Mariano Cúneo Libarona, Ceza Yasası reformu hakkında konuştu ve INADI için ne gibi planlarının olduğunu anlattı

Mariano Cúneo Libarona bu Salı günü üzerinde çalıştığını söyledi. Ceza Kanununda “büyük reform” ancak yasalarını henüz Kongre’ye sunmadı. Bu doğrultuda Haber Bakanı, portföyünde bulduğu çok sayıda çalışan nedeniyle “yönetici” rolünü üstlenmek zorunda kalması nedeniyle projeyi ilerletmesinin kendisi için zor olduğunu itiraf etti.

“Ceza Kanunu’ndaki büyük reform benim hesabıma geliyor. Bu aralar üzerinde çalışılıyor, yapmayı bildiğim tek şey bu. benim kanunlarım ayrı ayrı gideceklerHenüz Kongre’de değiller” dedi TN’de verdiği röportajda.

Ayrıca şu güvenceyi verdi: “Faturamı ödeyemiyorum çünkü şu anda bir bakanlığım var, buna şirket diyelim, 5.500 çalışanı var, içinde birçok kuruluş var.” “yönetici oldumr” diye tanımladı.

“Elbette iş kanununa saygı gösterilecek, uymayan kimse işten atılmayacak. Ama eğer çalışmayanları ortadan kaldıracağızetkili çalışmayı kontrol edin ve çalışmayan organizasyonları iptal edin” uyarısında bulundu.

Bakan hedeflerinden birinin şu olduğunu belirtti: “Devleti küçültün” önceliklerinize odaklanmak. “İstediğim şey öncelikle yargıçları atamak. Bu kadar çok boş yer olamaz. Daha sonra uygulamak istiyorum federal düşman sistemi, daha hızlı teslim tarihleriyle etkilidir. ve ben de istiyorum jüri tarafından deneme”dedi.

Bu doğrultuda, “yeni ve benzeri görülmemiş, dünya standartlarına uygun bir hukuk sistemi kurmayı” hedeflediğini de sözlerine ekledi. “Halihazırda çalıştığı Jujuy ve Salta çok iyi performans gösteriyor. Pek çok ilde de bunu uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

Javier Milei’nin çok amaçlı projesinin ele alınacağı Kongre’deki sunumundan önceki gece, Cúneo Libarona, hazırlamakta olduğu yeni düzenlemeleri, bu Salı günü Milletvekilleri toplantısında mutlaka yer alacak olanlardan ayırdı. Kendisinin de belirttiği gibi, ikincisinde “(Güvenlik Bakanı) Patricia Bullrich’in girişimiyle iki önemli husus hedef alındı.”

“Birincisi izin verilenler, toplumsal protestolar, grev ve suç olan tehdit, zarar ve barikatlar arasındaki sınırı belirlemek. Buna özellikle vurgu yapıldı. İkincisi, rezalete düşen güvenlik güçlerinin koruması terk edildi ve bu kadar saldırıya uğradı ve dövüldü” diye açıkladı.

INADI’nin geleceği: “Etkili olacak şekilde organize edin”

Cúneo Libarona ayrıca INADI’nin sahip olduğu çalışan sayısını eleştirdi ve personel sayısını azaltmanın yanı sıra kuruluşun yönetimini “merkezileştirmeye” ve faaliyetlerini eski ESMA’ya devretmeye çalışacağına dair güvence verdi.

“INADI’yi organize edeceğiz etkili kılmak“, iddia etti. Ardından bir karşılaştırma yaptı: “INADI’nin Federal Başkent’te 400 çalışanı var. Talcahuano 550 binasının tüm Soruşturma Yargıçları bundan daha azına sahip.” “Bazıları Federal Başkentteki tüm büyük suçları araştırıyor, diğerleri ise ayrımcılıktan başka bir şey yapmıyor” diye karşı çıktı.

Bu anlamda şunları ifade etti: “İçeride INADI’nin yan kuruluşları, şubeleri var. Mevcut iletişimle her şeyi merkezileştireceğim. Ayrımcılık mağdurlarına rehberlik edecek etkili avukatlarla (Eski)ESMA’ya gidecekler. “Kiralaması çok paraya mal olan binaları sökeceğim ve kendime ait güzel bir yerde üzerinde çalışmam gereken 14 hektarlık bir alanım var.”

“Devleti küçültmeliyiz. Birinin ev faturası gibi. Sahip olmadığımdan fazlasını harcayamam. İstediğim şey için gelirim olması lazım” diye ısrar etti.

Torbalı proje, 348. maddesinde, Ayrımcılık, Yabancı Düşmanlığı ve Irkçılığa Karşı Ulusal Enstitü olan INADI’yi yöneten yasanın yürürlükten kaldırılmasını öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir