PRO milletvekilleri, görevden alma davasının Mahkemeye “geçersiz” ilan edilmesi için bir proje sundu

PRO’dan bir grup ulusal milletvekili, Alt Meclis’in bunu ilan etmesini talep eden bir taslak beyan sundu. “Geçersiz ve hükümsüz” Frente de Todos’un, Buenos’un eski bakanından çalınan sohbetlerin kullanılması gibi “anayasal güvencelerin ihlal edildiğini” ve “ciddi usulsüzlükler” yapıldığını ileri sürerek Mahkemenin dört yargıcına karşı geçen yıl yürüttüğü siyasi yargılama süreci Aires Güvenliği Marcelo D’Alessandro.

“2023 yılı boyunca Temsilciler Meclisi’nin Frente de Todos bloğu tarafından dönemin başkanı Alberto Fernández’in Yüksek Mahkeme yargıçları Horacio Rosatti, Carlos Rosenkrantz, Juan Carlos Maqueda ve Ricardo Lorenzetti’ye karşı başlattığı azil sürecinin tamamı “Tekrarlanan usulsüzlükler nedeniyle lekelendi”blok başkanı Cristina Ritondo ve o alandaki Damián Arabia ve Sabrina Ajmechet gibi diğer yasa koyucular tarafından imzalanan metinde şöyle denildi.

Azil davası, Roads davasında 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından eski başkan Cristina Kirchner tarafından başlatıldı ve Mahkeme, onun savunmasından gelen bir dizi itirazı reddetti. Ayrıca Yargıç Juan Ramos Padilla liderliğindeki K, Mahkeme aleyhine dörtten fazla yürüyüş düzenledi ve ilgili medyada karalama kampanyası başlattı.

Milletvekilleri, “söz konusu istisnai prosedürü başlatmak için herhangi bir neden bulunmadığını ve bu Sayın Meclisin yukarıda adı geçen bakanları Senato önünde suçlaması için yeterli neden bulunmadığını” ekledi.

Bu nedenle, “bu siyasi bir dava olduğundan, usulü Anayasal güvenceler ihlal edildiMilletvekilleri Meclisi düzenlemelerinin ihlal edildiği ve defalarca ciddi usulsüzlükler tespit edildiği, adli davalarda sanıkların ifade vermeye zorlanması nedeniyle tüm prosedürün geçersiz ilan edildiği bildirildi. Aralık ayında, Cristina, süreci canlı tutmak için Azil Komisyonu’nun çoğunluk görüşüne oy verdi.

Frente de Todos, Yargı Konseyi’nin yapısını belirleyen karar olan Buenos Aires Şehri Hükümeti lehine ortak katılım kararı gibi nedenleri içeren K şikayetlerine dayanarak 26 Ocak’ta görevden alma sürecini başlattı. İnsanlığa karşı suçlar ve Yargı Sosyal Hizmetinin idaresindeki usulsüzlük iddiaları için 2×1 hesaplamasını onaylayan 2017 kararı.

Frente de Todos, 28 Kasım’daki toplantıda komisyondaki çoğunluğuyla karar vermiş ve dosyanın genel kurulda ele alınması ihtimali kalmışken, her ikisinin de oyu gerektiğinden onaylanma ihtimali neredeyse sıfır. Meclisin üçte biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir