Sergio Massa ve Javier Milei tarihi ikinci turda başkanlığı belirledi

Sergio Massa veya Javier Milei. Javier Milei veya Sergio Massa. Bir yetkili ve bir rakip. Profesyonel bir politikacı ve yabancı. Arjantin bugün, ne olursa olsun ülkenin siyasi haritasını yeniden şekillendiren tarihi ikinci turda Başkan’ı seçiyor.

Son 31 yılın en yüksek enflasyonunu yaşayan, yüzde 40’ı yoksul ve on yıllık ekonomik durgunluk yaşayan bir toplum ve ekonomiyle yorucu bir seçim yarışının sonu geldi. Üç kişinin oylarının taşınması Cyarışta kalan adaylar, katılım ve kararsız seçmenler kazananı açıklayan değişkenler olabilir.

İktidar partisi de olan iki aday değişim bayrağını kaldırıyor. Her ikisi de kamu hesaplarını düzenlemeyi, maaşları kurtarmayı, enflasyonu düşürmeyi ve güvensizliğe karşı ilerlemeyi vaat ediyor. Bağımsızları baştan çıkarmak için Massa, ulusal birlik hükümeti ve anlaşmazlığın sona ermesi sözünü verdi. Milei, siyaset tarafından gerekli düzenlemenin yapılacağının garantisini veriyor, dolarizasyon planında ve Merkez Bankası’nın kapatılmasında ısrar ediyor.

İktidar cephesinin adayı Vatan için Birlik Genel seçimlerde en çok oyu alan (%36,7) rakibinin neredeyse 7 puan önünde yer aldı. La Libertad Avanza adayı PASO’da en çok oy alan aday olarak siyasi sistemi şaşırttı.

Massa 3,2 milyon oy almayı başardı (Bireysel olarak 4,5 milyon) Ağustos ön seçimleri ile 24 ilin 13’ünü kazandığı Ekim genel seçimleri arasında. Milei, 22 Ekim’deki sayımına zar zor 753.561 seçmen ekledi ve PASO’da 16 yargı bölgesinde en çok oy alan aday olduğu iç kesimlere geriledi.

Mauricio Macri Kast karşıtı mesajını ana kampanya pankartı haline getiren özgürlükçü iktisatçıya desteğini açıkça ortaya koydu ve yineledi, ancak eski başkanla olan köprüleri hiçbir zaman havaya uçurmadı. Macri’ye bahisinde, seçimlerin denetlenmesinde işbirliği yapan PRO şahinleri ve hayal kırıklığına uğramış JxC adayı Patricia Bullrich eşlik ediyordu. kapanışta Milei’nin yanındaydı Córdoba’da kampanya.

2015 ile 2019 yılları arasında iktidarda olan muhalefet koalisyonunun geri kalanı tarafsızlık konusunda ikiye bölündü ve Milei’ye göz kırptı (Gerardo Morales ve Martín Lousteau) ve lehine (Gustavo Valdes ve Alfredo Cornejo) ve çağrı boş oy (Sivil Koalisyon).

Milei, PRO’nun kurucusunun desteğinin koşulsuz olduğunu açıkladı, ancak 2021’de milletvekili seçildiğinde siyasete atlayan ekonomistle birlikte çalışan Macrista liderleri zaten var.

Cordoba Valisi Juan Schiaretti – Genel seçimlerde oyların yüzde 7’sini kim alacak- kimi destekleyeceğini belirtmedi, ancak tekrar tekrar işaret etti: “Kirchner hükümetinin Ekonomi Bakanı”. İkinci seçim bölgesi olan Córdoba Macri’nin 2015’teki zaferinin anahtarı ve yine tanımlayıcı olabilir. Seçmenlerin yüzde 40’ının yaşadığı Buenos Aires’in seçmen ağırlığı da belirleyici olacak.

8 yıl önce erişemediği ikinci tur şansına sahip olan Massa, ikinci denemesinde başkan olmayı ve Ucedé’deki başlangıcından PJ’deki duraklamalarına ve inşaatlara kadar uzanan otuz yıllık dolambaçlı siyasi kariyerini taçlandırmayı hedefliyor. 2013 yılında Kirchner’lardan ayrıldığında yarattığı Front Renovator’ın.

Ağustos 2022’den bu yana Ekonomi Bakanı ve daha önce Frente de Todos’un yönetimi sırasında Temsilciler Meclisi başkanı olan Tigrense, aday olarak atanmasından ve görevden alınmasından bu yana Hükümetten sorumluydu. Alberto Fernandezprotokol görevleriyle sınırlı, hiper başkanlıklı bir ülkede bir yenilik.

İktidar partisinin adayı, Frente de Todos deneyimine damgasını vuran tüm iç çatışmaları susturmayı başardı. O, bir kampanyanın özel kahramanıydı. Cristina ve Máximo Kirchner çok düşük profili uysallıkla kabul etti tavsiye ettiklerini.

İkinci tura baktığımızda Massa başardı yapışıklıkları ekleyin Frente de Todos’a katılmaya karar verdiği 2019 yılında kendisine eşlik etmeyen ortak geçmişe sahip Peronist valiler, belediye başkanları, bölge ve İspanya Devlet ve Hükümet başkanları, kulüpler, sendikalar ve iş dünyası dernekleri ve siyasi liderler. Bu kurumsal desteklerin sandıklara aktarılıp aktarılmayacağı henüz bilinmiyor.

Massa’nın zaferi, Carlos Menem’in Néstor Kirchner’e karşı ikinci tura katılmayı kabul etmediği Kirchnerizm’in 20 yıldır ülkenin ana gücü üzerinde uyguladığı liderlik olmadan, Peronizmin yeni bir aşamasının başlangıcını netleştirebilir. Bu, eski CFK Genelkurmay Başkanı’nın birçok müttefikinin iddiası. Bir yenilgi eklenebilir

seçim katılımı sonuç kadar belirsizdir. Yardımı Ön seçimlerde kayıtların yüzde 69’u Demokrasinin dönüşünden bu yana en düşük notlar arasındaydı; ayrıca genelin %77’si. Pazartesi günkü tatil ve seçim teklifine duyulan hayal kırıklığı katılımın cesaretini kırabilir.

Seçimlere giden süreç, kampanyaların doruğa ulaştığı bir dönemdi. teklifler azdı ve adaylar arasındaki suçlamalar çoğaldı. Temsilcileri nihai sayımı onaylamasına rağmen, LLA’ya genel seçimlerde sahtekarlık iddiasıyla şikayette bulunuldu. Seçim Kurulu uyardı Yetersiz oy pusulası dağıttığı için özgürlükçü güce başvurdu ve Hükümet, Jandarma’yı iddia edilen dolandırıcılığa katılmakla suçlaması nedeniyle LLA’yı suçlayacağını duyurdu. Tarih özgürlükçülerin korkularını çürütüyor gibi görünüyor. 1983’ten bu yana dokuz cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı ve bunlardan yalnızca dördünü iktidar partileri kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir