Milei torba yasasını ele alacak komisyonların oluşumu sırasında milletvekillerinde maksimum gerginlik ve bağırışlar

Başkan Javier Milei tarafından gönderilen torba yasa tasarısıyla ilgilenmeye başlaması gereken Milletvekilleri komisyonlarının oluşumu, bir skandalın ortasında, yasa koyucuların bağırışlarıyla, Kirchnerizm’e ve José Luis Espert’in sol tarafa yönelik güçlü sorgulamalarıyla başladı. Bütçe Komisyonu başkanlığına atandı.

Milletvekilleri komisyonlarının yetkililerinin belirlenmesine yönelik resmi işlem öncesinde, iktidar partisi ile diyalog blokları ve parlamentodaki yerlerin dağıtımından şikayetçi olan Unión por la Patria arasında zaten bir gerilim ortamı vardı. komisyonlar açık İcra tarafından gönderilen projenin D’hondt sisteminin uygulanmasına saygı gösterilmemesi.

Özellikle Kirchnerizm, La Libertad Avanza’nın K karşıtı bloklarla yaptığı siyasi anlaşmayı görmezden geldi ve milletvekillerinde oluşturulan 4 komisyondan toplam 5 yeri elinden alması nedeniyle protesto etti. Sandalyelerden ikisi Anayasa İşleri, 1’i Bütçe, 1’i Genel Mevzuat ve geri kalanı da Dış İlişkiler ile ilgilidir.

Gün Bütçe komisyonunun kurulmasıyla başladı. Salta’dan Carlos Zapata formaliteye uydu ve Liberal José Luis Espert’in Bütçe komisyonuna başkanlık etmesini önerdi. Hemen ardından UP bloğunun başkanı Germán Martínez söz aldı ve Oda başkanı Martín Menem’in Peronist bloğa haber vermeden müttefik bloklarla gayri resmi olarak komisyonlar kurmaya karar vermesinden şikayet etti.

Torba yasanın gidişatını protesto eden Santa Fe’li adam, “D’hondt sistemi kapsamında komisyon oluşumuna saygı göstermediler ve tek taraflı olarak üç komisyonun değiştirilmesine karar verdiler” dedi. UP bloğunun başkanı iktidar partisine yönelik eleştirilerini sürdürürken, idari sekreter ondan konuşmasını bitirmesini istedi ve iktidar partisinden Espert’in resmen göreve başlaması yönünde baskı oluştu. Böylece oylama hızla devam ettirildi ve konuşmak isteyen diğer yasa koyucuların konuşması engellendi.

Muhalefet milletvekillerinin talepleri arasında Espert’in, Oda’nın kilit komisyonlarından birine başkanlık etmek üzere seçilen diğer yetkililerle birlikte başkanlık koltuğuna oturması yer aldı. Böylece, başkan yardımcısı seçilen temsilci Germana Figueroa Casa (PRO) ve sekreterler Bertie Benegas Lynch ve Lisandro Nieri, ekonomistin yanına oturdu. Sekreter olarak atanan Córdoba’dan Ignacio García Aresca ve Salta’dan Pamela Calletti masada değildi.

Arka planda, solun komisyondaki temsilcisi Christian Castillo, Espert’in atanmasına itiraz etmek için konuşma talebinde bulunamamıştı çünkü bir noktada yedek arkadaşları Myriam Bregman ve Nicolás del Caño için “hapis ya da kurşun” talebinde bulunmuştu. Gergin bir durumla karşı karşıya kalan ekonomist, önümüzdeki günlerde komisyonun takvimini vereceğini açıklayarak toplantıyı kapattı.

Bağırışların ortasında Benegas Lynch müdahale etti. “Siyasetin dışından geldiğim için, bu konuya ilk dalışım, gördüklerim bana anlatılamaz görünüyor.” UP bloktan ona “Tanıtılamaz olan sensin” diye döndüler. “Bu alışılmadık bir durum” diye ekledi ve yasa koyucuları “Entre Ríos Bulvarı’nda çöpten yemek yiyen insanlar var, bu ülkeyi Kirchnerci çöküşten ileriye taşımak için işbirliğinizi rica ediyorum” konusunda uyaran özgürlükçü.

Figueroa Casas, kampçı Paula Penacca’nın kendisine oy vermediği için kendisini suçlamasıyla bir an gerilim yaşadı. Açıkça söylemek gerekirse, Santa Fe’li kadın bu atamayı Kongre’ye geldiğinde öğrendi çünkü bu aslında komisyondan ayrılan Luciano Laspina için olacaktı. Radikal Lisandro Nieri’nin konuşmasına da izin vermediler.

Gerginliğin artması üzerine Espert oturumu kapattı ve torba yasanın nasıl çalışılacağını açıklayacağını duyurdu. Arka planda Milei’nin müttefikine yönelik “milico”, “diktatör” gibi hakaretler duyuldu. Toplantı hüsranla sonuçlandı ve komisyonların yetkileri idari sekreter tarafından onaylandı.

Fernando Iglesias’ın (PRO) başkan seçildiği, Unión por la Patria’nın birinci başkan yardımcılığını ayırdığı ve Juliana Santillán’ın (LLA) ikinci başkan yardımcısı olarak atandığı Dış İlişkiler ve İbadet komisyonunun kurulmasıyla durum normalleşiyor gibi görünüyordu.

Bu arada, sekreterlik pozisyonu ilk olarak UCR tarafından rezerve edilirken, sekreterlerin geri kalanı Margarita Stolbizer, UP ve özgürlükçü Nadia Márquez arasında dağıtıldı. Bu durumda, yetkililerin seçimi nominal olarak oybirliğiyle oylandı.

Özgürlükçü Nicolás Mayoraz’ın (Santa Fe) başkan olarak atandığı, birinci başkan yardımcılığının María Eugenia Vidal’a (PRO) verildiği ve Karina Banfi’nin (UCR) Sekreter olarak seçildiği Anayasa İşleri Komisyonu’nun oluşumunda da ilerleme kaydedildi. . Unión por la Patria bir kez daha yer dağılımından şikayetçi oldu ve birinci azınlık olduğu için birinci başkan yardımcılığını üstlendi. Bu nedenle ikinci başkan yardımcısının veya ikinci sekreteri kimin görevlendireceğinin ismini vermedi.

Son olarak Genel Mevzuat Komisyonu oluşturuldu ve başkanlığını Córdoba’dan Gabriel Bornoroni (LLA) üstlenirken, Carla Carrizo (UCR) ikinci başkan yardımcılığına seçildi; ve sekreter olarak Florencia De Sensi (PRO).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir