10 bin çocuğun konutuna öğretmen

Lena

Global Mod
Global Mod
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Keçiören Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, ülkelerin en kıymetli sermayesinin beşeri sermaye olduğunu tabir ederek ülkelerin bu beşeri sermayesinin niteliğini artırmak ve eğitim çağ nüfusunun mümkün olduğu kadar eğitime tam iştirakini sağlamak için devasa yatırımlar yapıldığını söylemiş oldu. Özer, bu noktada anahtar üç sözün bulunduğunu, bunların ‘kapsayıcılık, eğitimde fırsat eşitliği ve kalite’ olduğunu belirterek “Kapsayıcılık, sosyoekonomik art planına yahut rastgele bir mani durumuna bakmaksızın her insanın eşit bir biçimde eğitim hizmetinden yararlanması demektir lakin eşitlik ve kalite de ona eşlik ediyor. Rastgele bir eğitime değil, en kaliteli eğitime erişebilmesi…” vurgusunu yaptı.

Özer, “2000’li senelerda beş yaşlarındaki okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yalnızca yüzde 11 idi. Şu anda bu oran yüzde 99. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44’tü. Şu anda bu oran yüzde 95, ilkokulda yüzde 99.63, ortaokulda yüzde 99.44’tür. Kısacası birinci defa beşeri sermayemizi tam kapsamlı bir biçimde, kapsayıcı bir biçimde, eğitimde fırsat eşitliğini merkeze alacak biçimde eğitimle buluşturma imkânımız oldu” dedi.

423 BİN ÖZEL EĞİTİM İHTİYAÇLI ÖĞRENCİYE EĞİTİM HİZMETİ
Millî Eğitim Bakanlığı olarak şu anda yaklaşık 423 bin özel eğitim ihtiyaçlı öğrenciye eğitim hizmeti verildiğini, bu eğitim hizmeti verilirken mümkün olduğu kadar kaynaştırma bütünleştirmeyle sürecin yürütülmesi hassasiyetinde olduklarını anlatan Özer, “esasen yüzde 90’ı Türkiye’de kaynaştırma ve bütünleştirme öğrencisi. Yani kaynaştırma ve bütünleştirme imkânı olmama durumunda özel eğitim uygulama okulları, özel eğitim meslek okul devreye giriyor” diye konuştu.

Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığının yalnızca kaynaştırma ve bütünleştirme değil, konutunda hasta olup konuttan çıkamayan yaklaşık 10 bin öğrenci çocuğun eğitimleri aksamaması için meskenine öğretmen gittiğini, eğitimden kopmamaları için büyük gayret sarf edildiğini söylemiş oldu.?

ÖZEL EĞİTİM ANAOKULU SAYISI 145’E ÇIKTI

Özer kelamlarına şöyleki devam etti: “Millî Eğitim Bakanlığımız şu anda hastanelerde yaklaşık 994 hasta yavrumuza eğitim hizmeti veriyor. Bu manada Türkiye, kıta Avrupası’na da örneklik teşkil ediyor. Kesinlikle eksikliklerimiz, güzelleştirecek alanlarımız vardır. Bizim nazaranvimiz de o eksiklikleri görüp daima güzelleştirmeye çalışmak. Örneğin bir eksikliğimiz de özel eğitim anaokullarıydı. 2020 yılında 53 vilayetimizde özel eğitim anaokulu yoktu, şu anda tüm vilayetlerimizde var ve sayıyı da 145’e çıkardık. 2023’te, inşallah, sayıyı 350’ye çıkaracağız. Okul öncesi eğitim yalnızca özel eğitim için değil, tüm öğrenciler için en kritik eğitim kademesi. Ömür uzunluğu getirisi azamî, yatırım maliyeti asgarî olan eğitim siyaseti. Okul öncesi yalnızca bilişsel maharetleri artırmıyor, bilişsel olmayan maharetleri de artırıyor. Okul öncesi eğitimi almış bireylerin ömürlerinde eğitimde ve istihdamda kalma mühletleri, almamış bireylere bakılırsa epey daha fazla lakin orada kritik bir nokta daha var: Suça bulaşma oranı fazlaca daha düşük. Biz okul öncesi eğitime yatırım yaptığımız vakit fazlaca daha müreffeh, barışçıl, birbirine saygılı bir toplum inşa etme yatırımı yapmış oluyoruz.”