Milei Kongre’ye Devlet Reformu, Tek Oylama ve Kârlardaki azalmayı tersine çevirme projesini gönderdi

Bu Cuma, Başkan Javier Milei Ulusal Kongre’ye kısa gündemli ancak büyük kurumsal öneme sahip olağanüstü oturum çağrısını bildiren bir mesaj gönderdi: Devlet Reformu Kanunudayatma projesi Tek Kağıtlı Oylama Ulusal pozisyon seçimleri için genel listelerin değiştirilmesi ve ayrıca Gelir Vergisi indiriminin iptali Sergio Massa’nın seçim kampanyasında desteklediği işçilerin çoğunluğu için.

Üç girişimden ilki, eski Merkez Bankası başkanının liderliğindeki ekip tarafından hazırlanan kuralsızlaştırma ve ekonomik reform paketinin bir parçası. Federico Sturzenegger ve bu hafta Başkan’ın imzaladığı 70/2023 sayılı mega kararnameyi yazdığını.

Bu yasa tasarısında Sturzenegger de yer aldı DNU aracılığıyla yapılamayan değişikliklerVergi rejimindeki değişiklikler gibi.

Uygulanması Tek Kağıtlı Oylama -seçim sisteminde bu şekilde değişiklik yapılması yasak olduğundan DNU yoluyla da ayrılamaz- zaten var Milletvekillerinde yarım yaptırım Senato’ya havale edildiği Haziran 2022’den bu yana. Artık o proje Senato’da tartışılabilirPeronizmin ilk azınlığa sahip olduğu ancak iktidar partisinin PRO’nun, UCR’nin, Kirchnerci olmayan Peronizmin ve taşra bloklarının desteğini alması halinde normu onaylamayı başarabileceği yer.

Milletvekillerinde onaylanan proje, seçimlerin, seçime katılan tüm grupların adaylarının adının yer aldığı tek kağıt oy pusulası ile yapılmasını öngörüyor. Seçmen bu oy pusulasında tercih ettiği adayı seçip işaretleyebilecek.Tüm partiler ve ittifaklar tarafından paylaşılacak. Böylece partiler artık kendi oylarını basıp dağıtmak zorunda kalmayacak ve seçimi kontrol etmek için ihtiyaç duyulan parti savcılarının sayısı da azalacak.

Geçtiğimiz günlerde de dile getirilen PASO’yu ortadan kaldırma projesinin Olağanüstü Paket’te yer almayacağı ve iktidar partisinin bu projeyi destekleyip desteklemeyeceğini tartışmaya devam ettiği belirtiliyor.

Üçüncü proje de vergilerle ilgili olduğu için DNU’ya dahil edilemedi ve Anayasa’nın öngördüğü şekilde Temsilciler Meclisi’ne girmesi gerekecek. Söz konusu yasada, Hükümet Kârlardaki azalmayı tersine çevirdi Sergio Massa’nın bu yıl önce kararla, sonra da kanunla teşvik ettiği verginin dördüncü kategorisi için (bağımlılık ilişkisi içindeki çalışanlar ve serbest meslek sahibi olanlar dahil).

Seçim kampanyası sırasında Massa bu projeyi Kongre’ye götürdü ve o dönemde milletvekili olan Javier Milei’nin kendisi de dahil olmak üzere Peronistlerin oylarıyla ve diğer kesimlerle projeyi onaylamayı başardı. Bu değişiklik Kâr ödemesini ortadan kaldırdı veya önemli ölçüde azalttı Bugün 2 milyon pesoya kadar kazanan çalışanlar için bu, ülkedeki çalışanların %99’unu kapsayan bir evren.

Milei, Başkanlığa gelişiyle bu fikri tersine çevirdi ve prensipte La Libertad Avanza, PRO, UCR bloklarının ve valilere yanıt veren bazı milletvekillerinin desteğini alacak olan orijinal vergiye geri dönmek için çalışmaya başladı. . .

Gündemde bu üç projenin yanı sıra Cumhurbaşkanının ülke dışına çıkabilmesi için izin talebi ve farklı ülkelerle anlaşmaların imzalanması da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir