Milei’nin tedbirlerini reddederek “demokrasiyi savunma” çağrısında bulundular

Hükümetin mega projesine ilişkin tartışma başlamadan önce Unión por la Patria milletvekilleri Kongre’de İnsan Hakları örgütlerinden temsilciler kabul etti. Javier Milei’nin tedbirlerine yönelik sert eleştirilerin ortasında toplantı şu konular etrafında dönüyordu: DNU’yu durdurma stratejisi Geçen haftadan bu yana yürürlükte olan grev karşıtı protokolün reddedilmesi ve 24 Mart yürüyüşüne hazırlık. ““Tarihin en önemli gösterisi olacak”bir hedef olarak belirlediler.

Bu Perşembe günü toplanan komisyonların entegrasyonuna ilişkin tartışmaların ortasında Unión por la Patria bloğu bir araya geliyor Kararnameyi ve projeyi reddeden sektörlerle toplantılar Milei tarafından. Zaten Peronist valilerle, CGT’nin temsilcileriyle ve şehrin eczacıları ve belediye doktorları gibi derneklerle toplantılar yapmışlardı. Bu Çarşamba, kira yasasının yürürlükten kaldırılmasına karşı çıkan kiracı gruplarının temsilcileri de geçti.

Uyumak zorunda değiliz ya da neredeyse diktatörlük olan bir şeyi kabul etmek zorunda değiliz. Milei sadece hükümet olarak değil, kişi olarak da kötü. Yapmak istediğin şeyden kaçınmalısın. Parlamento çok önemli, biz de öyle,” diye güvence verdi Estela de Carlotto, toplantının sonunda blok başkanı Germán Martínez’in Kongre’nin üçüncü katındaki büyük ofisinde gazetecilere güvence verdi.

Tedbirleri durdurmaya yönelik bir strateji olarak, diğer konuklarla üzerinde anlaşılan mekanizmaları tekrarladılar ve bölgede kaldılar. konuşmayı diğer muhalif bloklara aktarın, onları reddedilmeye eklemek amacıyla. “DNU’ya ve yasa maddelerine aykırı olarak diğer partilerin tüm kapılarını çalmayı taahhüt ettiler”, diye açıkladı milletvekili Carolina Yutrovic.

Aramıza katılmak isteyen herkesi bekliyoruz. Herkes kaybediyor, ona oy verenler bile ve çoğu üzgün. Biz hareketsiz kalmayacağız. Daima huzur içinde. Demokrasiyi savunmak bir zorunluluktur” diye uyardı Carlotto. Toplantıya yaklaşık 50 milletvekili ve İnsan Hakları kuruluşlarının diğer liderleri katıldı.

Unión por la Patria milletvekilleri İnsan Hakları örgütlerinin liderleriyle birlikte bu Çarşamba Kongre’de.

“Bize şunu söylediler grev karşıtı protokolle ilgili endişelerHugo Yasky, “Gazetecilere yönelik seferberliklerin ve saldırıların sona ermesini açıklığa kavuşturacak sistematik plan” diye ekledi. Bir noktada DNU’ya dahil edilen çalışma reformunun Ulusal Çalışma Temyiz Odası tarafından askıya alınmasını kutladılar. Ve 24 Mart yürüyüşünü planlamaya başladılar. Milletvekili, “İnkarcılık iddiasında bulunan ve barışçıl gösterileri bastıran bir hükümet karşısında tarihin en önemli gösterisi olacak” dedi.

Carlotto, İnsan Hakları örgütlerinin, demokrasinin yeniden kazanılmasından bu yana tüm başkanlarda olduğu gibi Milei’den de görüşme talebinde bulunacağını, ancak şimdilik bunu yapmadıklarını söylemişti. “Henüz değil. Beni kabul etse ‘Git buradan’ derdim ama bunu yapmayacağım. Bu benim için çok kötü olurdu. Egemenliğe, ona oy verenlere saygı duymalıyız. Şiddet uygulayanlar onlardır” dedi Plaza de Mayo Büyükanneleri başkanı.

Toplantının ardından öğleden sonra Unión por la Patria milletvekilleri, bu perşembe günü komisyonlara yapılacak çağrı öncesinde stratejiyi belirlemek ve iktidar partisinin girişimlerini ele almak ve her ikisini de durdurmak amacıyla bir toplantı daha düzenlediler. DNU’nun Kongre’de onaylanması olarak “çok amaçlı” proje.

Kirchnerism’in planı, komisyonlardaki tartışmalardan çok, tartışmaların mekana ulaştığı oturumlara odaklanacak. “Orada onların oyları yok”özellikle DNU’yu durdurma girişimiyle ilgili olarak gece geç saatlere kadar beklentilere Kirchnerizmin kılıcını gösterdi.

Hesaplama, Unión por la Patria bloğu ve solun yanı sıra radikalizmin bir kısmının ve eyalet valilerine hesap veren milletvekillerinin reddedilmesine dayanıyordu, ancak aynı zamanda devam eden müzakerelere ilişkin soruları da gündeme getirdi: “Birçoğu çok eleştirel; o zaman işler kızışmaya başladığında, aleyhte oy vermek için ellerini kaldırıp kaldırmadıklarını görmemiz gerekiyor.”. Bu şüpheler arasında 102 yasa koyucuyla birlikte Unión por la Patria’nın üyeleri de yer alıyor. Devamsızlık iktidar partisinin lehine olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir