Pinedo, Arjantin’in G20’deki konumunu “değiştirecek” Milei’nin “şerpası” olacak

Hükümet, Devlet organizasyon şemasındaki atamaları yavaş yavaş onaylıyor ve her onaylandığında PRO sektöründen liderlerin gelişi daha dikkat çekicidir: Önümüzdeki birkaç saat içinde eski senatör Federico resmileşecek Pinedo, kağıt üzerinde Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan G20 Birimi’nin başkanı olarak görev yapacak.

Bu, başkanlık projesinin “gölge şansölyesi” olan sarı partinin “şahinlerinden” biri. Patricia Bullrich.

Şimdi ise, Mauricio Macri tarafından 2005 yılında kurulan alanın bir kesimi ile özgürlükçülerin yaptığı siyasi anlaşmalar çerçevesinde Diana Mondino tarafından bu pozisyonu işgal etmesi için çağrıldığını iddia ediyor. Mevcut Güvenlik Bakanı, eski başkanın izni olmadan, Güvendiği liderlerin Savunma’ya ve aynı zamanda diğer portföylere dahil edilmesini teşvik etti.

Gerçek şu ki Pinedo, bu yıl Brezilya’da gerçekleşecek olan özel dünya forumunda Arjantin’in tüm eylemlerini koordine etme hedefiyle Milei’nin “şerpası” olacak. 18-19 Kasım tarihleri ​​arasında uzun zamandır beklenen başkanlar zirvesi, tıpkı 2018’de Buenos Aires’te olduğu gibi, Macri hükümeti tarafından düzenlenecek bir etkinlikle gerçekleşecek.

Arjantin’in G20’deki temsili, bu yönetimin damgalamayı planladığı jeopolitik dönüşe katkıda bulunacak; bu, Arjantin’in bir önceki yönetimin başlattığı bir kabul süreci olan BRICS bloğuna katılmaktan bu Cuma günü istifa etmesiyle biliniyordu.

Bu anlamda yepyeni G20 Birimi, “Arjantin’in konumunu değiştirmeye” çalışacak. Batılı güçlerle anlaşma arayışı böylece altyapı, enerji ve madencilik gibi alanlarda doğrudan yabancı yatırımı teşvik etmek.

Önceki hükümet, bu uluslararası forumda Arjantin’in IMF nezdindeki borçlarının faizinin düşürülmesini talep etmeye ve 2024’te uluslararası mali sistemin çerçevesini sorgulamaya çalışsaydı, Hükümetin gelecekteki istikrar planını koruyabilmesi için güçlerden “işbirliği” talep edilecek.

Pinedo için 21 Şubat’ta Mondino’yla birlikte bu forumda ilk kez sahneye çıkacak Eşlik eden dışişleri bakanları toplantısında yatırımların ülkeye gelmesi “güven inşa etmek” için bir fırsattır. Bu anlamda en büyük zorluk, hukuk kurallarındaki değişiklik karşısında güvensizlik nedeniyle garanti üretmek olacaktır. Arjantin devleti genellikle buna maruz kalır.

Özel olarak Pinedo, Milei tarafından teşvik edilen bir dizi reformdan memnun ve bu önemli değişikliklerin, ülkenin kalkınmasını engelleyecek kurumsal anlaşmaları bozmayı amaçladığını savunuyor. “DNU ‘iş statüsüne’ aykırı“, Başkan’ın bahsettiği ve kendi görüşüne göre Arjantin’in kendisini içinde bulduğu durgunluğa neden olabilecek sistem hakkında şaka yapıyor.

Örneğin Vaca Muerta sahası ve gaz boru hattı çalışmalarının 20 milyar ABD doları tutarında yatırım yaratması bekleniyor. Ancak hükümetin kendisi, Brezilya’ya gaz ihraç etme amacıyla “Nestor Kirchner” boru hattının devam ettirilmesi yönündeki baskıya ilişkin şüpheleri dile getirdi. ve bölgedeki diğer ülkeler

Söz konusu kararname ve Başkan’ın ekonomiyi ve oyunun kurallarını sıfırlamaya çalıştığı yasa paketi tarafından alınan reddedilmelere rağmen, eski senatör mevcut yönetimin istikrarı sağlamaya yönelik bir istikrar için “zemin” hazırladığını ileri sürüyor. Enflasyonu yenmek. Kolay bir yol olmayacak. Daha önce Başkan tarafından teşvik edilen yıkıcı paketin yönetimde yarattığı şüphelere “Başarı yol açar” diyerek yanıt vermişti.

PRO figürlerinin diğer inişleri

Gerçek şu ki Pinedo’nun Dışişleri Bakanlığı sekreterliğine gelişi diğer PRO liderlerinin LLA hükümetine katılmasına katılıyor: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri geldi Mariano DeLorenzi Bu onun Casa Rosada’da olduğu süre boyunca Macri için yaptığı işin bir kopyası olacak. Ancak resmi randevunun olmaması bu zamanlarda hem yemek odasında hem de kafeteryalarda ürün sıkıntısına neden oluyor ve bu da tedarikçilerle ilişkileri tehlikeye atıyor.

Bu Salı günü de Ocak 2016’da Hükümet Konağı kapılarında kaydedilenlere benzer gerginlik anları yaşanabilir çünkü “parmak izleri düşecektir (giriş kontrollerinden gelen parmak izleri)” Mevcut yönetim tarafından sözleşmeleri feshedilen çalışanların.

Bu arada Human Capital’de kuruldu Belediye Başkanı Diego Valenzuela’nın böbreğinin lideri Rodrigo Aybar (Tres de Febrero), “sarı parti”yle bağlantılı diğer liderler arasındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir