Nedir ve nasıl çalışır?

Sandık ağzı, seçimlerden sonraki saatlerde Google ve sosyal ağlarda en çok talep edilen aramalardan biridir. Her ne kadar çerçevesinde seçimler Bunlar mı seçim yetkilileri Resmi sonuçların açıklanmasından sorumlu olanlar, fikir veren verilerin dağıtımı seçmen eğilimi Seçim yasağını ihlal etmemek adına üstü kapalı bir şekilde bu bir klasik. öyle mi sözde çıkış ağızları.

Gerçekte, sandık ağzıBazı durumlarda sonuçların önceden tahmin edilmesine katkı sağlaması ve birçok iletişimciyi gülünç duruma düşürmesiyle ünlü anketler, seçmenlerin oy kullandıktan sonra seçim kurumlarının çıkışlarında yapılan anketlerden başka bir şey değil.

Elde edilen bu veriler yayınlanamaz çünkü 25.610 Sayılı Ulusal Kanun, her türlü büyük veri dağıtımını yasaklamaktadır bir seçim olayından sonraki üç saate kadar.

Vatandaşlar oy verirken anketörler de seçimin gidişatını belirlemek için kesintiler yapıyor. Fotoğraf: Pedro Lázaro-Fernández

Kural, seçim sürecinin tamamlanmadan önce değiştirilmesini önlemek amacıyla kapatmayla ilgili anketlerin yayınlanmasını açıkça engelliyor; çünkü seçimler saat 18.00’de bitse de genellikle biraz daha uzun süren ilçeler var.

Seçimler 2023: çıkış kutusu nasıl kullanılır?

Ulusal Seçim Yasasına göre, “seçimlerin başlamasından kırk sekiz saat öncesinden seçimlerin kapanışına kadar, kamuya açık din propagandası eylemlerinin gerçekleştirilmesi ve seçim öncesi anketlerin ve anketlerin yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır”. medya. .

Bununla birlikte, normun öngördüğü takvimden çok önce trendleri bilgilendirmek veya önermek için farklı stratejiler kullanılarak, siyasi güçlerin isimleri, soyadları veya isimleri verilmeden bile kısayollar aranıyor. Yönün ne olduğuna dair ipuçları vermelerine izin veriyorlar sonuçları yayınlandıktan sonra kim alabilir?

Adayların taraftarı olduğu futbol kulüplerine hitap etmekten, onlarla bir tür bağlantı kuran ikonografinin kullanımına kadar, medyanın izleyiciyi dikkatli tutmak için kullandığı araçlar, çoğu durumda, seyirciyi yönlendiren yöntemlerle sayısızdır. Yasallığı yasa dışılıktan ayıran ince çizgi.

Çıkış kutuları nasıl yapılır?

Demokrasinin toparlanmasından bu yana, gerçekleştirilen farklı seçimlerin sonuçlarını tahmin etmeye yönelik farklı yöntemlerin ortaya çıkması ve geliştirilmesi, danışmanlar ve anketörler arasında sabittir ve bunların çoğu çok aşamalı bir örnek tasarımına dayanmaktadır. Bir görüş anketi yoluyla veri elde etmeye yönelik bir tür proje araştırması Planlama ve yürütmenin farklı aşamalarına bölünmüştür.

Genel olarak, farklı seçimlerin önceki örnekleri için de aynı şekilde çalışıyorlar. temsili bir örnek kullanılırDaha sonra genelleştirilmiş verileri elde etmek için tasarlanmıştır. Kullanılan kriterler, incelenen grubun popülasyon parametrelerine göre rastgele ve orantılıdır.

Ancak okul çıkışlarında seçmenlere danışılarak yapılan örneklemenin yanı sıra anketörler de Ayrıca telefon çağrılarına da itiraz edebilirler ve çevrimiçi anketler. Öte yandan, siyasi güçlerin her tablonun sonuçlarını, oy pusulalarının ve eksik oyların yenilenmesine dayanarak tahmin edebildiği durumlar da var.

Gün boyunca dört kısmi kesinti yapılıyor. Her kesim, biriken verileri işler ve istatistiksel hata azaldığı için gün ilerledikçe daha tutarlı tahminler üretir,” danışmanlardan biri web sitesinde metodoloji hakkında dolaylı olarak açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir