Milletvekilleri Torba Yasayı ezici çoğunlukla onayladı ve Milei ilk adımını atmayı başardı

Üç gün süren tartışmaların ardından Temsilciler Meclisi nihayet genel olarak onaylandı dosyalanmış Torba Kanun –644 makaleden 363’ü ayakta kaldı– ama en hantal şey hala eksik: özellikle makaleler üzerine, ancak önümüzdeki Salı günü başlayacak olan tartışma. Hafta sonu boyunca Hükümetin ihtiyacı var müzakereleri cilalamakÖzellikle valilerle, tesislerde önemli yenilgilere uğramamak için.

Casa Rosada, Javier Milei’nin kendisinin “coimeros” ve “yararlı aptallar” olarak gördüğü yasa koyuculara karşı tekrarlanan şikayetlerden sonra, blok başkanlarını övdüğü bir açıklamayla kutlama yaptı. “Farklılıklarımıza rağmen yasanın ilerlemesine katkıda bulundular”mesaja dikkat çekiyor ve Salı günü için şunu ekliyor: “Özellikle yasanın oylanacağı gün de aynı büyüklüğün olmasını umuyoruz.”

Başkan, sloganıyla birlikte sadece oylama kurulunun resmini tweetledi: “Yaşasın kahrolası özgürlük.”

Metin tarafından onaylandı 144 kabul oyuLa Libertad Avanza ve müttefiklerinin bloklarından; profesyonel; Miguel Ángel Pichetto tarafından yazılan Federal Koalisyonu kuruyoruz; Federal Yenilik – Salta, Río Negro, Misiones, Neuquén-, Santa Cruz yerlisi ve Peronist başkanın üç Tucuman’ının valilerine yanıt veren Osvaldo JaldoKararın imzalandığı sırada Unión por la Patria’dan ayrılan.

Buna karşı Kircherizm ve Sol’a karşı 109 kişi reddedildi. Ama aynı zamanda isyan ilan eden radikallerin de, Facundo Yelelileri ve eğimi Pablo Juliano; Santa Fe’li iki sosyalistten; ile ilgili Margarita Stolbizer, Cordoba’lı asi kadın Natalia de la Sotave başka bir Santa Cruz yerlisi.

Martín Menem, projenin tedavisinde. Fotoğraf: Federico López Claro.

Tartışmaların üçüncü gününün başlangıcında projeyle ilgisi olmayan tartışmalar yaşanmadı. yasa koyucu Victoria Tolosa Paz (UP) La Libertad Avanza’daki akranlarını kınadı, Maria Celeste Ponce Ve Lilia Lemoinebaşlığı altında koşarken görüldüğü bir videoyu retweetlediği için “Solak koşacaklar.”

Sol ve Kirchnercilik yasa koyucularını “örgütlenmekle” suçlayan Lemoine, “Kaçacağını söylemedim, fiziksel durumunun iyi olduğunu söyledim. Aynı şekilde burada olup tartışıyor olmalıydın” diye yanıtladı. “Sokaktaki olaylar..

“Siz Kirchnerciler de Peronist değilsiniz… çünkü Perón teröristlerin yanında değildi… Ve siz de sağdan değilsiniz, soldansınız” diye ateş etti.

Önceki günlerde olduğu gibi, resmi ve kamusal tartışma özel görüşmelerin ekranıydı Meclis Başkanı’nın makamında gerçekleşen olayda, Martin Menemİçişleri Bakanı da aceleyle geldi Guillermo Francos.

Özelleştirmeler ve devredilen yetkilerle ilgili fasla ilişkin tartışma halen devam ediyor. Ancak We Make Federal Koalisyonu’nun Cordobalıları tarafından yönlendirilen ve iktidar partisini sıkıntıya sokan tehdit, Ülke Vergisine ortak katılım talebiyle ilgilidir.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Francos’un CFI’da valilerle yaptığı toplantının ardından çatlağı açan konu bu oldu ve yasa koyucular, Yürütme’nin bu konunun önündeki engeli kaldırma kararlılığıyla ilgili makalelere desteklerini şart koştu.

Bloğun komutanı Miguel Angel Pichetto, “Büyüklüğü nedeniyle genel olarak oy vermek önemli bir adımdır ve mantıksal olarak Acil Durum ve Devredilmiş Yetkiler, onaylayacağımız yasanın merkezi noktalarından biridir” dedi. 23 yasa koyucu Farklılıkların en fazla olduğu yer olan Koalisyonu Federal Yapıyoruz.

Ve Kirchnerizm’e hileli bir şekilde şunu ekledi: “Noel partisine gitmeden önce oy verdiğinizde, acil durumlar ve delegasyonlar için oy vermek için kıyafetlerimizi yırtmayalım. Aynısını Buenos Aires eyaletinin valisine de yaptılar (Axel Kicillof) ARBA’daki yüzde 200’lük artışa da kimse ses çıkarmadı.”

Radikal Karina Banfi de benzer bir çizgide kendini ifade etti: “Alberto Fernández, 2019’da Kirchnerizm’in oylarıyla dokuz acil durum elde edip bunları otomatik olarak yenilerken neredeydiler? Bir öfke nöbeti görmedim. Karantina ve hepimizi kilitlemekle birlikte.

Máximo Kirchner ise Ekonomi Bakanı Luis Caputo’yu hedef alarak şunları söyledi: “Her şeyi yapmak istiyorlar, eğer mali sorumluluktan bahsedeceksek, size La Nación gazetesinin yayınladığı bir şeyi okuyacağım. ‘tarihsel sorun: Arjantin’in yalnızca altı yıllık mali fazlası vardı’ diyor. Ne zaman oldular? Peronizm hüküm sürdüğünde liberaller değil. Gerçek bu.” CFK’nın oğlu da torba yasayı “bir ivme” olarak nitelendirdi.

Máximo Kirchner Torba Yasa Milletvekilleri oturumunda konuşuyor.  Fotoğraf Yakalama.Máximo Kirchner Torba Yasa Milletvekilleri oturumunda konuşuyor. Fotoğraf Yakalama.

Bitirir bitirmez Saltalı özgürlükçü Emilia Orozco cevap verdi: “Bu, bu odadaki ilk konuşmam. Söyleyeceğim ilk sözün ‘Başkalarından utanıyorum’ olacağını hiç düşünmemiştim. Bu sıraya ulaşmak zor çünkü gerçek dönüşümün buradan başladığını anlıyorum.”

“Ve ben kimsenin kızı değilim, çok aşağılardan geliyorum“, diye ekledi eleştirisini derinleştirmek için. “Peki biliyor musun? Tüm bu mekan adına… Lütfen geri gelin. Hayır, onun çalışmaya alerjisi var.” Ve devam etti: “Varisinin bu ülkedeki maksimum yolsuzluğa kadar çok kötü bir konuşmasına katlanmak zorunda kaldılar.”

Özgürlükçü bloğun lideri Javier Milei’yi kararlılıkla savundu ve Alberto Fernández’i vurdu. “Cumhurbaşkanı göreve geleli 50 gün oldu ve kendini yüzde 1000 enflasyonla karşı karşıya buldu ve benzine yüzde 30 zam gelirse endişeleniyorlar, başkanları İspanya’yı dolaşırken, yüzde 1000 ile dört yıl içinde aramızdan ayrıldılar. çok mu çalışıyordu” dedi.

Tedavi Salı günü devam edecek

Tartışma Salı günü devam edecek. Gerçek şu ki, Milei hükümetinin yasaya ilişkin ilk tartışması rekor kırma yolunda ilerliyor. Uzun oturumlar olmasına rağmen, bu kadar çok ara çeyreğin ve arada bu kadar çok günün olduğuna dair bir kayıt yok. Salı günü, oturum devam ederken, altı gün olacak Kanun tartışılmaya başlandığından beri.

UxP milletvekilleri.  Fotoğraf Federico López Claro.UxP milletvekilleri. Fotoğraf Federico López Claro.

Meclis uzmanı José Angel Di Mauro Antonio De La Rúa hükümeti sırasında, oturumun 27 Kasım’da başlayıp 29 Kasım’da sona erdiği, günlerin daha kısa olması ve yalnızca bir değil farklı yasaların tartışılmasıyla birlikte, 2001 yılındaki bir oturuma en benzer emsal olarak işaret ediyor. bu durumda olduğu gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir