Seçim reformu için daha fazla gerilim, çarpıklık ve “dondurucu”

seçim reformu Milletvekilleri komisyonlarının genel kurul oturumunun ikinci toplantısının ardından Torba Yasanın Javier Milei tarafından yazılması bırakıldı. PASO’nun askıya alınmasından tek üyeli seçim sistemi kurulmasına kadar uzanan girişim, tüm siyasi yelpazeyi kapsayan retlerle karşılaştı ve İçişleri Bakanı Guillermo Francos şunları söyledi: “Seçim reformu için oylar orada değilse, bu yasanın uygulanmasını engellemez.”

Francos’un sunumu uzun bir günün ilkiydi. Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich– ve İçişleri başkanının ayrılmak zorunda olduğunu duyurması ve FdT yardımcısı Leandro Santoro’nun ona bağırmaya başlamasıyla skandalla sonuçlandı.

Francos ayağa kalkarak ona “Neden kızgınsın?” diye sordu. “Çünkü yemek yiyeceksin. Neresini anlamadın? Bin makalelik bir proje sundun”Peronist bunu aştı. Yetkili öfkeli bir şekilde “Bana saygısızlık ediyorsunuz” diye yanıt verdi, parmağını ona doğrulttu ve odadan çıktı.

Sunum sırasında Francos reformun her noktasını savundu. “PASO, son 12 yılda devlete büyük bir masraf anlamına geliyordu. Ancak 2023’te harcandı. 15 siyasi grup için kampanya katkıları ve seçim oyları arasında 11 milyar dolar, bunlardan 10’u kürsüsü geçemedi Kanunla sağlanmıştır” diye açıkladı.

Ancak önseçimlerin kaldırılması asıl eleştiri konusu değildi. Reddedilenler, seçim kampanyalarına özel katkı miktarına ilişkin sınırın kaldırılması, tek üyeli seçim sistemi kurulması ve bazı illerde sandalye sayısının azaltılmasına yol açacak şekilde Temsilciler Meclisi’nin bileşiminde değişiklik yapılması üzerinde yoğunlaştı. 20 Buenos Aires’e.

UCR temsilcisi Carla Carrizo, kampanya finansmanındaki değişikliğin “Siyasi sistemi özelleştirin.” “Siyasetin finansmanından bahsederken istediğimiz demokrasinin kalitesinden bahsediyoruz ve sahip olduğumuz demokrasinin kalitesi suç örgütlerinin veya kurumsal örgütlerin eline geçecekse toplumdan uzaklaşmaya devam ederiz.” .

Buna karşılık Sivil Koalisyon başkanı Maximiliano Ferraro şunları söyledi: “Seçim Yasasının tek üyeli seçim bölgelerine dayalı olarak yeniden düzenlenmesi için tasarladığınız yetki devri kabul edilemez.”

Haberçi Silvana Ginocchio, chicaneó: “Bu sistemle Milei milletvekili olamazdı“.

Ayrıca “mevcut bölge sistemine saygı gösterilmesini” isteyen PRO yasa koyucusu Silvia Lospennato da şunu düşündü: “Diğer tehlike ise çeşitliliğin kaybolması“ve bu” federal görüşe aykırıdır.

Saatler sonra bir hükümet kaynağı tanıdı Zurna La Libertad Avanza’dan önde gelen bir yasa koyucu, seçim reformunun en “acil” reformlardan biri olmadığını belirtirken, bu planlanan şey olmasa da konunun bir sorun haline gelebileceğini ifade etti. “müzakere fitili.”

Tartışmanın ikinci günü yine gergin geçti ve güçlü görüş ayrılıkları yaşandı.. Bütçe komisyonu başkanı José Luis Espert en az iki filmde rol aldı: Nicolás del Caño ve eski şansölye Santiago Cafiero ile. Her iki durumda da tartışma sözcüğün kullanılması ve mikrofonun kesilmesiyle başladı.

“Bırak da bitireyim. Ne, hapis mi, kurşun mu isteyeceksin?” Del Caño ona karşı çıktı. Cafiero ile birlikte konuşmasını kapatması için defalarca uyarılan Espert mikrofonu kesti ve Cafiero şikayette bulunmak için başkanlık masasına yürüdü. Başarısız bir şekilde yerine döndü ve söz alan yasa koyucunun üzerinde, ironik bir şekilde kapatana kadar konuşmasını bağırarak sürdürdü: “Çok teşekkür ederim.” Geri çekilme tehdidinde bulunan parti grubu onu alkışladı.

Bullrich, CGT’nin grevi ayın 24’ünde kaldırması için Palazzo’ya baskı yaptı

Francos’un ardından Bakan Patricia Bullrich konuştu. En çok tartışmaya yol açan makalenin kaldırılmasını gündeme getirdi.

“3 kişiden fazla toplanma iznine ilişkin 331. maddede yanlış yorum yapılmıştır” diyerek, bunun işleme alınan girişimden çıkarılacağını duyurdu. “Karışıklık olduğu için geri çektik” dedi.

Kapanışta Kirchnerci milletvekili ve Bankacılık sendikası üyesi Sergio Palazzo’yu geçti. “Bütün bankacıların Kirchnerci olduğuna mı inanıyorsun? 24’ünde grevi kaldırın, demokratik bir şekilde tartışalım“, Başlattı.

Ve şunu ekledi: “Sendikacılığı değiştirmeliyiz. Başka bir parti yönetiyor ve zaten ayın 24’ünde grev yapıyorlar. Bizde talep sendikacılığı olacak ya da olmayacak. Genel grev ülke ekonomisinin yıkımıdır. Size soruyorum, 24’ünde grevi kaldırın ve bunu gerçekten tartışacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir