Milletvekilleri üç ulusal üniversitenin kurulmasına yarım onay verdi

Temsilciler Meclisi onaylandı ve Senato’ya gönderildi bu çarşamba gününün erken saatlerinde ulusal üniversitelerin kurulması Buenos Aires eyaletinde Cuenca del Salado ve Saladillo ve Entre Ríos’ta Juan Laurentino Ortiz. Ekonomik ve sosyal girişimlerden oluşan bir paketin tartışıldığı özel bir oturum çerçevesinde gerçekleşti.

Yasama genel kurulu 150’ye karşı 82 oyla bu yasanın oluşturulmasını onayladı. Salado Havzası Üniversitesiyardımcısı María Rosa Martínez (Frente de Todos – Buenos Aires) tarafından desteklenen Cañuelas merkezli.

Bu arada tasarı 158’e karşı 72 oyla ve 1 çekimser oyla kabul edildi. Saladillo Ulusal Üniversitesimuhalefet milletvekili Emiliano Yacobitti (Radikal Evrim) tarafından desteklendi.

Kendi adına, yaratılışı Juan Laureano Ortiz Ulusal ÜniversitesiMerkezi Paraná’da bulunan 90 oy ve 12 çekimserliğe karşı 128 onay aldı. Entre Rios’un başkentindeki bu çalışma evi halihazırda bir fakülte olarak faaliyet gösteriyor ve milletvekili Blanca Osuna tarafından destekleniyor. (FDT).

Saladillo Ulusal Üniversitesi’nin kurulması, 72’ye karşı 158 oyla ve 1 çekimser oyla milletvekillerinde yarım oy aldı.

Tartışmayı açarken Eğitim Komisyonu Başkanı, Blanca Osuna, şuna dikkat çekti: “Aynı odada üniversitelerin beyin yıkama merkezleri olduğunu duyduk. Gerçek şu ki, eğer bugün Arjantin’de eğitim kurumlarının beyin yıkama merkezleri olma arzusu varsa, bu tam olarak demokratik olmayan dönemlerdeydi. Açıkça görülüyor ki son sivil-askeri-dini diktatörlük eğitim sisteminde gençler ve toplum üzerinde hareket etmenin, faaliyet göstermenin bir yolunu buluyor.”

“Son yıllarda oluşturulan bu üniversitelerin gösterdiği şey, önemli bir bölgesel yayılma ve gerçekte kuruldukları yerlerle özgün, güçlü ve kararlı bir bağdır” diye ekledi.

Kendi adına, Maximiliano FerraroTogether for Change’in vekili şu güvenceyi verdi: “Başka bir bağlamda üniversitelerin oluşumuna eşlik edebilmeyi çok isterdik, ancak bunun erdemli bir planlamayla olması gerekirdi ki durum böyle değildi.”

“2018 yılından bu yana ülkemizin belirli bölgeleri için ihtiyaç duyduğumuz boş alanları, bazı spesifik kariyerlerin ötesinde stratejik kariyerlerin neler olduğunu bilmiyoruz. “Bu büyük tatbikata eğitim açısından katkıda bulunmaya devam etmeye istekli değilim” diye savundu.

Ve şunu ekledi: “Rapor yapan üye gelip bu Kongre’nin üniversiteler yaratabildiği için bu üniversiteleri yaratabileceğini söyleyemez, çünkü yasama gücü olarak bize bunu yapmamızda yardımcı olan yalnızca haktır.”

Buna karşılık Frente de Todos’un yardımcısı Leopoldo Moreau “Eğitim durumunun eksikliklerinin teklifin kısıtlanmasıyla giderilemeyeceğini” temin eden Erdoğan, “Yalnızca bir taraf gösterilemez; vatandaşları eğitmek ve egemen bir Arjantin’i güçlendirmek için eleştirel düşünmeyi teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.

Bu arada Evolución Radical’in yardımcısı Emiliano Yacobitti “Üniversitelerin, ihtiyacı olanların erişemeyeceği şekilde yaratıldığı gerçeğini açığa çıkarma” arzusunu dile getirdi.

“Çünkü? Çünkü, örneğin, Buenos Aires Üniversitesi örneğinde, girenlerin neredeyse %60’ı, ki sizi temin ederim ki, sayıları çoktur, ilk nesil profesyonellerin çocuklarıdır, bu da ne babalarının ne de annelerinin Profesyoneller ve kamusal bir eğitim sistemi olduğu için profesyonel oldukları yanılsamasına sahipler” diye açıkladı.

Yacobitti şunları ekledi: “Üniversite kurulmasından yana olan her birimizin, hükümetlerini kaybedenlerin sığınmak için hendekler açtığını ya da diğer üniversitelere yakın oldukları için, yanlış olduğu için ve yanlış olduğu için kaynakları israf ettiğimizi söylemekten vazgeçmeliyiz. ikiyüzlü.”

Télam’dan gelen bilgilerle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir