Milei devralmadan önce daha fazla kayıp mı verecek? Mevcut düzenlemeler onun Karina Milei ve Rodolfo Barra’yı atamasını engelleyecek

Göreve başlamasından beş gün sonra seçilen başkan Javier Milei yasal engellerle karşı karşıya bu onu gelecekteki yönetiminin iki önemli yetkilisini atamaktan alıkoyacaktı: kendi kız kardeşi, Karina MileiCumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine aday gösterilen ve Rodolfo Barraözgürlükçülerin Ulusal Hazine’nin vekili olarak görevlendirmek istediği hukukçu.

Her iki durumda da sorun mevcut mevzuattadır. Yüksek Haber Divanı eski yargıcı ve Carlos Menem’in bakanı Barra 75 yaşında. Başsavcılığın mevcut Millet Hazinesi kanunu 70 sınırını belirliyor Göreve başlayacak yıllar.

“Ulus Hazinesi Başsavcısı otuzdan az olmamak üzere Arjantin vatandaşı olmalıdır. yetmiş yaşını aşmamış, Arjantin Üniversitesi tarafından verilen veya yeniden onaylanan yeterlik unvanına sahip avukat ve meslekte en az sekiz yıllık kıdeme sahip” diyor 18,777 sayılı yasanın 2. maddesinde.

Karina Milei durumundaCumhurbaşkanlığının gelecekteki Genel Sekreteri olarak ilan edilenVe93 sayılı kararname ile engellendi kim imzaladı Mauricio Macri 2018’de.

Halen yürürlükte olan bu kararnamenin 1. maddesinde şöyle deniyor: Kişi ataması yapılamazUlusal Kamu Sektörü genelinde, herhangi bir yöntem altında,aralarında bir akrabalık bağı var Milletin Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Genelkurmay Başkanı, Bakanlar, Bakanlar ve Bakan rütbesi ve hiyerarşisine sahip diğer yetkililerle hem düz hem de ikinci dereceye kadar yan bir çizgide. “Eş ve Birlikte Yaşayanlar Birliği dahildir.”

Rodolfo Carlos Barra, Hazine Savcılığına atandı. Fotoğraf: Enrique García Medina

Hükümete geldiğinde Alberto Fernandez Bu kuralın değiştirileceği açıklandı ancak bu asla gerçekleşmedi.

Bu nedenle Milei’nin kız kardeşini atamak istiyorsa öncelikle siyasi müttefiki tarafından öne sürülen normun o maddesini iptal eden bir kararname yayınlaması gerekiyor. Açıkça olacak kişiye özel bir kararname Cumhurbaşkanı ve bakanların akrabalarına yük olan bu engellemeyi aşmak için.

Daha fazla vaka

Son günlerde ve ikinci turun kazanılmasının ardından, özgürlükçü yönetimin ilk hattının parçası olması gereken bölgede bir dizi kayıp yaşandı.

İlk saatten itibaren özgürlükçüler, eski Menemistler gibi kenara çekildiler ya da yerlerinden edildiler Carlos Rodríguez, Darío EpsteinVe Emilio OcampoMilei tarafından dolarizasyonun beyni olarak değerlendiriliyor.

Temsilci ve eski vali adayı Carolina PiparoANSeS’te seçilmiş başkan tarafından onaylanan ve daha sonra Peronist valinin güvenilir bir ekonomistini örgüte katmak için bu puanı düşüren kişi Juan Schiaretti.

Kız kardeşi Milei’nin ismi için Göreve gelir gelmez muhtemelen yeni bir kararnameye imza atabilir. Macri’nin 2018’dekini değiştiren veya iptal eden.

Barra vakasında ise daha fazla şüphe var. Geçen hafta La Nación +’da kendisine Hazine Savcısı olarak görev almak için herhangi bir yaş engeli olup olmadığı soruldu ve o da hayır cevabını verdi.

Hazine Başsavcılığı, Devleti temsil eden avukatlar topluluğunu yöneten bir kuruluştur. Şimdiki sahibi Hıristiyan Carlos Zannini.

Özgürlükçü kaynaklara göre Barra’nın yapabileceği seçeneklerden biri eski Macrista yetkilisinin davasına başvurmak. Laura Alonso, Avukat olmamasına rağmen Yolsuzlukla Mücadele Dairesi başkanlığına atanan kişi. O dönemde bir kararnameyle istisna yapılıyordu.

Ayrıca Başsavcılık görevlerinin Hazine Başsavcılığı ile eşitlenebileceğini, Kamu Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nda başsavcılık için yaş sınırı getirilmediğini belirtiyorlar.

Javier Milei.  Fotoğraf: Reuters.Javier Milei. Fotoğraf: Reuters.

Yaşla ilgili tek referans, Milletin Başsavcısı olabilmek için en azından ulusal senatör olmakla aynı yaşta olmanız gerektiğidir (30 yıl).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir