Seçimler 2023: Oy pusulası nasıl kesilir?

Böylece o oy pusulası kesme Geçerliyse seçmenler bunun düzgün ve oy pusulasının noktalı kenarında olduğundan emin olmalıdır. Oy pusulasının hasar görmesi veya liste numarasını gösteren herhangi bir ucun kırılması durumunda oylar geçersiz sayılacaktır..

Aynı şekilde, Kesim yalnızca kişilerin kategori başına tek bir liste oluşturması durumunda kabul edilecektir. (Farklı partilerden iki cumhurbaşkanı adayının olması halinde oylamaya itiraz edilecektir.)

Hükümetin internet sitesine göre, aşağıdaki durumlarda oylamaya itiraz edilecek:

Ulusal Seçim Odası (CNE), resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, bir sonraki seçimlerde oy kullanmak için geçerli belgelerin ayrıntılarını veriyor. Yönetmeliklere göre seçmen kütüğünde yer alan vatandaşlık belgesinin veya bunun daha sonraki bir versiyonunun kullanılması kabul edilmektedir.

Ancak şunu da vurgulamak gerekir ki, bir vatandaş sicile kayıtlı belgeden daha eski bir belgeyi kendisine ibraz ederse ne yazık ki oy hakkını kullanamayacaktır.

Elektronik belgenin kullanımına ilişkin olarak CNE, kopyanın seçmen kütüğünde kayıtlı kopyaya eşit veya ondan daha yeni olması gerektiğini belirtirken kategorik bir tavır sergiliyor. Ayrıca, belgesi sicile kayıtlı olandan önceki bir baskıya karşılık gelen vatandaşların ve “Cep telefonundan DNI” ibraz edenlerin oy kullanmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

Kimlik doğrulaması yalnızca seçmen kütüğüne dahil edilme yoluyla gerçekleştirilecektir. Bu anlamda vatandaşlar, yalnızca kayıtlı oldukları oy alma masasında ve geçerli bir vatandaşlık belgesiyle oy kullanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir