Senatoyu kontrol etmekten hiçbir şey bırakmamaya nasıl geçti?

Hiç kimse şampanya mantarını açacak kadar pervasızdı Senato katında. Ancak siyasi grubu oluşturan senatörler arasında bu Çarşamba günü onu sildi Peronizm bir kutlamaydı.

“Kirchnerizmi evin kontrolünden çıkardık” Together for Change tarafından seçilen bir senatörün durumu özetledi: Son üç hafta içinde farklı partilerden ve farklı çıkarlara sahip 39 senatörün anlaşmasına olanak sağlayan anlaşmaya varıldı.

Anlaşmanın kendisi oldukça basitti: PC’yi hiçbir şey olmadan bırak. ne aglütine olmuş Yalnızca iki faktör vardı: Kirchner karşıtlığı ve son 4 yıldır Cristina Kirchner liderliğindeki çoğunluğun kendi anladıkları şekliyle kuralları kendi istekleriyle dayattığı Senato’daki kin.

Buna diyorlar “Sayısal kibir.” Peronizmin yakın zamana kadar yaptığı ve yeni iktidar partisinin bu Çarşamba günü yasama anlaşması imzaladığı çeşitli bloklarla birlikte yaptığı da buydu.

Sorunlardan biri, bu Çarşamba günü dayatılan silahlı kuvvetlerin çok değişken olabilir. Libertad Avanza’da yalnızca 7 senatör var ve üstüne bir de Formosa’dan bir senatör var Francisco Paoltroni Öfkeli ve bloktan ayrılacağı söyleniyor ve farklı bloklardan diğer 32 yasa koyucunun tekrar bir araya gelebilmesine güvenecek.

Victoria Villarruel, Senato Başkanı. Fotoğraf: AFP.

Birinci zorluk: Senatörlerin çoğunluğu dışarıdan kimse sipariş vermiyorValilerine cevap verenler hariç. Casa Rosada’nın oyları karşılığında anlaşmaya varabileceği bir patronları yok. Her şey kanunen kanun olacak, senatör senatör.

İkinci zorluk çok kısa vadede görünür hale gelecektir. Victoria Villarruel tarafından Senato ve iki meclisli komitelere atanmayan yaralılara ne olacak? Bu çarşamba günü K karşıtı silahlı harekete devam mı edecekler yoksa kaldırımdan mı atlayacaklar?

Seanstan ayrılırken, PRO ekibinin başkanı, Cordoba’lı usta adam Luis Yargıçalgılanan: “Bu, bisikletinizin sapında karpuz taşımak gibi olacak.”. “Çok fazla dengeleme gerekecek.”

Cerrahi yönetim

Bu nedenle başkan yardımcısının bir açıklama yapması gerekiyor. cerrahi uzmanlık çoğunluğa uymaya çalışmak. Kesin olan bir şey var ki, kilit yerler az sayıda ve zaten birçok kişi tarafından müzakerelerde talep edilmiş durumda.

Birçoğu, muazzam bir güce sahip olan DNU’yu onaylayan iki meclisli toplantıya gitmeyi istedi. Diğerleri Bütçeye. Bazıları, senatör gibi Guadalupe TagliaferriPRO’dan, Senato’nun ikinci başkan yardımcısıydı ve müzakereleri yumuşatmak için geldi (yerini Córdoba’dan Juan Schiaretti’nin karısı Alejandra Vigo aldı). Larretista bu hareketi için ödüllendirilecek mi?

İktidar partisinin yönetim komisyonlarına (Bütçe, Anlaşmalar, Anayasa İşleri, Dış İlişkiler) başkanlık etme konusunda tam yetkiye sahip olmasına rağmen, belirleyebilir orada bir müttefikin yanına daha fazla parlamento tecrübesine sahip. Komisyonların işlemesini isterdim, ancak başkanlarının oyları toplamasını veya LLA yasalarını tesiste savunmasını değil.

PJ’in yenilgisi muazzamdı. Daha fazlası çünkü tarihsel olarak rakipsizdi Senato’da ve çoğunluk kürsüsüne sahip olmasına rağmen (toplam 72 senatörün 33’ü var) elinde hiçbir şey kalmadı.

Birkaç gün öncesine kadar Frente de Todos bloğu iktidar partisinin numarayı alamazdım (37) ile tanışmak için hizalamayı başaramazdım pek çok farklı bloğa. Dayatılan geniş anlaşma sizi hazırlıksız yakaladı mı?

“Hiçbir şey istemedik. Biz muhalefetiz ve artık bu daha da netleşecek”diye güvence verdi Zurna senatör K.

Ancak blok liderinin olduğu biliniyor. Jose Mayalar, PJ ile ilgili önceki suçlamalarda iddia edildi. Ancak kendi kürsülerinden Kirchnerci senatörler bu çarşamba günü şunu ortaya koydu: Şüphe duymak bunun tamamen doğru olduğunu ve senatörün başka bir Formosa yerlisinin (Paoltroni) Geçici Başkanlığı kabul etmemesinden memnun olacağını belirtti.

Eğer doğruysa, çok az gibi görünüyor. Aynı şekilde Mayalara yönelik herhangi bir iç faturanın olabileceğini de dışlıyorlar.

Peronist senatörler Oscar Parrilli ve José Mayans.  Fotoğraf: Federico López Claro.Peronist senatörler Oscar Parrilli ve José Mayans. Fotoğraf: Federico López Claro.

Villarruel komisyonların kurulmasından sorumluydu. Peronizm’de – ve aynı zamanda diğer muhalefet bloklarında – PJ’ye komisyon başkanlıklarının verilmesini, ancak bu başkanlıkların daha az parlaklığa ve siyasi güce sahip olmasını dışlıyorlar. Belki Turizm, Spor ya da Eğitim ve Kültür.

“Bana göre bize sadece Kadın Bankası’nı vermeliler. “Bütün bunlar onların kıçına gidecek.”Peronist tezgahın bir temsilcisini ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir