Mauricio Macri’den Javier Milei’ye La Cámpora’yı ezme tavsiyeleri ve kabinesini devralma mücadeleleri

Javier Milei, dün sabah saat dokuzda nihayet özlemini duyduğu şeyi gerçekleştirmek için cep telefonunu kesmeyi başardı. Uyandıktan kısa bir süre sonra içtiği bir fincan sıcak çay. Soğuk çaydan nefret ediyor. Ama telefon çaldı, çaldı ve o öncelik verdi. Uzun ve zorlu bir gün onu bekliyordu.

19 Kasım gecesine kadar gelecek olan herkes gibi. İkinci tur. Milletin Cumhurbaşkanı seçilip seçilmeyeceği gün belli olacak. Ya da artık seçimlerdeki tek rakibi mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa olacaksa. Yıkılacak yeni hedefiniz. Milei, Massa’nın kendisinden altı puan önde olduğu genel seçimlerin ardından dün sokaklara, din propagandası yapan kervanlara geri döndü.

Ancak her şeyden önce Mauricio Macri, Patricia Bullrich ve PRO’nun bir bölümünün resmi desteğini aldıktan sonra militanlığını yeniden görecekti. Değişim İçin Birlikte (JxC) koalisyonu onun yüzünden parçalandı. Milei her zamanki gibi aynı Milei mi olacak? Yoksa Macri’nin yükselişi, PRO’nun kampanyasındaki ilerleyişi ve yeni “ortaklarının” kendi fikirlerini ona empoze etme ve Kabinesinin bir kısmını ele geçirme girişimleri özgürlükçü adayın özünü değiştirecek mi?

Milei’nin bizzat Macri’yi çağırdığı “Başkan” ile görüşmesinde, Kabinedeki pozisyonların dağılımı tartışılmadı. Ancak Macri ona “PAMI, ANSES, Enerjiyi yöneten sektör genelinde, Haber Bakanlığı, Savunma Bakanlığı veya AFI (İstihbarat Teşkilatı) bünyesinde. Göreve başlayacaksın ve La Cámpora bana yaptıkları gibi seni de boykot etmek isteyecek. Bu konuda bir şeyler yapman gerekecek Javier. Ve size yardımcı olabiliriz. Macri ona, “Bütün bunları yaşamış olma deneyimine sahibim” dedi ve kendisine karşı en hassas olduğuna inandığı kamu kuruluşlarının hangileri olduğunu söylemeden anlattı.

Milei, Macri ile bir “anlaşma” yapmadığını iddia ederken yalan söylemiyor. Çünkü tartışmanın yaşandığı o gece bunu “Başkan’a” böyle söylemişti. Toplantıya katılan kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Milei, Macri’ye, seçimleri kazanıp kazanmaması arasında açık bir hükümet anlaşmasına varmanın seçim performansı açısından uygun olmadığını açıkladı.: “Bunun gibi bir anlaşma hepimiz için işleri karmaşık hale getirir. Ancak Sayın Başkan, elbette yönetim tecrübesine sahip liderlere ihtiyacımız olacak,” diye kabul etti Milei. Kız kardeşi Karina da yanında dinliyordu, her zaman çok az konuşuyordu ama her şeyi duyuyordu.

O medya yönetimi Milei Bu, Macri’nin Acassuso’daki evinde liderlerin katıldığı ve birkaç saat süren uzun diyaloğun ana eksenlerinden biriydi. Seçimleri kazanmaları halinde Kabine’ye PRO liderlerinin katılacağı üstü kapalıydı.

Özgürlükçülerin kampanya stratejisti, noter Santiago Caputo (Macri’nin kan bağına rağmen görüşemediği arkadaşı Nicolás Caputo’nun uzak bir akrabası), örneğin Milei’nin görsel-işitsel içerikleri azaltmak için bir süreliğine medyaya gitmeyi bırakmasını öneren Diego Santilli’nin analiziyle örtüşüyor. yapılabilecek hataların marjı.

Macri adına, “Politikacılarımızın her yerde konuşması yeter” diye sordular ama aynı zamanda özgürlükçüleri de ima ettiler.

Milei, tekrar televizyona maruz kaldıktan sonra seçimlerden sonraki ilk haftayı sorunlarla geçirdi. A24’te Esteban Trebuq ile yaptığı röportajda gergindi. Rakipleri bu fırsatı değerlendirerek onu cezalandırdı ve duygusal dengesizlik yaşadığını tespit etmeye çalıştı. Milei, Luis Majul ile birlikte LN+ üzerinden yayınladığı ikinci raporda başına gelenleri anlattı.

O zamandan beri yalnızca sosyal ağlar aracılığıyla iletişim kuruyor. Ayrıca Massa’nın eleştirilerine yanıt vermek için.

Ancak sözcüsü ve olası Şansölye ekonomist Diana Mondino’nun, özellikle LLA’nın seçim platformuna dahil ettiği “organ pazarı” ve “eşit evlilik” hakkındaki çeşitli açıklamaları, Milei’nin kendi danışmanları ile Macri ve PRO arasında eleştirilere yol açtı.

Massa’nın bir kez daha Peronizmin ve “bağımsızların” militanlığına karşı rakibi hakkındaki tezini besleyecek bir şeyleri vardı.

Cuma günü Milei, aday olduğundan bu yana verdiği belki de en tuhaf röportajdan mutlu çıktı. Magazine kanalında eski yıldız Amalia “Yuyito” González ile konuştu. Onu şahsen “daha güzel” olduğu için övdü. Maneviyatı, şehveti ve açgözlülüğü tartıştılar. “Yuyito” “O bir insan” diye kutladı.

Milei artık medyadaki görünüşünü sınırlayacak. Programını Miami’den dünyaya yayınlayan muhteşem gazeteci ve yazar Jaime Bayly ile röportaj verecek. Ve sonra başka bir televizyon haberi planlanıyor. En azından şimdiye kadar.

Milei’nin kampanyasında her şey değişti. “Her zaman fikirlerimiz hakkında konuşmaya alıştık ve şimdi başka bir şeyle karşı karşıyayız” dedi. Zurna ana danışmanlarından biridir.

Hem LLA hem de PRO’da Macri ile yakınlaşmasının yol açtığı iç sorunların çözülmesi gerekiyor.

Şimdilik her iki alan arasında somut olan tek şey, seçim denetiminin ülke genelinde ortak örgütlenmesidir.

Dünkü sokak turları ve karavandan sonra her iki “ortağın” ikinci turdan önce kurduğu denge iyiydi.

Milei, San Isidro ve Tres de Febrero’yu gezdi. Binlerce insan bunu yeniden yaşadı. Plaza del Avión, Ciudad Jardín, Palomar’da Milei, sahne olarak bir kamyonun üzerinde konuşma yaptı. Arkasında bir ekranda Milei 2023 yazıyordu ve altında bu etabın yeni sloganı vardı: “Tek çözüm.” Özgürlükçü her zamanki gibi seyircisini coşturdu. Selamladı: “Herkese merhaba!” ve ardından şarkı söyledi: “Ben Kralım/ Kayıp bir dünyanın/ Ben Kralım, seni yok edeceğim/ Tüm kast benim iştahımdır.” Ve üç kez bağırdı: “Yaşasın kahrolası özgürlük.” Ve üç kez tekrarladılar: “Yaşasın kahrolası özgürlük!”

Milei’ye yardımcı adayı Victoria Villarroel, eski Buenos Aires valisi adayı Carolina Píparo eşlik etti; seçilmiş temsilci Marcela Pagano ve Buenos Aires şefi Ramiro Marra’nın eski adayı. PRO’dan kimse yok. Kimse Macri’ye yakın değil. Milei Bu sefer militanlığın “Herkes gitsin!” diye bağırarak geleneksel liderliği korkutmasını istemedi.. Yavaş konuştu. Bu topraklarda Urquiza ile Rosas arasında yapılan Caseros Savaşı’nın öyküsünü anlattı. Ve tüm yaşamını JxC’den Diego Valenzuela’nın yönettiği bölgede geçirdiğini açıkladı. Cemaat şefi, kendi bölgesinde herhangi bir sorun yaşanmayacağını garanti etmek için onunla sohbet etmişti. Etkinliğin güvenliği üst düzeyde tutuldu. Onlar eski tanıdıklar; birlikte üniversiteye gittiler.

Milei artık kendisini Caputo tarafından tasarlanan kampanyaya tebliğ etmeye adayacak. Ülke genelinde sokak turları düzenlenecek.

Devletin uyumunun sembolü olan motorlu testere, Bir daha açılmıyor.

Milei, Massa ile yüzleşmenin yanı sıra, onu UCR liderliği, Elisa Carrió Sivil Koalisyonu tarafından eleştirmeye devam edeceklerini ve bir daha asla Horacio Rodríguez Larreta’nın desteğini alamayacağını biliyor.

Macri ve PRO ve La Libertad Avanza’nın (LLA) diğer liderleriyle gizlice buluştuğu gece, “Başkan” birkaç kez her zamanki çatışmacı doğasını, bağırarak konuşmayı veya bir iletişim aracı olarak öfkeyi bastırmasını istedi. Milei, Macri ile birkaç kez daha konuşmaya devam ediyor. Bu yakınlık, LLA’nın belirli sektörlerinde rahatsızlık yaratmaktadır.

Macri ile buluştuğundan beri Milei, en sembolik sözlerinden ikisini yerine getireceğini bile onaylamak zorunda kaldı. Dolarizasyon ve Merkez Bankasının tasfiyesi.

Şimdi Massa ile son münazarasına hazırlanıyor. Resmi adayın kendisini tedirgin etmeye, ekseninden çıkarmaya çalışacağını biliyor.

PRO’dan onu, ayrıca iktidar partisinin seçimlerin ertesi günü olan 20 Kasım tatilini değiştirmediği konusunda uyardılar, çünkü Massa birçok PRO-mileísta seçmeninin farklı turistik noktalara seyahat edeceğini analiz etti. Macri’nin partisinin kurucularından biri, “Biz de bir zamanlar aynı şeyi yaptık ve üç puan oy kaybettik” diye yakınıyor.

Dün yaşanan olayların, Milei’nin Macri ile yaptığı anlaşmanın ardından “orijinal” seçmenleri arasında neler olduğunu öğrenmek için bir test olarak ele alınacağı söylendi.

“Daha ılımlıydı, doğru. Ama hiç kimse ve ben de pek çok insanla konuştum, Macri yaklaştıktan sonra Javier’e ne olduğunu merak etmedik. Bunların hiçbiri umurumda değil. “Her şeye inanıyorum” dedi Zurna Ciudad Jardín sakini Sergio Grosso etkinlikte hazır bulundu ve tam bir özgürlükçü.

Ancak Macri ile yapılan anlaşma, LLA ve PRO liderliği arasındaki kendi dinamiğini takip ediyor.

Milei’nin Macri ile olan en eski muhataplarından biri olan Alberto Benegas Lynch, ağlarda yaydığı bir yazının ardından şunu açıkça ortaya koydu: “Javier Milei’yi evcilleştirmeye çalışmayın.”

Düşmanlar artık yalnızca seçimdeki rakipler değil, aynı zamanda hoşnutsuz iç rakipler de olabilir.

Macri bu hafta LLA başkan yardımcısı adayı Victoria Villarroel ile tek başına bir araya geldi. “Sadece diplomasi için” özgürlükçülerin yanında küçültüldüler. Olmak?

Javier’in kız kardeşi Karina Milei, LLA’nın mutlak başkanı olmaya devam edecek.

Macri ile tanıştıkları gece, Macri kendisiyle aynı Vicente López bina kompleksinde yaşıyor. “Bu yüzden birbirimizi gördüğümüzü söylediler. “Aslında aileni görmeye gidiyordun.”

Milei her şeye rağmen sakin olduğunu söylüyor. Yakınlarına yaptığı açıklama ise özel: “Hayatım bok gibiydi dostum. Çok zor. Babam her sınavdan sonra beni deli ederdi. Çocukken bana vurmuştu. Kaleciyken bana hakaret eden bir hayran kitlesi vardı. Size şunu söylemek istiyorum: Baskı altında daha iyi çalışıyorum. “Eğer bunun gibi olmasa da sakin bir kampanyanın içinde olsaydım daha çok endişelenirdim.”

İki güçlü kişiliğin kaynaşması, sonucun ya hep ya hiç olacağı bir seçime yansımaya başlar. Tam güç için son mücadele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir