Milei’nin popüler bir danışma görüşmesi yapması neden uygun olur (ve neden olmasın)

Javier Milei Kendisini başkanlığa taşıyan kampanyada bunu öngörmüştü ve sonuç ne olursa olsun yasama konusunda zayıf olacağının bilincindeydi. O zamanki aday, teşvik etmeyi planladığı 540 derecelik değişiklikleri zorlamak için Kongre’de gerekli oyları toplamaması durumunda bunu zaten açıklamıştı.girişimlerle ilgili bir plebisit yapılmasına itiraz edecek.

Torba yasanın başarısızlığının ardından Cumhurbaşkanı ve Kabine Bağlayıcı olmayan bir halk istişaresini teşvik etme olasılığını düşünüyorlar Temel yasayı reddeden yasa koyuculara baskı yapmak. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Manuel Adorni, “Tüm anayasal araçlar değerlendiriliyor, en doğru yolun veya en hızlı yolun seçilmesine karar verilecek” dedi.

Hükümet, Anayasa’nın 40. maddesinde öngörülen ancak Kongre tarafından çağrılması gereken bir alternatif olan bağlayıcı bir halk oylamasına başvurma olasılığını dışlıyor. Balcarce 50’de “Bu bir seçenek değil, çünkü bunu önceden engelleyecekler” diyorlar.

Yöneticiyi düşündükleri varyantın amacı Torba yasaya karşı çıkanlara baskı yapmak. “Bağlayıcı olmayan halkın katılımına sunulan bir yasa tasarısı, kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunun olumlu oyu aldığında, Ulusal Kongre tarafından ele alınmalı25,432 sayılı yasa, seçim sonucunun seçim organınca açıklandığı tarihi takip eden oturum için Milletvekilleri Meclisinin parlamento çalışma planına otomatik olarak dahil edilmesini sağlar.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsünün de ima ettiği gibi hızlı tepki verilmesi ihtiyacı da istişare alternatifine karşı komplo kurmak. Resmi Gazetede ilanından 60 ila 120 gün önce çağrılması gerekiyor.

olasılığına ek olarak Hükümeti daha da zayıflatan bir yenilgiBu seçeneğe yönelik özgürlükçü itirazlar arasında, halkla istişarede bulunmanın getireceği siyasi propagandanın yüksek maliyeti ve seçim organizasyonunun ulusal devletin sorumluluğunda olması yer alıyor. tam da Başkan “para yok”u defalarca tekrarladığında.

Milei zaten danışma istemekle tehdit etmişti Mega-DNU onaylanmadıysa popülerdir. Arjantin’de son halk oylaması 1984 yılında, Ricardo Alfonsín hükümeti sırasında, Şili ile Beagle Kanalı üzerinden yapılan Barış Anlaşmasının kabul edilip edilmediğini görmek için yapıldı.

“Javier zaten birçok konuda halk oylaması yapacağını söyledi. Şimdi, eğer milletvekilleri göreve uygun değilse ve konuları desteklemiyorsa, kimi temsil ediyorlar? Hangi çıkarları? Sanırım bu büyük bir tartışma olacak, ” dedi aylar önce. LLA vali yardımcısının arkasında Carolina Píparo şimdi iktidar partisinin hedefinde yasanın bazı bölümlerine karşı oy kullandığı için.

Çok sayıda anayasa avukatına göre istişare çağrısının sınırları var. Cezai konularda veya Kongre’de özel çoğunluk gerektiren veya Milletvekilleri için vergi sorunları (projenin de dahil olduğu) ve Ortak katılım sorunları gibi Meclislerden herhangi birinin yetkisi dahilinde olan konularda popüler bir istişare yapılamayacağını savunuyorlar. Senato için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir