Rüşvetle suçlanan eski hakimin tutukluluğu devam edecek

eski federal yargıç Walter Bento tutuklu kalacak Cacheuta hapishanesinde, Luján de Cuyo, Mendoza. Onu yargılayan ceza mahkemesi rüşvet ve yasadışı zenginleşme nedeniyle Avukatlarının kendisine ev hapsi verilmesi ve duruşmanın sonucunu özel Palmares mahallesindeki evinde beklemesi yönündeki talebini reddetti.

Mendoza Federal Sözlü Mahkemesi 2, eski yargıcın tutuklu kalmasına karar verdi. Cacheuta Federal Cezaevi Kompleksi 6polis ve diğer görevlilerin hapsedildiği, Mendoza şehrine 40 kilometre uzaklıktayüksek dağ silsilesine giden yolda.

Bento, 8 Kasım’da Ulusal Yargı Konseyi Savcılık Jürisinin, görevlerini kötü yerine getirmesi, görevinde görgü kurallarına uymaması ve “Haberin şerefini lekelemesi” nedeniyle onu yargıçlık görevinden almaya karar vermesi üzerine hapishaneye girdi. .

Görevden alınmasının ardından Bento yargı yetkisini kaybetti ve kendisini Mendoza’da 15 ceza davasından yargılayan mahkeme, kendisine yönelik tutuklama emirlerini infaz etti. Eski yargıç, kaçakçılara ve uyuşturucu kaçakçılarına para, araba ve mülk karşılığında usuli ayrıcalıklar vermekle suçlanıyor.

O savunma avukatlarının beyanı Mariano Fragueiro Frías ve Felipe Salvarezza ev hapsine alındı Eski hakimin oğullarından birinin yaşadığı ciddi sakatlık ve Bento’nun eşi Marta Boiza’nın 29 yaşındaki genç adama tek başına bakamaması.

Aileye dava açıldı

Diğer iki çocuk Luciano ve Nahuel Bento ile eski yargıcın eşi ve anneleri, Aynı mega durumda işlenirler. Aleyhlerinde soruşturma başladığında hepsi Mendoza federal mahkemelerinde çalışıyordu.

2. Sözlü Mahkeme yargıçları Gretel Diamante, Eliana Rattá ve Carolina Pereira, ev hapsi talebini reddederken şunu savundu: Ailenin çevreden yeterli desteğe sahip olması Serebral palsili çocuğun bakımında işbirliği yapmak.

“Annenin, Facundo’nun ağabeyleri Nahuel (31) ve Luciano (29) gibi doğrudan aile desteğine sahip olduğu belirtiliyor. Kardeşlerinin ilgi ve ilgisiyle işbirliği yapabilecek konumdadırlar babasının yokluğunda, özellikle de daha fazla fiziksel çaba gerektiren görevlerde” görüşündedir.

Mahkeme yargıçları ayrıca şunu da belirtti: eski hakimin davanın gelişmesini engelleme riski ve yargılama: “Delil unsurlarını yok etmeyi, değiştirmeyi, gizlemeyi, bastırmayı veya tahrif etmeyi amaçlayan davranış; suçun yararını veya infazının sürekliliğini sağlamaya çalışmak; mağdurları veya tanıkları taciz etmek veya tehdit etmek; tanıkları veya bilirkişileri etkilemek; Yanlış ihbarda bulunmak veya sadakatsiz ya da suskun davranmak, başkalarını bu tür davranışları gerçekleştirmeye teşvik etmemek veya yapmalarını engellemek, onlar yapmasalar dahi.”

Skandalı ortaya çıkaran suç

O eski bir gümrük komisyoncusunun suçu ve polis muhbiri Temmuz 2020’de, olayla ilgili delil ve ifadelerin ortaya çıktığı bir soruşturma başlattı. Bento rüşvet talep eden bir çetenin lideri olarak Kaçakçılara ve uyuşturucu kaçakçılarına usuli faydalar karşılığında.

Bento olmakla suçlanıyor yasadışı bir derneğin başkanı15 aktif rüşvet, suiistimal, adaleti ihmal ve geciktirme, yasadışı zenginleşme, kara para aklama, ideolojik yalan (2 eylem), yetkiyi kötüye kullanma (10 eylem), itaatsizlik ve delil olarak kullanılması amaçlanan bir nesnenin gizlenmesi (resmi yetkilisi) telefon numarası).

Kendisiyle birlikte ayrıca eşi Marta Boiza, üç çocuğundan ikisi (Nahuel ve Luciano) ve aralarında bazı avukatlar, polis memurları ve kaçakçıların da bulunduğu 30 kişi daha suçlanıyor.

Yargı Kurulu’nun kendisini adaletten uzaklaştıran kararında, oğlunun engelli olması ve babasının görevini kaybetmesi durumunda genç adamın adliye çalışanlarından sosyal hizmet üyeliği almaya devam ettiği belirtildi. istisna: tıbbi tedavilerinize devam etmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir