Palermo Chico malikanesinde Javier Milei hakkında gizli zirve

Salı günü öğle saatlerinde iş adamı, koleksiyoncu ve sanat kitapları yazarı Ricardo Esteves, Palermo Chico’daki malikanesinin kapısını açtı. Berni ve Quinquela Martín’in yanı sıra Guttero, Nicolás García Uriburu’nun tabloları ve soyut heykelin yeni dillerinin yolunu açan sanatçılardan biri olan Althabe’nin zarif serisinden oluşan zarif galeri tarafından baştan çıkarılmamak zor. Arjantin’de Marta Minujín ve Antonio Seguí’nin öğretmeni.

Tuvaller ve pigmentlerle dolu bu evrene doğru ilerlediklerinde, ev sahibi Eduardo Eurnekian, Mauricio Macri, Eduardo Elsztain ve diğer dört seçilmiş konuğu selamladı; sanattan bahsetmeye bile gerek yok ki bu belki daha hoş olurdu. Onları çağırdı siyasi çağın değişimi, Javier Milei’nin Casa Rosada’daki ilk saatleri ve ekonomideki sert ayarlamalar karşısında safları yakınlaştırma ihtiyacıGSYİH’nın %5,2’si (yaklaşık 25 milyar dolar) olarak tahmin edilen, herkesin gerekli gördüğü ancak zor günlerin ve sokaklardaki protestoların habercisi.

“Başkası yok”, konuşmanın başlangıç ​​noktasıydı. Her ne kadar nüanslar sunmuş olsalar da başkanın mali dengeye doğru ilerleme kararına destek tartışılmıyor. Yıllardır talep ettikleri şey bu. Elsztain şunları söyledi: “Başkana zaman, sabır ve çalışma vermeliyiz. Değişim için bir konuşması var ve ilerleyecek” dedi.

Kuruluşun gözleri bir süredir Eurnekian’ın üzerindeydi. O bir tür Milei ideologudur. Kendisine defalarca soruldu: “Çılgın mı yoksa öyle mi görünüyor?”. Özgürlükçü, ana varlıkları arasında Aeropuertos Arjantin 2000’i de içeren holding şirketi Corporación América’da çalışmaya gittiğinde tanıştılar ve iş adamının danışman ekibine ilerlemenin kökeninin, insanlığın ekonomisinin ne olduğunu sorduğu günden itibaren aralarındaki bağı güçlendirdiler. Sadece Milei istediğini yanıtladı: Gutenberg’in matbaası.

O günden bu yana çok konuştular, çok tartıştılar, ancak şirketin sahibi kampanyanın ortasında ülkenin “başka bir diktatöre katlanabilecek durumda olmadığını” söylediğinde bile bağlarını asla koparmadılar. ” Ve Eurnekian, eski çalışanı ile Sergio Massa arasındaki ikinci tur seçimden sadece dört gün önce saldırıya geri döndü: “3.700 işçim var ve yalnızca biri başarısız oldu” dedi.

Salı günü Esteves’in evinde Eurnekian, Hükümetin iyi durumda olması için çalışacağına dair güvence verdi. Onu dinleyenler onun duygularını hemen anladılar: Ülkenin kalkınmasını istiyor ama yeni doğan yönetimin durumu iyi olmazsa sorumlulardan biri olarak tuzağa düşmekten korkuyor. İçinde kırmızı daire Alaycı bir tabir var: Corporación América’nın adını değiştirdiğini söylüyorlar; 10 Aralık’tan bu yana “Corporación Arjantin” olarak adlandırılıyor.

Eurnekian bunu görmezden gelmeye çalışıyor. Öğle yemeği sırasında tekrarlanan pozisyonlarla bunu az çok netleştirdi. Günlük yönetimden ve genel olarak idarenin yönlendirmesinden uzaklaşmaya çalışacak, ancak bu kolay olmayacak: Genelkurmay Başkanı Nicolás Posse bile şirketlerinden birinin çalışanıydı.

Salı günü, müşteriler masaya yerleştikten sonra somonun servisi devam ederken içlerinden biri iş adamının yüzüne meydan okur gibi oldu: “Bu başkanı sen yaptın, Eduardo.” Eurnekian yine de gülümsedi: “Javier’in bugün olduğu kişi olacağını veya bu kadar ileri gidebileceğini hiç düşünmemiştim”, dürüsttü.

Konuklardan bir diğeri, Macri’nin varlığından yararlanarak ikinci bir şaka yaptı: “Milei’nin babalığını paylaşıyorsun: elli ve elli”. Macri bunu komik buldu: Eduardo, eğer yüzde elli elli ise, bana sahip olduğun havalimanlarının yarısını ver. “Elli koydum ama hiçbir şey alamadım.”

PRO’nun kurucusu Hükümet meclisiyle hiçbir ilgisinin olmadığı konusunda ısrar etti. Milei’den yalnızca tek bir şey istediğini, Cristian Ritondo’nun Temsilciler Meclisi başkanı olmasını istediğini ve bu isteğinin karşılık görmediğini açıkladı. Ayrıca seçimlerden önce Luis Caputo’nun Ekonomi Bakanı gibi konuştuğunu öğrendiğini ve bir gün kendisini arayıp bunun mümkün olup olmadığını sorduğunu söyledi. Caputo hayır diye yanıtladı, hiç de değil. Ekonomist, eşi Jimena’nın da büyük bir direnç gösterdiğini savundu.

Milei ikinci turda Massa’yı yendikten sonra Caputo, Macri’yi ve diğer her zamanki sırdaşlarını arayıp fikrini değiştirdiğini söylemek zorunda kaldı. “Karım şimdi cennetin güçlerinden bahsediyor”diye haklı çıkardı.

Bakan şu anda harcamalarda muazzam bir düzenlemeyle karşı karşıya; bu, önümüzdeki Çarşamba günü Kongre’ye ulaşacak ve neredeyse dokuz gün boyunca tek tek tartışılacak olan bir yasa paketine (Torba Yasadan artık söz edilmiyor) yansıyacak. açıklananlardan sonra. Gecikme bazı noktalarda olabilecek itirazları gözden geçirmemize olanak sağladı. Yepyeni Hazine Savcısı Rodolfo Barra zaten müdahale etmek zorunda kaldı -ve değişiklikleri zorla- Caputo’nun Salı günü kaydettiği ve acil durum paketinin açıklandığı ilk reklamında.

Yasal girişimler, Milei’nin ekonominin tamamen serbestleştirilmesi için hazırladığı Gereklilik ve Aciliyet Kararnamesi ile birlikte bilinebilir. Henüz göreve gelmeyen ancak Kabine toplantılarına katılmış olan ekonomist Federico Sturzenegger, 300 sayfayı aşan bu taslak üzerinde çalışıyor. Metinde, saklı tutulan diğer hususların yanı sıra, ithalat ve ihracatın önündeki engeller kaldırılıyor, her türlü para birimindeki kira sözleşmelerine izin veriliyor ve Rekabet Savunma Kanunu’nda değişiklik yapılıyor.

Yasa paketi ve DNU, Alberto Fernández’in vedasının ikinci haftasında ve geçtiğimiz Pazartesi günü pesodaki %54’lük devalüasyon, benzindeki güçlü artışlar ve gaz, elektrik ve ulaşımda beklenen artışların ardından gün yüzüne çıkacak. Gaz faturalarındaki artış en hızlı olacak. Hükümet 8 Ocak için kamuya açık oturum çağrısında bulundu: Buradaki fikir, artışların aylık olacağı yönünde.

Milei’ye göre bunlar, ekonominin düzene girmesine olanak sağlayacak dostane olmayan önlemler ve Aralık, Ocak ve Şubat aylarında enflasyonda gözle görülür bir sıçramanın ardından endeksler Mart ayından itibaren düşmeye başlayacak. Hoşnutsuzluğun bir kısmını hafifletmek için Hükümet, Evrensel Çocuk Yardımını iki katına çıkaracak, Alimentar Kartını %50 artıracak ve plan yararlanıcılarına 10 bin peso ikramiye verecek. Pek rahatlama olmadı. Süpermarketlerde fiyatlar uçuyor. Tipik bir ailenin yoksulluğa düşmemek için Kasım ayında 390.456 pesoya ihtiyacı vardı. Aralık ayında bu rakam çok daha yüksek bir seviyeye çıkacak.

Sol ve Kirchnerizm’in bir kısmı Çarşamba günü için protesto gösterilerini zaten duyurdu. 80 örgütten oluşan organizatörler, Plaza de Mayo’dan Parlamento’ya yürümek için 50 bin kişiyi toplamayı planlıyor. Hareketlilik, Patricia Bullrich’in az önce sunduğu protokolün açılışıyla aynı zamana denk gelecek. Bakan, sopalarla veya yüzler kapalı olarak dolaşımın mümkün olmayacağını, küçüklerin varlığının engelleneceği açıkladı. Engellenen sokaklar dört federal güç tarafından serbest bırakılacak.

Gözcüler sertleşiyor. Hükümetin balayının bitişini hızlandırmayı planlıyorlar. Milei oyların üzerinde duruyor: sadece bir ay önce %56 oy aldığını, Sergio Massa’nın 11 puandan fazla önünde olduğunu söylüyor. O korkutulmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir