Milei tarafından duyurulan kesintilere karşı alarma geçen CGT, tüm sektör başkanlarıyla acilen bir araya geliyor

Belki biraz vardı hafife alma Javier Milei’nin kendi yönetiminde alabileceği yön konusunda sendika liderleri tarafından. Gerçek şu ki başkan son günlerde seçildi Kesinti tedbirlerini birer birer onayladı seçim kampanyası sırasında açıkladığı harcamalarda. Ve şimdi sendika liderleri alarma geçirildi.

UOCRA’nın genel sekreteri Gerardo Martínez, bu perşembe için aradım CGT’de genişletilmiş küçük masa dedikleri şey, yani Peronist işçi hareketinin farklı sektörlerinin patronları. Bu açık bir gündem ama her şeyden önce siyasi senaryoyu tartışmak ve özellikle sosyal– zaten Aralık ayında, özgürlükçü göreve geldikten sonra.

Milei son iki günde birçok sendika üyesinin kanını donduran açıklamalarda bulundu. Örneğin ulusal fonlarla finanse edilen bayındırlık işlerinin ülke genelinde felç olacağını duyurdu. Ayrıca su ve hıfzıssıhha şirketi AySA’yı ve demiryolları gibi diğer devlet şirketlerini de özelleştireceğini söyledi. çok güçlü cegetista loncaları.

Bir diğeri: Hazine’nin parası olmaması durumunda açıklamıştı sana Noel ikramiyesinin yarısını ödemeyeceğim Aralık ayında kamu çalışanlarına. Bu açıklama, önde gelen sendika olan UPCN’de aşırı gerilim yarattı. Andrés Rodriguez ve bu devlet personelini temsil ediyor.

Çarşamba gecesi A dos Voces programının röportaj yaptığı Milei, kamu sektörüne verilen ikramiyelerle ilgili tekrar sorulduğunda belirsiz bir yanıt verdi. “Para yok”dedi, ancak hemen “öncül, insanlara dokunulmaması, bu nedenle ayarlamanın siyasetin yaptığı harcamalar üzerine düşeceğidir” dedi.

Gerardo Martinez. Perşembe günkü zirvenin ev sahibi. Fotoğraf: Luciano Thieberger.

“Nasıl olsa düzenleme gelecek. Siyaset bunun bedelini her zaman özel sektöre ödetti ama bu sefer siyaset, yani devlet bunun bedelini ödemek zorunda kalacak” diye ısrar etti.

Bayındırlık işleriyle ilgili olarak şunu doğruladı: “Bitti. Paramız yok.” GSYİH’nın 15 puanı kadar mali açığımız var, bu tarihin en büyüğü. “Hiçbir şey yapmazsak hiperenflasyonla karşı karşıya kalırız.”

Bayındırlık işlerinin felce uğraması farklı sendikalar için, özellikle de UOCRA için son derece hassas bir konudur. Ve ayrıca içişleri yöneticileri için de, çünkü hem yaptıkları ve finansmansız kalacakları işler nedeniyle, hem de her an işsiz bırakılabilecek işçi sayısı nedeniyle onları doğrudan etkiliyor.

İnşaat sendikasında, faaliyetin bugün sahip olduğu 460.000 işçinin yaklaşık %40’ının (örn. yaklaşık 184.000 kişi) ulusal finansmanla bayındırlık işlerinde görev yapmaktadır. Daha fazla kaynak olmazsa ne olur?

CGT liderleri, yeni gelen Milei yönetiminin onları kabul edeceğini umuyor. Ama bir anlığına gördükleri konusunda uyarıyorlar “kaotik bir Aralık. Umarım şiddet olmaz.”

Milei’nin son açıklamalarının ülkeyi “uçuruma sürüklediği” de iddia ediliyor. Ve CGT’nin hiçbir konuda acele etmeyeceğini, şimdilik yüzlerini boyamamaya çalışacaklarını söylüyorlar, ancak “tepki verebilecek çok radikal pozisyonlara sahip sektörler” var.

Javier Milei.  Fotoğraf: Mariana Nedelcu.Javier Milei. Fotoğraf: Mariana Nedelcu.

Öte yandan Milei Hükümeti’nin ortak müzakerelere müdahale etmesinden endişe duyuyorlar. Ancak şu ana kadar bunun gerçekleşebileceğine dair bir işaret yoktu.

Alberto Fernández’in tüm yönetimi boyunca (neredeyse dört yıllık yönetimi boyunca birikmiş enflasyon %814’tür) CGT herhangi bir genel grev gerçekleştirmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir