“Milei’nin önlem alma şekli belirsizlik yarattı”

-Javier Milei hükümetinin ilk haftasını nasıl görüyorsunuz?

– Çok az şey oldu. Tedbirlerin alınma şeklinin belirsizlik yarattığını gördük. Finansman olmadığı için bütçe açığının artık çözülmesi gerektiği doğru ama tek bir yol olduğuna inanmıyorum. Tedbirlerin, satın alma gücü kaybından zaten büyük darbe almış olan toplum üzerinde bir etki yarattığını görüyorum. Ancak en endişe verici olanı bunun bir istikrar planı olmaması. Bunun için baharatlardan yoksundur. Ve çağın değişiminin, Devletin nasıl yönetileceği açısından net olması gerekiyor ki halk da buna oy verdi. Nereye gideceğimiz belli olsun.

– Değişim için Birlikte hükümetinize karşı nasıl bir pozisyona sahip olacaksınız? Koalisyon bozuldu mu?

– JxC ile ilgili en önemli şey il düzeyinde gerçekleşiyor. Onun yönettiği ve karışık ittifakların olduğu 10 il var. Yeni hükümette büyük bir rakam inişine neden olan PRO’nun kararları sonucunda yasama düzeyinde bir yeniden yapılanma yaşandı ki, Yürütme’nin gönderdiği projelere göre nasıl ilerleyeceğini göreceğiz. Derin farklar var mı yok mu göreceğiz.

– Hükümette radikal Luis Petri de var, ne yapacaksınız?

– Toplu bir karar alacağız. Onun Komiteyi temsil etmediğinin açık olması gerektiğini düşünüyorum.

Mauricio Macri ile diyalog bozuldu mu?

Kimisi daha çok konuşur, kimisi daha az. Hepimizin katılıp katılmayacağını Kongre’de göreceğiz.

Milei’nin kurumsal olarak zayıf bir başkan olduğunu ancak bu durumun gücün kötüye kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi…

Başka ülkelerde de, burada da oldu. Zayıf başlarlar ve daha sonra Devletin diğer güçlerine karşılık gelen yetkileri üstlenerek güç biriktirirler.

Milei’de de olabilir mi?

Bilmiyorum. Kamuya açık konuşmasında normal kurumsal yaşamla hiçbir ilgisi olmayan bazı konuları temsil ettiğini iddia ediyor.

“Cennetin güçleri”nden bahsettiğinde?

‘Senin olmayan bir yerden gelen özel bir yetkim var…’ diye umuyorum ve bunun gerçekleşmeyeceğine inanıyorum, ancak dünyanın diğer yerlerinden kendi rollerini bu şekilde algılayan kişiler genellikle güç biriktirin.

Milei oyların yanı sıra temsili de çaldı mı?

Oy çok değişken. 2015’te Macri’ye oy verenlerin bir kısmı daha sonra 2019’da Alberto Fernández’e oy verdi. Bu, tüm liberal demokrasilerde olur. İşleri yanlış yaptığınızda ve hiçbir kusur bulunmadığında veya sorumlu kişiler değişmediğinde, insanları uzaklaştıran oyların çalındığına inanmıyorum. Bu insanların bundan sonra nerede olacaklarını bilmiyoruz ama temsil etmek istediğimiz şeyin görevini yapmalıyız. Ayrıcalıkların sona ermesi, topluma fayda sağlamayan aşırı harcama gündemi bir süredir üzerinde durduğumuz bir gündem. Milei’ye göre daha az çarpıcı bir şekilde açıklıyoruz. Ancak bu gündem her zaman hayatta kalacak. Halk onu seçti. Önemli olan Arjantinlilerin iyi durumda olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir