Neredeyse tüm yolculuk boyunca uyudu, selfie çekti ve sözünü tutmak istiyor

“Yolculuktan yoruldum ama İsrail’de olmaktan ve sözümü tutmaktan çok mutluyum.” El AL Havayolları’nın LY-386 sefer sayılı uçuşu öğleden sonra 14.28’den (yerel saat, Arjantin sabahı 9.28) birkaç dakika sonra Tel Aviv’deki David Ben Gurion Havalimanı’na indiğinde, başkan Javier Milei 16 saatlik yolculuğu geride bıraktı -Roma’daki dört saatlik molanın dışında- fikrini değiştirdi ve hızla Orta Doğu turunun ilk gününe odaklandı. bu ülkeyle olan uyumunu yeniden teyit etmek Hamas örgütünün acımasız terör saldırısının savaşı başlattığı 7 Ekim’den bu yana yaptığı ilk resmi ziyaret olması nedeniyle kendisini büyük beklentilerle karşılıyor.

Dışişleri Bakanı Diana Mondino ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Karina Milei’den oluşan sınırlı bir heyet eşliğinde; ve İsrail’in atanmış büyükelçisi Haham Şimon Axel Wahnish; Devlet başkanı Tel Aviv’e geldi ve Hemen Kudüs’teki ikonik King David Oteli’ne doğru yola çıktı.önümüzdeki Cuma gününe kadar konaklamanız süresince kalacağınız yer İtalya ve Vatikan turuna devam edecek.

Dinlenmek için çok az zamanı olan Milei, 16:45’te (Arjantin’de 11:45) olacak. Ağlama Duvarında (Batı Duvarı), burada Haham Shmuel Rabinowitz tarafından kabul edilecek.

Duvara giderken kitap imzalamanın yanı sıra, Milei de onu ziyaret etme sözünü yerine getirmek için oraya gidecek eğer başkan seçilirse. Bu, neredeyse iki yıl önce, bir kesimin onun hükümet başkanlığına aday olmasını istediği La Libertad Avanza’da bile başkanlık hırsına hala direnildiği bir dönemde ettiği bir yemindi.

Kısa bir süre sonra, saat 18.00’de, bu ilk günün son etkinliği olacak olan etkinlikte, Milei, İsrailli mevkidaşı Isaac Herzog tarafından kabul edilecekClarín’in söylediği gibi – Büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını doğrulayacak, jeopolitik durum izin verir vermez (“Karar verildi, ancak tarih henüz belirlenmedi” diyor heyet içinde); Hamas’ı terör örgütü ilan etmeye hazır kararnamenin zaten hazır olduğunu da size söyleyecektir. Bunlar İsrail için çok önemli iki jest: Kudüs’e büyükelçilik kurmak, onu başkenti olarak tanımak ve aynı zamanda başka bir devletin parçası olarak görmezden gelmek anlamına geliyor.

Çarşamba günü, İsrail’deki ikinci günü, Milei, Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşecek, Holokost Müzesi’ni ziyaret edecekNazizm tarafından katledilen altı milyon Yahudi’nin anısına. Ardından, İsrail’i ziyaret eden liderlerin halklar arasındaki kardeşliğin göstergesi olarak ağaç dikmeye davet edildiği Milletler Ormanı’ndaki ağaca gidecek.

Daha sonra bir tur atacak Kudüs’ün Eski Şehri.

Milei, en yoğun gününün öğleden sonra iki iş adamıyla (Meksikalı Isaac Assa ve İsrailli Simon Falic) ve İsrail’in baş hahamları Itzjak Yosef ve David Lau ile toplantılar yapacak.

Perşembe günü, İsrail üzerinden geçişinin sonunda, Milei, Kibbutz Nir Oz’a ulaşmayı planlıyorİsrail’in güneyinde, Gazze’ye birkaç metre uzaklıktaki köylerden biriHamas aşırılıkçıları tarafından vahşice saldırıya uğradı. Orada 400’den fazla insan yaşıyordu; bunların çoğu hâlâ kayıp, pek çoğunun da Gazze’de kaçırıldığı tahmin ediliyor. Milei terör kurbanları anısına bir konuşma yapmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir