Sergio Massa’nın en dramatik 96 saati ve Javier Milei ile Patricia Bullrich’in son kurşunları

“Hacklendi mi?”Ekonomi Bakanlığı’ndan bir yetkili, Sergio Massa’ya WhatsApp üzerinden danışman talebinde bulundu. Bilmiyordum. Gabriel Rubinstein’ın tweet’i bir hack olamayacak kadar ayrıntılıydı ama durum karşısında şaşkınlığını ifade etmek için bulduğu yol buydu. Danışman şöyle cevap verdi O emoji iki kolunu açıp küçük ellerini kaldıran, omuzlarını silken adamın portresi. Perşembe günü öğleden sonra saat neredeyse beşti. Piyasalar dolarla 980 pesoda kapanmıştı ama şimdi Indec Eylül enflasyonunu açıklamıştı: Massista yönetimi için yeni bir rekor olan %12,7, 1991’den bu yana en yüksek oran ve başkan adayının açıkladığı oranın dört katı olan bir yüzde. Geçen Mart için söz verdim. Darbeden 37 dakika sonra, haber tüm haber portallarında ana manşet olarak yer alırken, Massa’nın yardımcısı sosyal ağlarında aylık fiyat ritmindeki düşüşün pekiştiğini yazdı.

İktidar partisi için çalışan bir danışman, böylesi bir cüretin bizzat Massa’nın onayını alıp almadığını merak etti. Danışman, Martín Insaurralde’nin dahil olduğu skandal ve Çikolata davasıyla benzetmeler yaptı. İnsanların yozlaşmış politikacıları desteklemesi ve hatta onlara oy vermesi başka bir şey, onları Instagram’da Marbella’da bir yatta şampanya içerken keşfetmeleri başka bir şey. Ya da TV’de Buenos Aires Yasama Meclisi’nin hayalet çalışanlarından gelen 48 banka kartıyla ATM’leri nasıl boşalttıklarını izliyorsunuz. Açıklanamayan şeyin görülmemesi daha iyidir.. Rubinstein bunu açıklamak istedi.

Seçimlere sadece bir hafta kala, üst üste gelen depremler Unión por la Patria’nın başkan adayını tehdit ediyor. Salı günü mavi doların bin peso sınırını aşmasıyla birlikte piyasalardaki hareketler, herkesin Casa Rosada’ya ulaşma hayalini ortadan kaldırmaya yetecek. Ancak 3 Ağustos 2022’de ABD para biriminin 291 dolar olduğu ve yıllık enflasyonun bugün biriktirdiğinin yarısı kadar olduğu bir dönemde göreve gelen Massa için durum böyle değildi.

Tigrense ikinci tura Javier Milei ile katılacağını garanti ediyor. Bunu iktidardaki politikacılara da söylüyor. diyaloğunu sürdürdüğü bazı muhalefet liderlerine ve Patricia Bullrich’in ikinci tura katılmaması durumunda bir tür anlaşmaya varmayı arzuladığı kişi. Şaka yapmaya bile vakti var: Ekibiyle yaptığı rahat görüşmelerde, Bullrich’in çökeceğinden ve bu oyların Milei’ye gideceğinden ve özgürlükçüyü ilk turda kazanmaya yaklaştıracağından korktuğunu belirtiyor.

Alberto Fernández, sanki dikkat çekmek istiyormuş gibi, Çin’e gitmeden önce özgürlükçü iktisatçıya ek bir iyilik yaptı: Piyasalardaki son şoktan onu sorumlu tuttu ve onu “demokratik sisteme karşı ciddi bir hakaret” olmakla suçladı. Hükümetin birkaç ay önce sözcüsü Gabriela Cerruti gazetecilerin sorularıyla neredeyse alay edip mavi doların Bu bir endişe değildi. çünkü küçük ve marjinal bir devreydi. Cerruti’nin fikrini değiştirip değiştirmediği bilinmiyor: Tam olarak iki ay önce ondan haftada bir verdiği dersleri nazikçe askıya almasını istediler.

Fernández’in şikayeti yankı buldu. Federal savcı Franco Picardi, Milei’yi “kamuoyuna gözdağı vermekle” suçladı ve dava, ona siyasete girdiğinden beri ilk konferansını düzenleme fırsatı verdi. Kameralar özgürlükçülerin tavizsiz tarzını bir kez daha ortaya çıkardı. Bir radyo istasyonuna canlı yayın yapan gazeteciyi baskı altına aldı. Daha sonra olay yerinden ayrılarak sessiz kaldı. Bu hafta ben de aynısını yapacaktım. Önceliğiniz hata yapmamak olacaktır.

Milei’ye yerleştirilen flaşlar, Başkan’ın kararını sorgulayan Massa’yı çileden çıkardı. “Yaşayan dört beş kişi üzerime sıçmaya çalıştı. Birkaç liderin önünde, “Onlara zulmedeceğim ve onları hapse atacağım” dedi. Bunu ilk kez Pazartesi günü yaptı. Mesaj, o dünyayla bağlantısı olan dostlar aracılığıyla mağaralara taşındı. Korkular olsa da pek bir etkisi olmadı: Ertesi gün dolar bin doların üzerine çıktı. Massista personeli, seçimlerden önce mavi biletin bin pesoyu aşmamasını sağlıyor. Sembolik olarak da olsa dört rakamın altında kalmasını istiyorlar. Şans onlara yardım ediyor: Cuma ve yarınki tatiller iki günlük dinlenme olacak. Zorluklar böyle sayılır. Günde. “96 saatlik acımız kaldı, bu en dramatik olanı Sergio için”Yenilenme Cephesi’ni devralın.

Fiyat artışının etkisi (son otuz günde gıdada %14,3 ve giyimde %15,7), döviz kurundaki yükseliş, daha çok Çikolata olarak bilinen Julio Segundo Rigau’nun tutuklanması ve Insaurralde olayı kamuoyu danışmanlarını ve Adayların gerginliğini artırıyor. Siyasi sınıftan gelen kalıcı bir şokun olduğu algısı var. Ne olacağını bilmeden uyanıyorsun.

Örneğin Chocolate’ın telefonunun içeriği bilinseydi ne olurdu? Siyasi ve adli çeşitli kaynaklar bunun mümkün olabileceğini öngörüyor. ilgili liderlerin sıçraması, bazı seçim yarışmalarında birden fazla gol atıldı. Insaurralde’nin gezisine veya Jesica Cirio ile olan ilişkisine ilişkin daha fazla ayrıntı ortaya çıkarsa ne olurdu? Axel Kicillof’un eski özel kalemi Fincas de San Vicente’deki evinde kalmaya devam ediyor. Telefonda daha çok konuşmaya başladı ama paranoya hissi Yakın çevrenize doğru genişler. O çevreden Insaurralde’nin eski eşiyle tartıştığı ortaya çıktı. Konuşma, onu cep telefonundan engellemesiyle sona erdi. Röportajlarında çok şey saklasa da Cirio çok şey biliyor. Para, mülk ve daha birçok şey hakkında. Arkadaşları bu sırlardan bazılarını biliyor. Akdeniz kıyısındaki yat olayı adeta bir anekdot gibi görünüyor.

Seçmenlerin son gelişmeleri nasıl değerlendireceğini kimse kesin olarak bilemiyor. Uzun süredir hasar gören sandık pusulası nihayet kırıldı. “Etrafta dolaşan rakamlara ben bile güvenmiyorum”Çalışmasını yayınlamayı reddeden en ciddi danışmanlardan biri, diyor. Önümüzdeki Pazar sandıklar açıldığında neler olabileceğine dair spekülasyondan başka bir şey yok. Adayları konumlandırmak ve Kirchnerizm lehine veya aleyhine sözde “faydalı oy”u besleyebilecek sözde bir etki yaratmak için spekülasyon ve birçok operasyon. Etkisi şüpheli eski bir numara. PASO’dan önceki haftaya kadar Bullrich ve Larreta’nın dahili Together for Change’de başa baş kaldığı ve Milei’nin 20 puanı aşmadığı ileri sürülüyordu.

Var olan şey tahminler, vizyonlar ve iklimlerdir. Massa’nın Juan Grabois ile aldığı oyların toplamında elde ettiği %27,28’den büyük bir sıçrama yapmasının sadece ekonomik bağlamdan dolayı değil, aynı zamanda Kirchnerizm için her zaman zor olması nedeniyle zor olacağı konusunda kesin bir fikir birliği var. Ön seçimler ile genel seçimler arasına, tüm adayların sahip olacağı mantıksal artışın ötesinde, PASO’da olanın aksine, gelecek Pazar günü yalnızca olumlu oylar sayılacak; Yani ağustos ayında bir milyonun üzerinde olan boş oylar sayımdan çıkarılacak.

Büyük şüpheler, Bullrich’in ağustos ayında Horacio Rodríguez Larreta’yı seçenlerden ne kadar oy alabileceği ve eğer iktidar partisinde olanın aksine, eski bakan önemli sayıda yeni seçmeni bünyesine katmayı başarırsa, bunun ne kadar oy alabileceği bilinmiyor. Mauricio Macri’nin 2015 ve 2019’da yaptığı gibi, ağustos ayında oy kullanmayacak olan veya %1,5 oy tabanına ulaşamadıkları için katılmayan adaylara sıcak bakanlar.

Dün Bullrich, ön seçimlerden bu yana sürpriz olarak belki de en önemlisi güçlü bir darbe indirdi. Larretista’nın oylarının Juan Schiaretti’ye ve hatta Massa’ya sızmasını önleme fikriyle Larreta’yı nihai Genelkurmay Başkanı olarak atadı. Bir ay öncesine kadar ne Hükümet başkanı ne de eski bakan bu manevranın mümkün olabileceğine inanıyordu. Bunu yalanladılar. Değiştiler. Realpolitik.

Son yedi günde üç kez konuştular, son ikisi ise Bullrich’in Palermo’daki dairesinde yalnızdı. Belediye başkanı ona “Kendimizi zincirleyip gidiyoruz” dedi. “Kendimizi zincirliyoruz ve şansımız bağlı olarak gidiyoruz” diye yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir