Maximiliano Pullaro, Rosario’daki tehditler nedeniyle ailesini taşımak zorunda kaldığını açıkladı

Maximiliano PullaroSanta Fe Valisi geçtiğimiz günlerde bunu açıkladı. Ailesini şehir dışına “götürmek” zorunda kaldı, Rosario’da yeni bir şiddet dalgasında hapishaneden aldıkları tehditler nedeniyle. Radikal lider, “Aileme yaşattıklarım için üzgünüm ama yoluma devam edeceğim” dedi.

“Ailemi yaşadığım küçük dairede kilitli bıraktım. İyi vakit geçirmiyorlar. Ve şimdi onu şehrin dışına çıkardım, çünkü on kişinin daimi gözaltında tutulmasıyla uğraşmak zorunda olduklarını düşünmüyorum, çünkü bu kaynakları sokaklara taşıyorsunuz” dedi Pullaro, şiddetin tırmanmasının kişisel sonuçları hakkında. Rosario.

Vali, eyalet lideri olarak göreve başlamasından bu yana hem kendisi hem de ailesinin geri kalanı için korkutucu mesajlar aldı. Bu olay, suçların parmaklıklar ardında işlenmemesi için cezaevi koşullarının sıkılaştırılmasının ardından gerçekleşti. Kendisi ve yakınlarıyla sınırlı olmasa da Santa Fe Güvenlik Bakanı Pablo Cococcioni’ye de ulaşıyor.

“Buna katlandım. Kendimi neyin içine soktuğumu biliyorum.” ve yürüttüğümüz eylemler” dedi Pullaro, Cuma günü diyalog sırasında Telefe. “Suçluların hapishaneden istediklerini yapmalarına izin vermeyeceğiz. Cezaevinde suç işleyen suçlular ise yüksek profilli pavyonlar gibi farklı gözaltı yerlerine gidecek.”

Böylelikle “yüksek profilli” mahkumların sürekli gözetim altında pavyonlara yerleştirilmesine ve ayrıca “tetikçiler ve uyuşturucu kaçakçılarının” “sıradan mahkumlardan” ayrılmasına değindi.

“Bu durum bana ve aileme yönelik tehditlerle sonuçlandı. Aileme yaşattıklarım için üzgünüm. Olaylar sakinleşene kadar onu şehir dışına çıkarmak zorunda kaldım” diye devam etti Pullaro.

Tedbirler arasında, “yüksek profilli” mahkûmlara yönelik özel bir rejimin uygulanmasını öngören bir güvenlik kanunu paketi de yer alıyor. Girişim Santa Fe Yasama Meclisi tarafından zaten onaylandı.

Vali, “Cezaevinden istediklerini yapmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

2023’ün son haftalarında üç silahlı saldırı kaydedildi. Saldırılarda bir okul, Rosario’daki bir hastane ve Macro bankasının yerel bir şubesinin ATM’si hedef alındı.

Bu olayların ikisinde saldırganlar Pullaro’ya tehdit notları bıraktı. Motosikletle silahlı seyahat eden iki kişiye yönelik düzenlenen operasyonda da benzer bir mesaja rastlandı.

Bu cumartesi sabahı Rosario’nun kuzeyinde bir otobüse molotof kokteyli atan üç genç de tutuklandı. 13, 15 ve 18 yaşındalar. Güvenlik Bakanı’na yönelik tehditkar bir not taşıdılar. Müfettişler, bu kişilerin eyalet hükümetine karşı bir mesaj göndermek için “yüksek profilli” mahkumların girişimiyle bir “mafya” tarafından işe alınıp alınmadığını analiz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir