“Milei bize bir peso bile vermiyor, vilayetlerin yanmasını istiyor”

Rioja valisi Ricardo Quintela, Peronizm’i yeniden rekabetçi hale getirmeye çalışan liderlerden biri. Kampanya sözünü yerine getirmedi “Milei kazanırsa istifa edeceğim” ve Hükümete karşı saldırısını hızlandırdı: Mahkemede DNU’nun “serbestleştirici” uygulamasını kınadı ve kendi eyaletinde devlet maaşlarının ödenmesi için yarı para birimi ihracını “yasadışı” olarak nitelendiren Bakan Guillermo Francos’un (İçişleri) mektubuna yanıt verdi.

-Temel Kanun’un içeriğine neden karşı çıktınız?

-Yetkilerin devri gibi bazı spesifik konulara karşıyız ancak aynı zamanda bir hükümet programının, sosyal veya endüstriyel politikanın teklif edildiğini de görmüyoruz. Biz de DNU’da olduğu gibi projeyi tamamen reddettiğimizi ifade ettik.

-La Rioja’nın DNU aleyhine Mahkeme huzurunda yaptığı sunuma ilişkin haber var mıydı?

-Henüz yok çünkü fuar yeni bitti ama siyaset bu işi (kararname) yapmayacaksa bizzat Mahkemenin yapacağı söylendi. Artık bu sorunla ilgilenebilecek konumdasınız.

-Devletin yaptığı düzenlemeden dolayı mı, yoksa başka bir etkenden dolayı mı para benzeri ihraç etmeye karar verdiniz?

-Cumhurbaşkanı ile görüşmeye gittiğimizde kendisine yüzde 120 devalüasyon, akaryakıta yüzde 100 zam, fiyatların serbestleştirilmesi, maaşların dondurulması gibi konularda ne olacağını düşündüğümü anlattım ama cevap vermedi. İlk başta paranın olmadığını, başlatılan bayındırlık çalışmalarının bitirilemeyeceğini söyledi: Yapımı devam eden 1.700 evim var. Üretim, kültür, sağlık ve eğitim politikası da yok.

-Fakat bu hafta Bakan Francos size bu tahvillerin yasa dışı olduğunu söylediği bir mektup gönderdi.

-Mali paktın Milletten önce gelen eyaletlerin özerkliğini etkilemediğini bilmelisiniz. Üstelik tahviller ulusal değil yerel dolaşımda ve (İl) Bankamız da bu durumu sezerek karar verdiğimiz bir ihracını destekleyecek kaynaklara sahip. Yasama Meclisi bize maaşların yüzde 30’unu ödememiz için belirli bir miktar yetki verdi. Ve La Rioja’nın zaten deneyimi var: ’85, ’88 ve 2001’de bunları yaşadılar ve bizzat eyalet tarafından kurtarıldılar.

– Casa Rosada’dan gelen uyarıya cevap verecek misin?

-Francos’a zaten notla cevap verdim. Ama amacımız asla savaşmak değil, halkımızı savunmaktı. Bu adam (Milei tarafından) baştan beri paranın olmadığını söyledi ve daha sonra valilere karşı tavrını ve politikalarının yönelimini doğruladı. Artık ağırlık vermeme ve her ilin yakılması yönünde bir gidişat var gibi görünüyor.

-Mali anlaşmayı görüşmek üzere bir çağrı gelse Casa Rosada’ya döner miydiniz?

– Gidip gitmeyeceğimi bilmiyorum. Her durumda, valilerin vereceği karara razı olurum. Diyalog kurmaya ve fikir birliği sağlamaya hazırız, ancak kötü muameleye maruz kalmak veya illerimizin diskalifiye edilmesini istemiyoruz. Size iyi davranmayan biriyle konuşmak çok zordur.

-Eski senatör Julio Martínez (UCR), yarı para birimlerinin neredeyse 40 kamu şirketinin yarattığı açığı kapatmak için olduğunu söylüyor…

-Yanılıyorsun, 42 tane var, 38’i bana miras kaldı. Ama biz Bay Milei’ninkinden farklı bir konsepte sahibiz, çünkü burada Devlet şirketleri her şeyden önce topluma hizmet sunmak için temel olarak sosyal bir amaca sahip. Sonuncusunu oluşturduğumuz ulaşım ve para kazanmıyoruz ama vatandaşlarımıza satın alma güçlerine göre fiyatla hizmet garantisi veriyoruz ve öğrencilere bedava bilete sahip olma garantisi veriyoruz.

-Ama açık veriyorlarsa bu mali açık nasıl kapatılacak?

-Sadece %30’u zarar gösteriyor, %40’ı fazla veriyor ve diğer %30’u da iyi durumda. Banka, enerji, su ve internet hizmet şirketleri gibi şahıs şirketidir. İhracat yapan ve çok kar eden bir kuru üzüm fabrikamız var, aynı şey şaraphane için de geçerli. Dolayısıyla eski senatör doğruyu söylemiyor.

– ¿İl polisiyle yaşanan anlaşmazlık nasıl çözüldü?

-Maaş anlaşmasıyla halledildi ama aynı zamanda bazı medya ve özgürlükçü liderler tarafından da teşvik edildi. Burada maaşı çok düşük olan emekli emeklilerle başladı, kötü zamanlar geçiriyorlardı ama siyasi niyeti olan bir azınlık yüzdesiydi. Yürüyüş sırasında heyecanlanıp bağırdılar ve özgürlükçü bir temsilci aralarında yürüyerek şöyle dedi: “Hükümet Konağı’nı alalım.”

Martín Menem’in eyalet siyasetinde ağırlığı var mı?

-Hayır, hayır, vali adayı olarak yüzde 13, milletvekili olarak ise UCR’yi geride bırakarak biraz daha fazla, yüzde 24’e yakın bir oy aldı.

-Bakan Ariel Puy’u (Konut) bu krizin ortasında oğlunun Tayland’da bir filin sırtında dolaşmasıyla suçladınız mı?

-Hayır henüz görmedim. İzindeydi ve birkaç saat önce geldi. Özel konulara karışmak istemiyorum. Ama olayı açıklamanız gerekecek ve ben de ne karar vereceğimi göreceğim. Ona göre bunlar şu ana ait değil (fotoğraflar) 4 yıl öncesine ait.

– Torba Yasa tartışması öncesinde Buenos Aires İl Meclisi’nde toplanan gruptan PJ’de liderlik ortaya çıkabilir mi?

-Hayır ama tüm eyaletlerdeki Peronizmin tamamından evet. Ulusal, yatay bir tablo oluşturmaya çalışmalıyız, oradan da bu süreci yönlendirecek, mevcut Cumhurbaşkanının programına alternatif program oluşturabilecek bir liderlik ortaya çıkacak.

-Cristina’yı bu sürecin bir parçası olarak mı görüyorsunuz yoksa yenilenme olacağını mı düşünüyorsunuz?

-Katılır mı bilmiyorum ama onun jeopolitik vizyonunu kimsenin inkar edemeyeceğini düşünüyorum. Ülkenin yetiştirdiği en önemli devlet adamlarından biri oldu. Onun yeteneği ve yaptığı yönetim dışında her şeyi sorgulayabilirler.

-Millet tarafından uygulanan düzenleme nedeniyle toplumsal çatışma çıkması korkusu var mı?

-İşimiz iyi değildi ama 20 gün içinde insanlar skandal bir şekilde koşturdu ve çalışanlar yükümlülüklerini yerine getiremeyecek. Çok kısa vadede enerjide oldukça ciddi bir artış bekleniyor. Yani karmaşık bir sorun olacak, bunu mahalle aşevlerinde yemeksiz, hatta bazıları kapanmış olarak görüyoruz. Bakan (Sandra) Pettovello’nun hiçbir şeye cevabı yok ve 2 aydır görevde.

-Ve tüm bu sorunların karşısında Milei’nin zaferi karşısında istifa etmediğin için pişman mısın?

-Hayır, hayır… O zaman söyledim ama istifa edersem, bunu suçlu ya da pislik olduğum için, yapmazsam da sözümü tutmadığım için yaptığımı söylerler. Bunu yapmamaya karar verdim çünkü La Rioja halkını şansa bırakmak gibi bir niyetim yok. Ama Milei iki kolunu da keserse istifa ederim, ha ha (Y/N: Milei 2021’de “Vergiyi artırmadan önce bir kolu kesmeyi tercih ederim” demişti).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir