Sorumlu bir makrista, şımarık misafirler ve copun teslimi için bir anlaşma

Mauricio Macri’nin eski şansölyesi Jorge Faurie görevine bırakıldı. Başkanlık komutasının Javier Milei’ye devredilmesi operasyonu. Cristina Kirchner’in, Kirchnerizm’e karşı seçimleri kazanan PRO lideriyle her türlü teması reddettiği 2015’teki sarsıcı komuta değişikliğinde bunu yaşayan oydu. Dönemin başkanı ona bandoyu ya da bastonu vermek istemedi ve Cambiemos ekiplerinin Casa Rosada ve Şansölyeliğe erişimini kolaylaştırmadı.

Bildiği gibi Zurna, yeni geçiş görünüyor daha az eziyet 2015’te Macri’yle ya da 2019’da Cristina’nın Alberto Fernandez’le birlikte seçimleri kazandığında dayattığı formülün kaprisleri yüzünden.

Bu vesileyle, atanmış şansölye Diana Mondino ve görevden ayrılan bakan Santiago Cafiero, Milei’nin açılışına katılmaları için Devlet ve Hükümet başkanlarına tüm davetiyeleri zaten gönderdiler. Dört istisna dışında seçilmiş hükümetin kararıyla. Bunlardan biri İran cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ve diğer üçü Nicolás Maduro, Miguel Díaz Canel ve Daniel Ortega’ya.

Zurna Venezuela, Küba ve Nikaragua rejimlerinin başkanlarının davet edilip edilmeyeceği konusunda hâlâ farklı görüşlerin olduğunu öğrendi. Önümüzdeki birkaç saat içinde, kendilerine gönderilen davetiyeler gönderilmese de tanımlamalar yapılacak. İran örneğinde, Buenos Aires’teki büyükelçiliğin maslahatgüzarı Amir Houshang Karimi’yi davet etmeyi düşündüler ama sonunda vazgeçtiler.

Bunun yerine Milei ve Mondino, Arjantin’in ana ticaret ortakları olan Brezilya’dan Lula da Silva ve Çin’den Xi Jinping’e ulaştı ve özgürlükçülerin kampanya sırasında güçlü gerilimi sürdürdüler. Ancak Her ikisini de mektupla özel olarak davet etti.

Onlar bazıları Toplamda 200 davetiye. Luis Lacalle Pou, Santiago Peña ve Gabriel Boric katılım sözü verdi. İbero-Amerika’nın Kral Felipe VI gibi merkezi isimleri henüz doğrulanmadı. Başkanların göreve başlama törenlerinde her zaman hazır bulunuruz.

Karina Milei’nin çalışma ekibine ilettiği gibi: Kardeşi, başkanlık niteliklerinin kendisine Kongre’de Alberto Fernández tarafından verilmesini istiyor. bastonla başlıyoruz.

Tarihsel olarak bu olay, Yasama Meclisi’nin de hazır bulunduğu Casa Rosada’da gerçekleşti. Néstor Kirchner ile değişti. Ve gördüğümüz gibi, 2015 yılında Cristina çalışmalarına çoktan başladı. Başkan Macri, komuta niteliklerini, kuşak ve başkanlık asasını Senato’nun geçici başkanı Federico Pinedo’nun elinden aldı. Fernández, Macri’nin Casa Rosada’ya dönme teklifini reddetti.

Bu 10 Aralık’ta Zaten Başkan Milei’nin, sekiz bakanı adına yemin etmek ve yabancı heyetleri selamlamak için Hükümet Konağı’na gitmesi gerekiyor. Katedraldeki ayine katılmanız gerekiyor. Ve Colón’da henüz tanımlanmamış bir gösteri olacak. Ayrıca yabancı heyetlere yemek de hazırlıyorlar. Arjantin ciddi bir bütçe krizi yaşıyor.

Varsayım için ekipman var

Mondino, Macri’nin başkanlığı sırasında Stratejik İşler eski Sekreteri olan ve o dönemde kendisini şansölye yapan Fulvio Pompeo’nun tavsiyesi üzerine Faurie’yi Santa Fe’den seçti. Ancak Pompeo şu anda Şehir hükümetinin seçilmiş başkanı Jorge Macri’nin genel sekreteri ve uluslararası ilişkiler sorumlusu.

Fransa ve Portekiz büyükelçisi olan ve emekli olan Faurie ile birlikte Komutanın devri için özel olarak çağrıldı Mondino’nun gelecekteki genelkurmay başkanı olarak adı geçen eski Singapur Büyükelçisi Federico Bartffeld.

Açılış hazırlıkları üzerinde çalışan deneyimli bir kişi de Casa Rosada’nın eski Tören şefidir. Dario LucasKirchnerizm tarafından kötü davranışlarla görevinden uzaklaştırılmış; Miami’deki eski konsolos, Leandro Fernandez SuarezABD’de Kovid korkusu nedeniyle havalimanlarının kapanması sırasında çıkmaza giren krizle başa çıkma becerisiyle saygı kazanan eski Katar Büyükelçisi Marcelo Gilardoni. Ayrıca akademisyen katıldı Juan BattalemeMondino’yla ilk saatten itibaren.

Bu grubun bir kısmı doğrudan Cafiero’nun Genelkurmay Başkanı Luciana Tito ile ilgileniyor. Ve Faurie ile Lucas gelip Casa Rosada’ya gidiyorlar ve Karina Milei ve görevden ayrılan Başkanlık Sekreteri Julio Vitobello ile görüşmeler.

Mondino’nun planları

Brezilya gezisine paralel olarak Mondino, 10 Aralık’a kadar onaylamak istemese de saatlerce dahili tanımlamalara girdi. Mesela Bartffeld’in Genelkurmay Başkanı olmasının yanı sıra, o da istiyor kariyer diplomatı Leopoldo Sahores şansölye yardımcısı oldu.

Hala Pakistan büyükelçisiancak bu sırada Buenos Aires’e acil bir seyahatte olan Sahores, Faurie’nin görev süresi boyunca Latin Amerika İşleri Müsteşarıydı.

Ayrıca biliniyordu ki Büyükelçi Marcia Levaggi Dış Politika Sekreteri olacak ve şimdiye kadar Ermenistan’ın büyükelçisi olan Mariano Vergara’nın, şu anda Peronist lider Gabriel Fuks’un işgal ettiği Latin Amerika işlerinden sorumlu olacağı belirtildi.

Bu arada büyükelçi Marcelo Cima, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Sekreterliği’nin sorumluluğunu üstlenecek. Ve JxC saflarından Ernesto Gaspari bir kez daha İdari Koordinasyon Sekreterliğini yönetecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir