Massa ve Cristina, davanın Mahkemeye gönderilmesi için olağan seçimlerin ikinci tur sonrasına kadar uzatılmasını sağladı

Sergio Massa başarı Kongrenin olağan oturumlarının uzatılması Meclis üyelerine yönelik görevden alma sürecini yürüten Milletvekilleri Komisyonunun görüşünün ertelenmesi niyetiyle Yargıtay Haberin ardından ikinci tur bu onu Javier Milei ile karşı karşıya getirecek.

Karar bu Pazartesi günü gazetede yayınlanarak doğrulandı. Oturumların olağan süresini 9 Aralık’a kadar uzatan 583/2023 sayılı Kararnamenin Resmi Gazetesi. Tedbirde cumhurbaşkanının imzası var Alberto Fernandez ve genelkurmay başkanı, Agustín RossiFormülü Massa ile paylaşan.

Karar Cristina Kirchner’in göz kırpışı varHakim ve savcıların belgelerinin işlenmesi için yeterli çoğunluğun toplanmasının imkansızlığı göz önüne alındığında, yasama faaliyetinin de genişletilmesi gerekmektedir.

İktidar bloku, Mahkeme Başkanı Horacio Rosatti ve en yüksek mahkemeyi oluşturan üç hakime karşı Ocak ayı sonunda başlayan soruşturma sürecinin son aşaması için belirledikleri takvimi korumaya çalışsa da; Juan Carlos Maqueda, Carlos Rosenkrantz ve Ricardo Lorenzetti; Bakan ve aday çaba gösterdi Juan Schiaretti ve Roberto Lavagna’nın eleştirileri sonrasında çatışma cephesini kapatınMauricio Macri’nin de katıldığı.

Aslına bakılırsa Massa, hafta ortasında bunu zaten öngörmüştü. 20 Kasım’dan sonra Kongre’yi yeniden faaliyete geçirme niyeti Cumhurbaşkanı seçilirse öncelikle Devleti modernize edecek bir proje sözü veriyor. Ancak ne iktidar partisi ne de bakanın çevresi ne bu teklif hakkında ne de Unión por la Patria adayının ikinci turda galip gelmesi durumunda başka ne gibi girişimlerde bulunacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Ancak Cristina Kirchner’in desteğiyle Tigrense başardı Kongre faaliyetinin 30 Kasım sonrasına kadar uzatılması normal süre ne zaman biter.

En azından 19 Kasım seçimleri sonrasına kadar bu şekilde ertelemeyi planlıyor. Mahkemeye azil kararı.

Tedbir aynı zamanda, San Juan’dan Rubén Uñac’ın sağlık sorunları nedeniyle Senato’da yeter sayıyı toplamak giderek zorlaşan başkan yardımcısına da hizmet ediyor; buna ek olarak yakın zamanda göreve gelen Matías Rodríguez’in yerine görev yemini etmenin imkansızlığı da ekleniyor. ölü.

Mahkemenin siyasi davasıyla ilgili olarak, mahkemenin bunu sorgulayan bazı versiyonları da ortaya çıktı. Massistas Ramiro Gutiérrez ve Micaela Moran ultra K Leopoldo Moreau ve Rodolfo Tailhade ile Vanesa Siley’nin desteklediği görüşe imza atacaklar.

Bir adli kaynak, Massa’nın seçilmesi halinde Haber Bakanı olacak adaylar arasında adı geçen Gutiérrez’in, kararda imzasının bulunması halinde Mahkeme hakimleriyle görüşmesinin zor olacağı konusunda uyardı. Hatta bu durum onu, Tigrean’ın siyasi çatlağı kapatmak için desteklediği birlik hükümeti profilinin dışında bırakacaktır.

Bununla birlikte, iki kitleyi diğer K milletvekilleriyle değiştirebileceğinden, bunun Kirchnerizm’in ikinci turdan sonra iktidara gelmesine bir engel olmayacağını açıklığa kavuşturmakta fayda var. Mahkeme.

Şimdilik somut olan şu ki Komisyon salı günü toplanıyor Komisyonun suçlamalarına yanıt vermeyen yargıçlar Maqueda ve Lorenzetti’nin tahliyesini beklemek amacıyla. Rosatti ve Rosenkrantz bunu yaptılar ve milletvekillerinin yürüttüğü süreci sert bir şekilde eleştirdiler. Gelmemeleri halinde ki en olası seçenektir, milletvekilleri hazırladıkları suçlama raporuyla yola çıkacaklar.

İktidar partisi şimdilik 13-17 Kasım tarihleri ​​arasında görüş bildirme niyetini koruyor ancak her şey bakanın vereceği karara bağlı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir