Şahinler ve güvercinler, Değişim İçin Birlikte Donmayla sonuçlanan olağan yarık

İlişkinin artık yürümediğini bilen ancak boşanmaya yönelik ilk adımı atmayı reddeden çiftler gibi, PRO ve UCR’nin katı tavrı da Birkaç haftadır birbirlerini, Değişim İçin Birlikte’yi kesinlikle bozacak olan ihanet için diğerinin her şeyi hazırladığını iddia ediyorlardı.. Pazar günkü yenilgi, bu Salı gecesi çözülen o kine baş döndürücü bir hız kazandırdı. Mauricio Macri Acasusso’daki evinde karşılandı Patricia Bullrich ve Javier ve Karina Milei.

O toplantıda Bullrich, Milei’yi destekleme konusunda ilerlemeye istekli olduğunu açıkça belirtti ve Değişim için Birlikte’nin hayatta kalma riskini göz ardı etmek Bu karar neleri gerektiriyordu? İlk adım hazırdı ve UCR, beklediğini belgelemek için bundan yararlandı. “Macri ve Bullrich Değişim İçin Birlikten Ayrıldılar”parti başkanı Gerardo Morales, Jujeño’nun desteğini sürdürmesi halinde her şeyin gösterdiği gibi görevde onun yerini alabilecek Martín Lousteau ile yaptığı basın toplantısında şöyle dedi.

Bullrich, Macri’nin ertelemeye çalıştığı süreci hızlandıran kişiydi. PRO içinde bir fikir birliğine varın. Salı günü Milei ile yaptığı toplantıda galip geldi eski adayın istediği hız. Ancak anlaşmanın eski başkanın hayal ettiği büyüklükte olacağı da orada belirlendi. Macri geniş bir ittifak istiyor, bu da seçim desteği anlamına geliyor ve daha sonra, eğer Milei kazanırsa, PRO liderlerinin Casa Rosada’ya inişi Özgürlükçü yönetime yönetilebilirlik kazandırmak. Eski başkan, sertifikalı desteğiyle gelen Hükümetin üç ay içinde sulandırılması riskini almak istemiyor.

“Birisi bizim önerdiğimiz değişime benzer bir değişiklik önermek için geldi ve eğer buna öncülük etmek zorunda değilsek, sana eşlik edebiliriz“Macri genellikle seçim sonrası gidişatını tartışmak istediğinde bunu söylüyor. Eski başkan Anlaşmaya ilişkin kamuoyu sessizliğini birkaç gün sürdürecekama sonra ortaya çıkacak açıkça sor Milei’ye oy.

Macri uzun süredir özgürlükçüyü dikkatle dinliyor. Onunla iki yıl önce evinde Bullrich onu tanıştırdığında tanışmıştı.. O andan itibaren sık sık telefonla ya da Zoom üzerinden konuşmaya devam ettiler. Macri’ye bile, Başından beri dolarizasyon projesiyle ilgileniyordu. Milei tarafından. Geçen yıl ofisinde bir kez şöyle demişti: “Gerçek şu ki, bu hükümetin yarattığı karmaşa nedeniyle, dolarlaştırmanın dezavantajlarının giderek azaldığını görüyorum.” Onu ikinci kez şahsen Salı gecesi toplantıda, yine evinde ve yine Bullrich’in tanık olduğu toplantıda gördü. Orada, Milei’nin yeniden inisiyatif almasına ve rekabetten çekilmeyi planlıyorsa en azından her gün yanıt vermesine olanak tanıyacak yenilikle ilerlediler.

Macri ve Bullrich’in hamlesi, beklendiği gibi, Together for Change’in geri kalan üyeleri üzerinde doğrudan bir etki yarattı. Elisa Carrió zaten Macri’yi yenilgiyle suçlamış ve tarafsızlık istemişti. Beklendiği gibi aynı şey, Değişim İçin Birlikte’nin seçilmiş valileri ve Horacio Rodríguez Larreta tarafından da radikalizm tarafından yapıldı.

Gerardo Morales ve Martín Lousteau, UCR’nin ikinci turda tarafsız kalacağını bildirdi.

Bu nedenle şimdiye kadar hiç kimse koalisyonun resmi olarak dağıldığını doğrulamak istemese de Değişim İçin Birlikte parçalanmış durumdaydı. Gelecek ay, kampanya kızışmaya devam ederken patlama daha erken belgelenmezse, İttifakın dağılması için bir şansı daha olacak. Milei ikinci turu kazanırsa halledilecek pek bir şey kalmayacak: Macri, Bullrich ve onları takip eden PRO sektörü hükümet yanlısı olacak ve koalisyonun geri kalanı muhalefette kalacak.

Kazanan Massa olursa mekanın yeniden düzenlenmesi mümkün. çok istikrarsız bir dengeye sahip olacak: Kimisi şahin, kimisi muhalefetin güvercini olacak. Bu durumda Massa’nın kendilerine müzakere için yapacağı davetlerle de uğraşmak zorunda kalacaklar.

Radikalizm birlik kalacak ama ileride birkaç tartışma var. Kasım ayında Morales’in halefini tanımlamak zorunda kalacaklar ve ayrıca parlamento bloklarının liderliğini, Kongre yetkililerini ve muhalefet partileri olarak Hükümetle müzakere yapacak yerleri masaya koyacaklar.

Buna karşılık, koalisyon partilerinin kararları ve en önemli liderlerinin aldıkları tutumun yanı sıra, Juntos’un on valisi de yeni cumhurbaşkanı ile müzakerelerde referans görevi gören bir blok olmaya çalışacak. Alternatif bu: müzakere etmek için birlikte kalmak veya takımada haline gelmek Hükümetin özel çoğunluk gerektiren kongre yasaları üzerinde oy kullanması gerektiğinde tek tek destek alabileceği serbest meslek sahibi işçiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir