19 milyon öğrencinin karne heyecanı: Yeterli tatiller çocuklar

Lena

Global Mod
Global Mod
İstanbul’da birinci ve orta öğretim sınıflarının yer aldığı 1300 öğrencili Eyüpsultan Mimar Sinan Ortaokulu’nda öğrenciler karne merasiminde tatil öncesi son defa bir ortaya geldi. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde şiir dinletisi vardı. Öğretmen Büşra Karaçavuş’un öğrencileri okul arkadaşlarına bir dans gösterisi yaptı. Akabinde sınıflara giren öğrenciler karnelerini aldı. Karneler verilirken veliler de çocuklarının yanlarındaydı.

ONLAR BİRİNCİ KARNELERİNİ ALDILAR
2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci karnesini alan öğrencilerin heyecanına velileri de ortak oldu. Karnesini almak için sınıflara giren öğrencileri sıralarında armağanları de bekliyordu. Karnesini alan öğrenciler sırayla öğretmenleriyle birlikte fotoğraf çektirdi. Birinci sınıf öğrencileri ve velileri, birinci periyodun nasıl geçtiğini ve tatil planlarını şöyleki anlattı:

Aysun Çeçen (Veli): Bu sene okul yorucu değildi. Kızım Eylül geçen sene anasınıfına gittiği için kolay alıştı. Birinci tatilinde Bursa’ya anneanne ve dedesinin yanına gidecek. Ben de bir anne olarak birinci sefer karne heyecanı yaşadım hayli hoş bir hismiş.

Eylül Çeçen: Bu sene okuma yazmayı öğrendim fakat yazmaktansa ayıcıklı kitaplarımı okumayı daha epeyce seviyorum. Karnemde zayıfım olmasa da ders çalışmaya devam edeceğim.. Tatilde hayli özlediğim akrabalarımı nazaranceğim bir de kardeşim Ediz’le ilgileneceğim.

Zekiye Şahin Kelebekler (Veli): Bu sene ikili karne heyecanı yaşıyoruz. Dördüncü sınıftaki oğlumla bir arada bu yıl birinci sınıftaki kızım da karne aldı. Bu yılın en hoş yanı kızımın kendi karne notlarını kendisinin okuyabiliyor olması. Geçen sene anaokulunda performans değerlendirmesini biz ona okuyorduk. Tatil planlarımız içinde yeni açılan Rami Kütüphanesi’ne gitmek var.

Ece Duru Kelebekler: Birinci karnemi aldığım için epeyce memnunum. Karne ikramım için daha da heyecanlıyım. Tatilde hem eğlenip hem ödevlerimi yapacağım.

Birgül Zengince Şengöz (Veli): Birinci sene epey güç geçmedi zira okuma yazma konusunda temelini evvelde vermiştik. Birinci periyodu akıcı biçimde okumayı öğrenmesiyle tamamladık, ikinci periyodun daha düzgün geçmesini bekliyoruz. Karne ikramı olarak eğitimine de katkısı olması için tablet aldık. İkramı ona sürpriz olacak.

Elif Şengöz: En hayli Türkçe dersini sevsem de hepsinde başarılıyım. Karne armağanımı heyecanla bekliyorum. Tatilde arkadaşım Eylül’le görüşeceğim ve dışarıda kahvaltıya gideceğiz.

Aydan Karaçay (Veli): Veli olarak bizim de birinci karne heyecanımız. Harfleri tanıma ve okumaya çalışma kuvvetli bir müddetçti ancak atlattık. İkinci devir daha keyifli bir müddetç bekliyor bizi. Tatil hem eğitim hem cümbüşle geçecek. Akraba ziyaretleri yapacağız, oğlum kar yağmasını bekliyor.

Ateş Karaçay: Bu sene kucak kucak ödev yaptım. Sayıları hayli sevdiğim için en çok matematik dersinde eğleniyorum. Tatil ikramı olarak kayağa gitmek istiyorum ancak hiç kar yağmıyor.

TATİLDE DE EĞİTİME DEVAM
Ayşe Çetin (Dördüncü sınıf velisi):
Bu yılın sonunda mezun olacak kızım daima başarılı bir öğrenciydi. Bu sene de takdir aldı. Tasarımcılık üzerine yetenekleri var o niçinle bu tatilde onu destekleyici eğitimler aldıracağız. Bu mevzuda Ulusal Eğitim Bakanlığının eğitimlerini de araştırıp takip edeceğiz.

Berra Çetin: Bu sene İngilizce’de zorlandım ancak tatilde çalışıp halledeceğim. birinci vakit içinderda hediyelerimi alacağım. Kolye ve oyuncak istedim. Tatilde kar da yağarsa dünyanın en memnunu ben olurum.

Murat Karagöz (4 ve 3’üncü sınıf velisi): İki çocuğumun karnesini aldık. İkisi de hayli başarılı. Pandemi daha sonrası adaptasyon sürecini atlattığımız ve rahatsızlık geçirmedikleri için okula devam edebildiler. Herkes için verimli bir eğitim öğretim yılı oldu bunun da meyvelerini bugün topladık.

Ela Melek Karagöz: En düşük notum 89 olduğu için bu sene hoş geçti. Daha başarılı olmak için tatilde ders çalışmaya devam edeceğim.

Ali Deniz Karagöz: Beni bu sene en hayli Türkçe dersi yordu. Sayısal derslerde daha başarılıyım o niçinle tatilde Türkçe dersimi yükseltmeye çalışacağım.

ARA TATİLDE BİRİNCİ DEFA ‘KIŞ OKULLARI’
Yaz okullarının akabinde bu yıl birinci kere yarıyıl tatilinde de MEB tarafınca “bilim”, “sanat”, “matematik” ve “İngilizce” olmak üzere 4 alanda, eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren fiyatsız kurslar verilecek.

YENİ PERİYOTTA 5 MİLYON ÖĞRENCİYE FİYATSIZ YEMEK
İkinci periyottan itibaren okul öncesi eğitimdeki tüm okullarda fiyatsız yemek verilecek. Taşımalı eğitim ve pansiyonu bulunan okullardaki öğrencilerle birlikte fiyatsız yemekten yararlanan öğrenci sayısı 1,8 milyondan 5 milyonun üzerine çıkacak.

OKULLAR 6 ŞUBAT’TA AÇILACAK
23 Ocak’ta resmen başlayacak olan yarıyıl tatili 3 Şubat Cuma günü sona erecek 6 Şubat pazartesi günü ise öğrenciler bir daha sıralarında olacak. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen için bu yılın birinci ders zili 12 Eylül 2022’de çaldı. Toplam 19 milyon 155 bin 571 öğrencinin 1 milyon 885 bin 4’ü okul öncesi eğitimde, 5 milyon 433 bin 901’i ilkokulda, 5 milyon 293 bin 67’si ortaokulda ve 6 milyon 543 bin 599’u ortaöğretimde yer aldı.

EĞİTİM ÖĞRETİM TAKVİMİ
Bu yıl birinci orta tatil 14-18 Kasım 2022 tarihleri içinde yapıldı. İkinci orta tatil ise 17-20 Nisan 2023 tarihleri içinde yapılacak ve 16 Haziran 2023’te 2022-2023 ders yılı sona erecek.

DEMİRÖREN MEDYA MESLEKSEL VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE BİRİNCİ KARNE
Eğitim hayatına bu yıl aldığı 30 öğrenci ile başlayan Demirören Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de karne heyecanı vardı. Medya alanında Türkiye’nin birinci ve tek meslek liseli olan okulda öğrenciler karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladı.