin çıkarlarına aykırı bir karar veren herhangi bir hakime aşırı baskı uygulamak için sistematik bir manevra yapıldığı iddiasını soruşturmak amacıyla 14 Aralık’ta Yargıç Capuchetti’nin kararına itiraz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir