Nedir ve nasıl çalışır?

Sandık ağzı En çok aranan ifadelerden biri Google ve seçimlerden sonraki saatlerde sosyal ağlarda. Her ne kadar ikinci tur seçimler çerçevesinde seçim yetkilileri Resmi sonuçların açıklanmasından sorumlu olanlar, bunlara ilişkin verilerin dağıtımı seçmen eğilimi Seçim yasağını ihlal etmemek adına üstü kapalı bir şekilde bu bir klasik. öyle mi çağrılar ağızlardan çıkın.

Gerçekte, sandık ağzı onlar için ünlüler sonuçların tahmin edilmesine katkıda bulundu Seçimlerde -bazı durumlarda- ve ayrıca birçok iletişimciyi gülünç duruma düşürdüğü için. Seçmenler oy kullandıktan sonra seçim kuruluşlarının çıkışlarında yapılan anketlerdir.

Elde edilen bu veriler yayınlanamaz çünkü 25.610 Sayılı Ulusal Kanun, her türlü büyük veri dağıtımını yasaklamaktadır bir seçim olayından sonraki üç saate kadar.

Anketörler seçimin gidişatını belirlemeye çalışıyor. Fotoğraf: Pedro Lázaro-Fernández

Kural açıkça yayınlanmasını engeller anketler Seçim sürecinin tamamlanmadan değişmesini önlemek için kapatma konusunda. Çünkü seçimler saat 18.00’de bitse de genellikle biraz daha uzun süren ilçeler oluyor.

Sandık Seçimleri 2023: çıkış kutusu nasıl kullanılır?

Ulusal Seçim Yasasına göre, “seçimlerin başlamasından kırk sekiz saat öncesinden seçimlerin kapanışına kadar, kamuya açık din propagandası eylemlerinin gerçekleştirilmesi ve seçim öncesi anketlerin ve anketlerin yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır”. medya. .

Ancak, normun öngördüğü süreden çok önce trendleri bilgilendirmek veya önermek için farklı stratejiler kullanılarak, siyasi güçlerin isimleri, soyadları veya isimleri verilmeden bile kısayollar aranıyor. Yönün ne olduğuna dair ipuçları vermelerine izin veriyorlar sonuçları kim alabilir?

Adayların futbol kulüplerine hitap etmekten, onlarla bir tür bağlantı kuran ikonografinin kullanımına kadar, medyanın seyirciyi dikkatli tutmak için kullandığı araçlar sayısızdır; çoğu durumda bu ince çizgiyi aşan yöntemlerle. Yasallığı yasa dışılıktan ayırır.

Çıkış kutuları nasıl yapılır?

Demokrasinin toparlanmasından bu yana, gerçekleştirilen farklı seçimlerin sonuçlarını tahmin etmeye yönelik farklı yöntemlerin ortaya çıkması ve geliştirilmesi, danışmanlar ve anketörler arasında sabittir ve bunların çoğu çok aşamalı bir örnek tasarımına dayanmaktadır. Bir görüş anketi yoluyla veri elde etmeye yönelik bir tür proje araştırması Planlama ve yürütmenin farklı aşamalarına bölünmüştür.

Genel olarak, farklı seçimlerin önceki örnekleri için de aynı şekilde çalışıyorlar. temsili bir örnek kullanılırDaha sonra genelleştirilmiş verileri elde etmek için tasarlanmıştır. Kullanılan kriterler, incelenen grubun popülasyon parametrelerine göre rastgele ve orantılıdır.

Ancak okul çıkışlarında seçmenlere danışılarak yapılan örneklemenin yanı sıra anketörler de Ayrıca telefon çağrılarına da itiraz edebilirler ve çevrimiçi anketler. Öte yandan, siyasi güçlerin her tablonun sonuçlarını, oy pusulalarının ve eksik oyların yenilenmesine dayanarak tahmin edebildiği durumlar da var.

Gün boyunca dört kısmi kesinti yapılıyor. Her kesim, biriken verileri işler ve istatistiksel hata azaldığı için gün ilerledikçe daha tutarlı tahminler üretir,” danışmanlardan biri web sitesinde metodoloji hakkında dolaylı olarak açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir