Savcı Julio “Çikolata” Rigau’nun cep telefonunun açılmasını emretti ve tanıkları çağırmaya devam edecek

Eyalet savcısı Betina Lacki bu Çarşamba günü PJ lideri Julio “Çikolata” Rigau’nun cep telefonunun açılmasını emretti, yolsuzluk kartları davasında sanığın arkasındaki siyasi yapıyı ortaya çıkarabilecek diğer önemli tedbirlerin yanı sıra.

Eriştiği kapsamlı bir yazıda ZurnaSavcı, davanın soruşturulmasına devam edilmesi için Buenos Aires Yargıtay’ının kararını beklemeye gerek olmadığını değerlendirdi ve daha fazla tanığın çağrılmasına karar verdi.

İlk önce savcı daha fazlasını yazdı altı sayfalık doktrin Bu, Temyiz Dairesi, Rigau’daki polis tutuklama emrini iptal eden temyiz dairesi hakimleri Juan Alberto Benavides ve Alejandro Villordo’nun tartışmalı kararına karşı daire savcısı Héctor Vogliolo’nun itirazını kabul edip etmemeye karar verirken, onun delil niteliğinde tedbirler üretmeye devam etmesini sağlar. tüm nedeni tehlikeye attı.

Savcı cep telefonuyla ilgili şunları istedi Polis uzmanları ve taraflardan uzmanların katılımıyla kapsamlı bir bilirkişi görüşü gerçekleştirilir.

Yargıç Federico Atencio, geçen hafta, sivil toplum kuruluşu Poder Ciudadano’nun başkanı Hugo Wortman Jofre’yi davada davacı olarak kabul etti.

Öte yandan savcı Lacki, BuenosAires Eyaleti’ne “güvenlik kamerası görüntüleri 5 Eylül’de Rigau’nun, Buenos Aires Temsilciler Meclisi’nin hayalet çalışanlarından 48 banka kartıyla bir milyondan fazla peso çektiği Plaza San Martín şubesinin ATM bölümünden.

O da bankaya sordu”hareketleri söz konusu bankacılık kuruluşu tarafından 20 Eylül 2023’te bildirilen hesaplar”ve Rigau’nun sahibi olduğu hesaplar.

Kendisi ayrıca bu konunun açıklığa kavuşturulmasını talep etmek amacıyla Buenos Aires Eyaleti Temsilciler Meclisi’ne resmi bir mektup gönderdi. Dosyaları zaten savcılıkta olan “hayalet” çalışanlar hangi siyasi blokta yer alıyor ve hangi görevlere atanıyor?

Mektupta savcı, Plaza San Martín ATM’sini çevreleyen bölgedeki güvenlik kameraları hakkında La Plata Belediyesi’ne şikayette bulundu.

Daha sonra duruşmaya çağrıldı 18 Ekim’de Prieto Patricio Pascual, Falcon Ramirez Arturo ve Beron Diego’ya ve sonraki günlerde manevrada kullanılan banka kartının diğer sahiplerine.

Doktrin kısmında savcı, Rigau’nun serbest bırakılmasına itiraz etmedi ancak içtihatların kendisine “Yargıtay’da itiraz edilen karar karara bağlanırken soruşturma yapmasına izin verdiğini, yasa koyucunun olay çözülene kadar kararın henüz infaz edilemeyeceğini” savundu. Buenos Aires, 431. maddeye dayanarak 111. maddeye göre buna karar verdi.”

Yukarıda belirtilenlerden dolayı, “Bana göre, yapılan her şeyin geçersizliğini ilan eden kararın askıya alınmış itiraz eden temyiz başvurusunun sunumu ve kabul edilebilirliği nedeniyle” ancak iptal edilmedi.

Bu arada La Plata’da, Değişim İçin Birlikte’nin yardımcısı Ricardo López Murphy, senatör adayı María Eugenia Talerico ve Javier Iguacel, “Çikolata Rigau” davasında yargıçlar Benavides ve Villordo’nun görevden alınması talebini onayladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir