Mauricio Macri, “büyük dostu” Katar Emiri’ne Gazze’deki Hamas rehinelerinin serbest bırakılması konusundaki kararlılığından dolayı teşekkür etti

Mauricio Macri Bu pazartesi Katar emirine teşekkür etti. Tamim bin Hamad Al Thanibağlılığından dolayı “büyük dostu” olarak tanımladığı rehinelerin serbest bırakılması ile Hamasİsrail’le yapılan ateşkes kapsamında son gün 5’i Arjantinli 11 kişiyi serbest bırakan terör örgütü.

Eski cumhurbaşkanı Instagram hesabında şöyle yazdı: “Büyük dostum Emir Tamim bin Hamad Al Thani’ye, başta Arjantinliler olmak üzere Gazze’deki tüm rehinelerin serbest bırakılmasına kendini adayarak gösterdiği sevgi ve hassasiyet için teşekkür etmek istiyorum.” ağ

Ve sözlerini şöyle tamamladı: “Hepsi, aileleri, arkadaşları ve tüm Arjantinliler adına teşekkür ederim.”

Eski başkan kendisine özellikle teşekkür etti çünkü Katar, ABD ve Mısır’la birlikte, geçen Cuma ateşkes ve silah değişimini öngören ateşkese başlayan İsrail ile Hamas arasında arabulucu ve aracı rolü oynayan ülkelerden biri. Filistinli mahkumlar için rehineler.

Emir Tamim bin Hamad Al Thani, Fransa ile Arjantin Milli Takımı arasındaki finalin ardından Katar’daki 2022 Dünya Kupası ödül töreninde Lionel Messi’ye altın işlemeli eski, koyu renkli bir tunik olan besht’i veren kişiydi.

İsrailli yetkililer, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin dördüncü gününde Pazartesi günü serbest bırakılan on bir rehineden oluşan grupta beş Arjantinlinin bulunduğunu doğruladı.

Serbest bırakılanlar arasında 50 yaşındaki Karina Engelbert ile 18 yaşındaki Mika ve 10 yaşındaki Yuval adlı iki kızı vardı. Ayrıca Sharon Cunio (Arjantinli’nin karısı) ve iki kızı da dahil: 3 yaşındaki Julie Cunio ve ikiz kız kardeşi Emma. Bu nedenle Arjantinlilerin sayısı 11 kişi arasında altı olarak görünüyor.

Özgürleştirilen, Fransız ve Almanların da bulunduğu bu son grupta, 10 ay boyunca esaret altında kalan ve köktendinci terör örgütünün ele geçirdiği 240 rehinenin en küçüğü olan Kfir bebekten oluşan İsrail-Arjantinli Bibas ailesi bulunmuyor. İsrail’e saldırdığı gün – geçen 7 Ekim – kardeşi Ariel (4), ebeveynleri Shiri Silberman ve Yarden Bibas ile birlikte.

Kızıl saçlı bebeğin görüntüsü tüm dünyayı dolaştı ve en etkileyici olanlardan biri. Annesi, erkek kardeşi ve babasının götürülüp götürüldüğü, teröristler tarafından dövüldüğü andaki acımasız görüntüler de büyük farkındalık yarattı. Son birkaç saatte aile grubunun Cihad’ın elinde olacağı ortaya çıktı ve İsrail ve Arjantin’deki Bibas ailesinin özellikle İslamcı köktendinci grup konusunda hükümetten şefaat etmesini istediği ortaya çıktı.

Hala var olduğu tahmin ediliyor Gazze Şeridi’nde 180 rehine alındıaralarında bir düzine çocuk da var. Toplamda, kuruldu Kaçırılan Arjantinlilerin sayısı 21. Çoğunluk İsrail vatandaşlığına sahip ve Kfir ve kardeşi Ariel gibi bazı durumlarda durum tam tersi: İsrail’de doğmuşlar ama anneleri Shiri’nin uzantısı olarak Arjantinliler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir