‘3,1 milyar lirayı okullarımıza gönderdik’

Lena

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’nın Sincan ilçesinde imali tamamlanan Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin açılış merasimine katıldı. Merasimde bir konuşma gerçekleştiren Bakan Özer, Erman Ilıcak Fen Lisesi üzere okulların örnek teşkil ettiğini belirterek Bakanlık olarak öğrencilerin epey uygun ortamlarda eğitim görmeleriyle ilgili seferberlik başlattıklarını kaydetti.

Ülkelerin en değerli sermayesi olan insan kaynağının niteliğini artırmanın yolunun eğitim olduğunun altını çizen Bakan Özer, son yirmi yılda ülkenin tüm çocuklarının eğitime erişebilirliğinin sağlandığını belirtti. Öte yandan Bakan Özer, derslik sayısının 300 binlerden 850 bine, öğrenci sayısının yaklaşık 19 milyona ve öğretmen sayısının da 1.2 milyona ulaştığını hatırlattı.

DERS KİTAPLARI VE YARDIMCI KAYNAKLAR TÜM OKULLARA ULAŞTI
2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıklarını başarılı bir biçimde yürüttüklerini not düşen Bakan Özer, “Bu sene birinci kere yardımcı kaynakları Sayın Cumhurbaşkanımızın deklare ettiğı üzere masalarda hazır hale getirdik. Bunun için 130 milyon yardımcı kaynağı arkadaşlarımız hazırladılar ve tüm vilayetlere, okullarımıza gönderdiler. Bugün prestijiyle ders kitabı ve yardımcı kaynağı gitmeyen okul Türkiye’de kalmadı” diye konuştu.

Yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde okulların daha kuvvetli olabilmesi, kendi muhtaçlığına kendisi karar verip bütçesini buna göre kullanabilmesi için bu yıl birinci sefer temel eğitimden ortaöğretime kadar bütçeleri okullara gönderdiklerine değinen Özer, “2022-2023 hazırlıklarıyla ilgili sayılara baktım. Paklık materyalinden kırtasiyeye, küçük tamirattan donatım, laboratuvar gereksinimlerine kadar tüm okullarımızda kullanılmak üzere yalnızca eğitim öğretim hazırlığı için 3,1 milyar lirayı okullarımıza gönderdik. Biz istiyoruz ki okullarımız kendi muhtaçlıklarını kendileri gidersinler, velilerimiz ve okul aile birlikleriyle hiç bir diyaloğa girmeden tüm gereksinimlerini karşılayabilsinler. Zira bunu karşılayabilecek bütçemiz var. Bununla ilgili hiç bir problemimiz yok” dedi.

OKULLARIN TÜM MUHTAÇLIKLARI GİDERİLDİ
Okulların paklık elemanı gereksinimiyle ilgili de epeyce değerli bir adım attıklarını lisana getiren Bakan Mahmut Özer, şunları söylemiş oldu: “Genelde ekim ayında paklık elemanlarıyla ilgili takviye sağlanırdı, geç olurdu. Birinci defa 5 Eylül prestijiyle Türkiye’de tüm okullarda 60 bin paklık çalışanımız vazifeye başlayacak ve tüm okul muhtaçlıkları giderilmiş, ders kitaplarıyla yardımcı kaynaklar okullara gelmiş, paklık elemanları bakılırsavlerine başlamış, okulların küçük tamiratlarından paklık materyali, kırtasiyesine kadar her türlü gereksinimi giderilmiş bir biçimde eğitim öğretime başlamış olacağız.”

“Bin 400 bağımsız anaokulu, 10 bin 100 ana sınıfıyla okul öncesi eğitimde de fazlaca değerli bir hizmetle yeni periyodu başlatmış olacağız. Yaklaşık 500 bin yavrumuz okul öncesi eğitimle bu açılan bağımsız anaokulları ve ana sınıflarıyla tanışmış olacaklar” diyen Bakan Özer, yıl sonuna kadar 3 bin anaokulunun tamamlanacağı iletisini verdi.

BİN 500 KÖY OKULUMUZU EĞİTİM ÖĞRETİME ALMIŞ OLACAĞIZ
Köylerde atıl duran köy okullarının bir daha eğitim öğretime kazandırılmasına ait yürütülen Köy Hayat Merkezleri Projesine de değinen Özer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı başladığı vakit bin 500 köy okulumuz eğitim öğretime almış olacağız. Bu da uzun vadede bilhassa besin, tarım, hayvancılığın güç kadar stratejik bir dal olma potansiyelinin olduğu bir ortamda Ulusal Eğitim Bakanlığı ön adım alarak köy okullarını köy hayat merkezleri olarak yalnızca çocuklar için değil hem de vatandaşlarımızın halk eğitimi merkezleri üzerinden gelişimlerini tamamlayacakları bir merkez” cümlelerine yer verdi.

Törende kelam alan Ankara Valisi Vasip Şahin, okulun bir yılda bitirilmesinin kıymetli olduğuna dikkati çekti. Ankara’da bir milyon 41 öğrenci olduğunu hatırlatan Şahin, bütün öğretmen ve idarecilerin önemli bir heyecan içerisinde olduğunu, geleceği inşa etme uğraşı içerisinde bulunduklarını kaydetti.

Okulun yaptırılmasında emeği geçen ve okula isminin verildiği Erman Ilıcak ise, yaptırılan fen lisesinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Türkiye’nin kalkınmasında en değerli şeyin öğrencilerin eğitimi olduğunu söyleyen Ilıcak, bilime ulaşmadaki yolda iş erkeklerina değerli rol düştüğünü söz etti.

Açılışı yapılan Erman Ilıcak Fen Lisesinin hem öğrenciler birebir vakitte öğretmenler için iyi olmasını dileyen Özer, konuşmasının akabinde protokol üyeleri ve öğrencilerle birlikte açılış kurdelesini kesti.