Ortak katılım fonunu istemek için mahkemeye gitti

Jorge Macri bu cumayı aldım Buenos Aires Hükümeti’nin başkanı olarak ilk tedbiri. Avukatı Gabriel Astarloa aracılığıyla, Albero Fernández Hükümeti’nin Şehirden aldığı Ortak Katılım fonlarını talep etmek için Yüksek Mahkeme önünde iki sunum yaptı.

Taleplerde ayrıca, ulusal Hükümetin hiçbir zaman yatırmadığı ortak fonların 2,95’ine tekabül eden paraya el konulmasını talep ettiler ve bir kez daha Yürütme Organının Yüksek Mahkeme’nin bir yıl süreyle ilgili kararına uymamasını kınadılar. önce parayı iade etmelerini emretti.

“Buenos Aires halkını temsil etmek onları savunmak anlamına gelir. Ve bunu, ulusal hükümetin, görevden ayrılan hükümetin aldığı ortak katılım fonlarının şehre iadesini emreden Yüksek Mahkeme kararına uymasını talep ederek yapacağız. tek taraflı olarak ve Anayasa’ya aykırı olarak bizden.” Jorge Macri bu perşembe günü Buenos Aires yönetimi önünde göreve başladığında şunu söyledi.

Teklif, en yüksek mahkemeye sunulan iki brifingde hayata geçirildi. Bir taraftan Mahkeme’nin 21 Aralık 2022’de verdiği tedbir kararına uyulmamasının devam ettiğini kınamakta ve bir kez daha %1,55’e eşdeğer meblağın (Hükümet sadece 1,500 TL yatırmak üzere) günlük haczedilmesi talebini talep etmektedir. Ortak katılan fonların kütlesinin %4’ü.

Clarín’in eriştiği belgede “Ulusal Devlet’in söz konusu dönem için borçlu olduğu toplam tutar artı ilgili faizin 4.226.870.967,97 dolar olduğu” ayrıntılarıyla yer alıyor.

İkinci sunum, tartışmanın özü olarak bilinen konuyu çözmek için hız ister. 2020 yılında Horacio Rodríguez Larreta, ortak katılımlı konularda alınan yüzde yani %3,5’in iadesini talep etti. Devlet dava açtığı için Mahkeme henüz bu tartışma hakkında karar vermedi.

Şehir Hükümeti “süreci ilerletmek için” aynı sorunun yanıtlanmasını talep ediyor.

Şu anda Jorge Macri’den sorumlu olan Buenos Aires yönetimi, yüzde 3,5’lik ortak katılım yüzdesinin geri getirilmesini ve Alberto Fernández’in söz konusu fonların yüzdesini azalttığı Eylül 2020’den bu yana almayı bıraktıkları 252.000 milyon pesodan fazla paranın iadesini talep ediyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir