Partinin liderliği için mücadele eden iki lider kim?

Javier Milei hükümetinin başlangıcında ve seçim fiyaskosunun ardından Birlikte Değişim için yapılan yeniden düzenlemelerin ortasında, bu hafta Ulusal Komite’nin yeni liderliğini radikalizm tanımlayacak. Önceki delegelerin taşınmasında – dindaşların sevdiği konu – Martín Lousteau, kendisini Gerardo Morales’in halefi olarak gösterme yolunda ilerliyorancak başka bir sektör Gustavo Valdés’i destekliyor.

Genel seçim sonuçlarının ardından çöken koalisyonun geri kalanı gibi UCR de kaldı ulusal düzeyde vuruldu ve zayıflatıldıil düzeyindeki ilerlemenin aksine, milletvekilleri ve senatör bloklarındaki üye sayısında düşüş yaşandı: geçti üç ila beş vali Maximiliano Pullaro’nun Santa Fe’deki ve Leandro Zdero’nun Chaco’daki zaferlerinden.

Morales’e Başarısız stratejisi nedeniyle ona zarar verdiler -Radikalizm cumhurbaşkanı adayı belirlemede başarısız oldu ve partinin başkanı, Lousteau ile birlikte olmasına rağmen PASO’da mağlup olan Horacio Rodríguez Larreta’ya eşlik etti a priori 106 delegenin çoğunluğunu topluyorlar Komite yetkilileri tarafından belirlenecektir.

Etkinlik bu Cuma Alsina Caddesi’ndeki genel merkezde gerçekleşecek ve Anlaşma için son dakikaya kadar müzakereler sürecek ve yönetim kurulunun entegrasyonunu tartışacağız. İçişlerinden temsilciler Perşembe günü Buenos Aires’e gitmeyi planlıyor.

Morales ve Lousteau iki yıl önce liderlik için yarışmışlardı, sonra anlaştılar ve larretista alanını paylaştılar. Birkaç gün önce tekrar buluştular bloğun liderliğiyle karşı karşıya ulusal milletvekillerinden oluşuyor. Lousteau, Valdés ve Alfredo Cornejo’nun desteğiyle Rodrigo de Loredo, Morales’in desteklediği Facundo Manes’i yendi. İçerdeki radikal kadınların tereddütleri, bu teklifin Komite üzerindeki anlaşmazlığı nedeniyle toplumu etkilemedi.

“Biz bu rakamı garanti ettik. Pançonun altına ne getireceklerini asla bilemezsiniz ama biz iyiyiz.”, bir anlaşma olmaması durumunda, giden başkanın sektöründen iyi bir oy listesi hazırlayan bir lider öne sürdü. Delegeler her eyaletten dört kişiden oluşuyor; ikisi Radikal Gençlik’ten, ikisi Franja Morada’dan, ikisi işçilerden, ikisi çeşitlilikten ve diğer ikisi de belediye başkanları forumundan. Hesaplama verdi Lousteau lehine yaklaşık %65 ila %35sektör tarafından Valdés ile uyumlu olarak paylaşılan bir bakış açısı.

Corrientes valisi bir nevi Cornejo tarafından desteklenmektedir. Malbec grubunun sürekliliği Morales’e karşı silahlandığını ve sonunda Patricia Bullrich’in yanında yer aldığını söyledi. Pullaro, Lousteau’yu desteklediğini doğruladı – “bu aşama için mükemmel bir başkan olabileceğini” ifade etti – ancak aynı zamanda partinin “birliğini” de talep etti. Daha fazla ağırlığa sahip olan beş il liderinin yönetim kurulunda temsili olacak.

Oy hakkımız yok ama başkanlığın Gustavo’ya gitmesi fikrini destekliyoruz. Uzlaşmazlığın ötesinde, gelecek için yönetici olan ve başka türden bir okumaya ve müzakere eğilimine sahip olabilecek birini tercih ediyoruz,” Valdés’in destekçileri, tartışmayı sunacak bir argüman olarak Milei hükümetine karşı konumlandırmaya odaklandılar.

Ernesto Sanz gibi, eyalet liderlerinin ihtiyaçlarından dolayı ters etki yaratabilecek rollerin örtüşmesi nedeniyle bir valinin partinin mülkiyetini üstlenmesinin sakıncası konusunda uyarıda bulunan sesler vardı. Morales’i suçladılar “üç şapka problemi”Çünkü bir ara kendisi de ön aday olarak kampanya yürütüyordu.

“Alfredo (Cornejo), vali olarak önceki döneminde UCR’ye başkanlık etti ve Macri’ye birkaç kez karşı çıktı. Bunun bir şart olduğunu düşünmüyoruz.”, Valdés’i zorlayanları savundu. Morales tarafında ise radikalizmi Milei’ye yönelik öfkeli bir muhalefetin içine yerleştirmeye çalıştıklarını yalanladılar.

“Sözleşmenin onayladığı programa uygun olana eşlik edeceğiz. Rakip olmak her zaman sızlanmak anlamına gelmez“, diye açıkladılar ve seçim sonucuna ilişkin faturaları iade ettiler: “Onların stratejisi kazandı, aday Patricia’ydı (Bullrich) ve şimdi biz mi sorumluyuz?”

Kongre’deki blok liderleri zaten tanımlandı: Milletvekilleri arasında Cordoba’dan Rodrigo de Loredo ve Senato’da Corrientes’ten Eduardo Vischi. Her iki durumda da, anlaşma öncesinde özellikle Alt Meclis’te kırılma tehdidi içeren gürültüler vardı. Güçleri ölçtükten ve müzakerelerden sonra aynı şey Milli Komite için de geçerli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir