Milletvekilleri Torba Yasayla ilgili tartışmaya devam ediyor, ancak bazı önemli maddeler takılıp kalıyor

Önemli bir muhalefet milletvekili, durumu şöyle özetledi: “Müzakere kritik bir anda belirlenecek.” durgunluk Genel olarak onaylanan ve yürürlüğe giren sözde Torba Kanun için Hükümet ile diyalogcular arasında yapılan müzakerelerin Bu Salı günü ince baskıyla ilgili tartışmaya girecek Geçen Çarşamba başlayan oturum devam ettiğinde.

Sırasında Javier Milei Roma ve Vatikan’ın da dahil olduğu İsrail turuna başlamak üzere Tel Aviv’e gelen milletvekilleri, yasanın yarı yaptırıma tabi tutulması yönünde ilk adımın atıldığı Cuma günü ara veren oturuma yeniden başlayacak. Hükümetin mali faslı indirdikten ve Aralık ayında Kongre’ye gönderdiği orijinal projede talep ettiği acil durumların yarısından istifade ettikten sonra, bu durum hâlâ makaleleri hakkında belirsizlik yaratıyor.

Milei, Hükümeti uyardı “Artık hiçbir şey pes etmeyecek” ve İçişleri Bakanı Guillermo Francos şu uyarıda bulundu: veto edecek PAIS vergisini ortak paylaşılabilir hale getirmeye yönelik herhangi bir girişim.

Kordovan Martin Llaryora bu verginin vilayetlerle paylaşılması için baskı yapıyor. Şimdilik, Carlos Gutiérrez liderliğindeki Córdoba milletvekilleri grubu, hükümetin, eyaletin ulusa aktarılmayan emeklilik fonuna akışı garanti etme talebine olumlu yanıt vermesi koşuluna bağlı olarak desteğini sürdürüyor.

Başkanlığını yaptığı We Make Federal Coalition bloğunun kendisine sunduğu çözümlerden biri Miguel Melek PichettoUyumlaştırılmış fonların finansmanını garanti altına almak için Sürdürülebilirlik Garanti Fonu’na başvurmaktır. Hafta sonu boyunca Llaryora ile hiçbir temas olmadı ve Hükümet bile valilerin baskısına boyun eğmeyeceği konusunda kararlı.

Miguel Pichetto ve We Make Federal Coalition bloğundan diğer milletvekilleri. Fotoğraf: Federico Lopez Claro – FTP CLARIN _ABC6062.jpg Z RGonzalez gonzalez

Bir Córdoba milletvekili hem Milei hem de Francos’un tutumu sorulduğunda “Her şey müzakerenin bir parçası” dedi. Yasa koyucu, “Bir şekilde emeklilik fonuna bir çözüm bulmamız gerekiyor ve bize ne önereceklerini göreceğiz.” dedi.

Bütün bunların yanı sıra Değişim İçin Birlikte’nin valileri Genelkurmay Başkanı ile yer altı diyalogları yürütüyor. Nicolas Posse, danışmanla Federico Sturzenegger ve İçişleri Bakanı, Guillermo Francos. Rogelio Frigerio (Entre Ríos), Ignacio Torres (Chubut) tarafından yapılan analizdeki tesadüfü anlatan önemli bir operatör, liderlerin “güven oluşturmayan ve politik olarak gelişmeyen bir hükümet” gördükleri için savunmada olduklarını söyledi. ve Leandro Zdero (Chaco).

Valilerin yasaya uymaya hazır olduklarını garanti ediyorlar, ancak bir hafta önce Federal Yatırım Konseyi’nde (CFI) gerçekleşen toplantıda Francos’un kapıyı açıp ardından ortak çalışma olasılığına kapatmasıyla yaşananlardan sonra. -PAIS vergisine katılım, illerde yaratılan gerilimi henüz hafifletmedi.

Parlamento kaynakları, valilerin PAIS vergisine ortak katılım talep etme konusunda kararlı bir tutum sergilediklerini doğruladı. Özellikle dolar alımından alınan verginin %21’ini talep ediyorlar ve bu şu anda Kentsel Entegrasyon Sürecinde Ulusal Popüler Mahalleler Kaydı’na (RENABAP) gidiyor, bu da %9 veya %7’yi elinde tutuyor.

Bu, valilerin A planı, B planı ise yasa Kongre tarafından onaylandıktan sonra Hükümet’in imzalı bir mali anlaşma taahhüdüyle Sürdürülebilirlik Garanti Fonu’ndan yararlanmak olacaktır.

Ancak, Francos’un Hükümet’in onaylanması halinde Başkan tarafından veto edileceğini tahmin etmesinin ardından We Make Federal Koalisyonu’ndan milletvekilleri PAIS vergisine ortak katılım talebinin düşürülmesi için baskı yapıyor.

“Gerçekten federal bir Arjantin planına gideceğiz. Ve bu, ÜLKE vergisine evet veya ÜLKE vergi hayırına ilişkin parlamento tartışmasının ötesine geçiyor. Bu, Hükümet bu yasayı çıkardığında üzerinde çalışmamız gereken bir mali anlaşma. Torres, “Biz buna eşlik etmeye hazırız ve hükümetin mali denge hedefine ulaşmasını istiyoruz. Chubut Eyaleti’nde makroekonominin düzene konmasına ihtiyacımız var” dedi.

UCR toplantısı

Aynı zamanda bu Pazartesi, radikal bloğun makale makale analiz etmek üzere bir yakınlaştırma toplantısı da yapıldı. Rodrigo De Loredo liderliğindeki yedek kulübesindeki pozisyonlarda değişiklik yapılmadı. Gerçekte dikkat, Hükümet’in Değişim İçin Birlikte yöneticileri ve K dışı Peronistler ile olası bir temasında ortaya çıkan şeylere odaklanmıştır.

Her ne kadar bazı milletvekilleri olağanüstü yetkilerin delegasyonuna karşı oy kullanacaklarını tahmin ettikleri için radikaller arasında hala bazı farklılıklar olsa da, iktidar partisi Kararnamenin yasallığını belirlemekle yükümlü olan iki meclisli Yasama Usulü Komisyonunun kurulmasını geciktirmeye devam ettiğinde bu durum daha da artıyor. Milei’nin imzaladığı Gereklilik ve Aciliyet (DNU).

Formosa’lı adamın bu gazeteye beklediği şey buydu Fernando Carbajal. Radikal milletvekili, “DNU’yu kontrol eden aynı komisyon, Yürütme’nin devredilen yetkileri nasıl kullandığını da kontrol etmek zorundadır. Daire Başkanı yasaya uymayı ve komisyon kurmayı reddederken biz yetkileri devretmek için nasıl oy kullanacağız?” diye protesto etti. . .

Facundo Manes yasaya karşı oy kullandı.  Fotoğraf: Twitter.Facundo Manes yasaya karşı oy kullandı. Fotoğraf: Twitter.

Buna ek olarak Facundo Manes o yoktu yakınlaştırma toplantısında. Beyin cerrahı da genel seçimlerde Pablo Juliano gibi aleyhte oy kullandı ve yasanın önemli maddelerini reddeden radikallerin sayısının artabileceği zaten belirtiliyor. Bu Salı günü, bu radikal grup oturum yeniden başlamadan önce bir araya geldiğinde bu hazırlık tamamlanacak.

İktidar partisi ile muhalefet arasında hâlâ gerginlik yaratmaya devam eden konular arasında özelleştirmeler yer alıyor. Diyalogcular için 4 madde ve 4 ek üzerinde oylamaya izin verilmesiyle bölümün yazımında bir gelişme sağlandı. Ancak bu gazetenin haberine göre ihale sürecinde daha fazla şeffaflık talep ediliyor ve süreci kontrol edecek iki meclisli komisyona daha fazla yetki verilmesi talep ediliyor.

Ortamı kızıştırmaya devam eden bir diğer fasıl ise borçlanmayla ilgili. Torba Kanun, sözde Guzmán Kanunu’nda yer alan ve döviz cinsinden tahvil ihracını Bütçe Kanunu’nda belirlenenlerin üzerinde sınırlayan şartları ortadan kaldıran bir madde içeriyordu. Borç almak için Kongre’ye özel bir yasa gönderin.

Buna muhalefetin temerrüde düşen borçların yeniden yapılandırılması konusundaki endişeleri de ekleniyor. Başlangıçta maddede değişiklik yapılması yönünde bir anlaşma vardı, ancak sonunda Hükümet tarafından reddedildi ve Kongre’den izin istememe pozisyonunu sürdürdü, bu da muhalefetle ilişkileri gerginleştirdi. Durum o kadar karmaşık hale geldi ki, diyalog muhalefeti iktidar partisine bekleyen maddeleri hazırlamasını söyledi, ancak talep edilene uymaması halinde kendi taslaklarını hazırlayacaklarını zaten tahmin ediyorlardı.

Buzul Yasası’nın kültürle ilgili bölümü olan değişiklik nedeniyle farklılıklar devam ediyor ve Güvenlik Yasası’nın reddedilme olasılıkları artıyor, çünkü orantısızlık örgüt ve seferberliklere katılım cezalarının artması nedeniyle direnç yaratıyor. Meşru Savunma ve Otoriteye Direnme ile ilgili maddelerin lafzı da uymuyor. Bakan Patricia Bullrich Kongre’den onay almak amacıyla ifadeleri iyileştirmeye çalıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir