Milei valileri kabul edecek ve onlardan reform paketi için “destek” isteyecek

Javier Milei bu Salı öğlen olacak 24 valiyle ilk el ele: Etrafındakiler bunun “açık gündem” çağrısı olacağını garanti etse de, devlet başkanı bu fırsatı değerlendirecek “destek” isteyinKongrede onaylayabilmek için onlara yanıt veren yasa koyucular aracılığıyla hukuk paketi Enflasyonu daha da düşürmenin bir yolu olarak Devlette reform yapmayı ve mali açıklara saldırmayı amaçlıyor.

Toplantı saat 12’de Casa Rosada’nın Eva Perón Salonu’nda gerçekleşecek ve Başkan’a Genelkurmay Başkanı da eşlik edecek. Nicolas Posseve İçişleri Bakanı, Guillermo Francosçağrının lojistiğinden sorumlu olan kişi.

Geçtiğimiz Cuma günü siyasi portföy başkanı şunu iddia etmişti: 22 liderle ilk toplantıçoğunluğuyla telekonferans yoluyla ilk temasın sağlandığı ve illerin kamu hesaplarının yol açtığı sorunlara ilişkin önerilerin alındığı toplantıda; Gelir Vergisinin kaldırılması.

Danışılan resmi kaynaklara göre, tüm liderler kardinaller toplantısına katıldılar ve eğer bu tahmin doğrulanırsa, Mauricio Macri’nin 12 Aralık 2015’te Olivos Residence’ta elde ettiği “aile fotoğrafının” bir kopyası olacak. Ancak bu vesileyle PRO’nun kurucusu, valilere “çalışma” sözü verdi ve çoğunluğu Peronist liderlerden oluşan bir grupla siyasi diyalog kurmaya çalıştı.

Şimdi Milei bambaşka bir panorama sunacak. “Para yok” ana motifini takiben, ulusal hesapların durumunu gözden geçirecek, harcamaları azaltmak için önerdiği reformları açıklayacak ve “Ortak çaba” isteyecek bunları belirtebilmek. Yani Başkan deneyecek ikna etmek eyalet liderlerine ona bir kanun paketine mevzuat desteği bu çarşamba parlamentoya gidecek.

Francos da teşvik etmeyi planladığı siyasi reformun içeriğini ayrıntılarıyla anlatacak. PASO’nun yürürlükten kaldırılması ve tek kağıt oy pusulasıyla oy kullanılması (BUP) ulusal pozisyonlar için. 2022’de milletvekilleri BUP tarafından oluşturulan bir projeye yarım onay verdi ve şimdi Yürütme, zamandan tasarruf etmek için bu girişimle ilgili tartışmayı sürdürmeye çalışacak.

Ancak Hükümet bu Salı günü “Bir ilk diyalog” olacak“Taraflar arasında iyimser olmak da niyetinde değiller. Başkan’ın ülkenin durumunu açıklayacağını ve kamu hesaplarında devam eden düzenlemeyi gerekçelendireceğini ileri sürüyorlar.

İktidar partisinde de birçok valinin daha önce görüşlerini dile getirdiğini ileri sürüyorlar. Kârların ortadan kaldırılmasının “geri alınmasına” destek dördüncü kategori için ve yükümlülüklerini yerine getirmek için yeni fon arayışında olan, aynı zamanda Çek vergisinden tahsilatın dağılımında değişiklik yapılmasını istiyorlar.

Toplantının arka planını illerin mali ihtiyaçları oluşturuyor. Örneğin Puntano Claudio Poggi, Aralık ayı maaşlarını iki taksitte ödemek zorunda kalacağını duyurdu. Diğer liderler kendi yönetimlerindeki hiyerarşik pozisyonları ayarlamak için bir plan başlattılar.

Önceki hükümetin Kârlar ve KDV konusunda emrettiği değişiklikler, 24 yargı bölgesinin tanımlanmasıyla sonuçlandı. Paylaşılan kaynakların dağıtımı konusundaki anlaşmazlık, bu Salı günü Casa Rosada’nın birinci katında gerçekleşecek olan kardinaller toplantısının arka planını kesinlikle oluşturacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir