“Reformlarımıza ayak uyduruyorlar ve Kicillof’un vergilerini onaylıyorlar”

Başkan Javier Milei Bu Cuma Değişim İçin Birlikte’nin bir bölümüne geçti Onu Kongre’ye gönderdiği torba yasanın işlenmesini geciktirmekle suçladı ve bunu, vergi artışlarının ve Buenos Aires Yasama Meclisi’nde Vali Axel Kicillof’a olan borcun yakın zamanda onaylanmasıyla karşılaştırdı.

“Kirchnerciliğe karşı bazı muhalefet bizim reformlarımıza (Temel Yasası) ayak uydururken, Az önce Kiciloff lehine oy kullandılar Vergilerde ve borçlarda artış” diye şikayette bulundu başkan sosyal ağda

Aynı doğrultuda şunu vurguladı: “Sorun biçimlerde değil. Esasta. Bu yoksullaştırıcı modeli sürdürmek istiyorlar. Sorumluluğu alın ve insanlara yalan söylemeyi bırakın.”

Başkan belirtmedi ancak PRO’dan, radikalizmden ve Sivil Koalisyondan yasa koyuculara atıfta bulundu ve kendisine göre Kongre’ye gönderdiği tasarının değerlendirilmesini geciktiriyor.

Milei’nin hedeflediği sektörün bir kısmından yanıt gelmesi uzun sürmedi. Sivil Koalisyon milletvekilleri bloğunun başkanı Juan Manuel López, özgürlükçü lidere kızdı ve Kongre’ye gönderdiği projenin “Bu bir Devlet reformu değil” ve “gözaltına alma ve jüri tarafından yargılamanın bir karışımı”.

“Başkanım, Kongre’de oluşturulmuş tek bir komisyon yok, ‘tabanlar’ yasası olağanüstü gündemde bile yer almıyor. Bu bir Devlet reform yasası değil, tutuklamalardan jüri yargılamasına kadar her şeyi birbirine karıştıran bir boyeré. Organize olun ve öncelikleri belirleyin“López şikayet etti.

Milei’nin şikayeti aynı zamanda Buenos Aires’teki Together for Change yasa koyucularının Kicillof’u aşağıdakileri içeren bir önlem paketini onaylama kararına da işaret ediyor: vergi ve borçların artması.

“Acil Durum, Borç ve Vergi Kanunları 2024 yılı için onaylandı. Buenos Aires halkının, gelecekleri için çalışmaya devam etmemize ve daha artan oranlı bir vergiyle ilerlememize olanak tanıyan bu kanunlara güvenebilmesi mükemmel bir haber. En çok şeye sahip olanlardan daha fazla ücret talep eden bir yapı,” diye kutladı Kicillof bu Cuma günü.

bir yerdeydi Temsilciler Meclisi ve Senatörler Perşembe gecesi eş zamanlı oturum düzenledi Bonarense, il idaresinin diğerlerinin yanı sıra güvenlik, sağlık ve eğitim alanlarındaki mevcut acil durumları bir yıl süreyle uzatan bir yasayı onayladığını söyledi.

Buenos Aires parlamentosundaki tedavi bu Cuma günü erken saatlerde sona erdi. İktidar partisinin oyları ve UCR ile PRO’daki yasa koyucuların desteğiyle Kicillof, 2024’te borç hizmetlerini karşılamak için 1,8 milyar ABD doları eşdeğerindeki borcun onayını aldı.

İktidar partisi ve muhalefet ayrıca emlak vergisi artışlarına artan oranlı tavanlar getirilmesi konusunda da anlaştı. Muhalefetin talebi üzerine, 2024 artışları için maksimum yüzde 200 artış belirlendi. Orijinal metinde İl, vergi mükelleflerinin yüzde 90’ının yüzde 200’e eşit ya da daha az zam alacağını, geri kalan yüzde 10’un ise yüzde 300 civarında zam alacağını tespit etti.

Milei’ninki yasa koyucuların ilk eleştirisi değil. Günler önce, kendisine göre mega DNU’nun onayını geciktirenleri hedef aldı ve hatta bazılarının bunu “rüşvet aradıkları için” yaptığını iddia etti.

Bu açıklama, başkana, Kirchnerci milletvekillerinin kendisini mahkemede kınamasını ve söylediklerinin kanıtlarını sunmasını talep etmesini sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir