4 öğrenciye, 2’si profesör 11 eğitimci

Lena

Global Mod
Global Mod
Batman Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Kısmında Türkçe verilen dersler, bu sene Yükseköğretim Konseyi onayıyla yüzde 100 İngilizce verilmeye başlandı. Bu yıl 4 öğrencinin kabul edildiği kısımda 2’si profesör, 2si doçent, 5i tabip öğretim üyesi, 2si de araştırma bakılırsavlisi olmak üzere 11 eğitimci öğrencileri geleceğe hazırlamaya başladı. Öğrenciler, alacakları eğitimle, sismik araştırmalarla petrolün nerede bulunacağını, nasıl çıkarılacağını, çıkarıldıktan daha sonra ne üzere süreçler yapılacağını, nakliye sürecini hem üniversitede tıpkı vakitte alanda öğrenerek, mezun olduktan daha sonra ulusal ve memleketler arası firmalara tecrübeli olarak başvurabilecek.

ÖĞRENCİ SAYIMIZI SONLU SAYIDA TUTUYORUZ
Üniversite Rektör Prof. Dr. İdris Demir, YÖK’ün onayı, takviyesi ve kabulüyle eğitimi yüzde 100 İngilizceye dönüştürdüklerini belirterek, Yüzde 100 İngilizce programımıza da 4 öğrencimiz dahil oldu. Biz bunun önümüzdeki yıllarde 10 ve 15’i bulmasını amaçlıyoruz. Sayımızı hayli fazla bilerek yükseltmiyoruz. Sayı hudutlu ve az olunca öğrencilerimize hayli nitelikli eğitim veriyoruz. Teorik bilginin yanı sıra petrolün çıktığı Batı Raman Dağında Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) ve TÜPRAŞ’ın etkin olarak çalışmalarını yürüttüğü Batman’da 2 profesör, 2 doçent, 5 hekim öğretim üyesi olmak üzere toplamda 9 öğretim üyesi ve 2 araştırma nazaranvlimiz ile öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz” diye konuştu.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ MİLLETLERARASI FİRMALARDA ÇALIŞMA İMKANINA SAHİP OLACAK’
Verilen İngilizce eğitim ile öğrencilerin alacakları diplomaların milletlerarası alanda geçerli ve tesirli olduğunu söz eden Demir, Ülkemizin gereksinimlerini Batman Üniversitesi koordinesinde yalnızca devletimizin, ülkemizin hizmetine değil, ülkemizle memleketler arası ölçekte işbirliği gerçekleştiren Azerbaycan, Katar, Romanya, Libya, Kıbrıs üzere Türkiye’nin milletlerarası platformlarda birlikte koordineli hareket ettiği ittifaktaki üyelerinin nitelikli petrol ve doğal gaz mühendisi muhtaçlıklarını karşılamaya yönelik çalışmalarımızı yapmanın onurunu yaşıyoruz. Öğrencilerimiz çabucak hemen mezun olmadan burada gördükleri teorik ve uygulamalı eğitimler yardımıyla bölüme hazır olarak girecekler. Öğrencilerimiz şu anda almış oldukları eğitimde 2 anabilim kolunda petrol sürece ve petrol arama tarama faaliyetleri yürütmekte. Öğrencilerimiz görmüş oldukları eğitimde sismik araştırmalarla dağda, bayırda petrolün nerede aranıp bulunacağını, yerin altında bulunduktan daha sonra yerin üstüne nasıl çıkarılacağını, çıkarıldıktan daha sonra nasıl nakliye edileceğini teorik ve sistematik olarak görüp, inceleme fırsatına sahip oluyorlar. Keza bunun yanı sıra petrol sürece, rafineri mamüllerini ayrıştırma, metanon, dizel yakıt, uçak yakıtı, akaryakıt, motorin, asfalt üzere yakıtlara ayırmayı hem burada birebir vakitte üniversitemizin başka petrokimya kısımlarında alacakları seçmeli derslerle öğrenebilme fırsatına sahip oluyorlar. Global çapta faaliyet gösteren farklı farklı firmalarda bilhassa petrolün üretildiği Orta Doğu coğrafyasına yakın, bölgeyi bilen, bölgenin dinamiklerini bilen, memleketler arası lisanı konuşan uzman mühendisler olarak biroldukça farklı memleketler arası kurum, kuruluş ve firmalarda iş bulabilme imkanına sahip olacaklardır tabirlerini kullandı.

BU KISMI TERCİH ETMEK BÜYÜK AVANTAJ
Bölümün öğrencisi Hatice Sezer de birincilikle yerleştiğini lisana getirerek, şunları söylemiş oldu:

Batman bir petrol kenti. Ben de Batmanlıyım. Batman’ın petrol kenti olmasını bir avantaja çevirip, petrol ve doğal gaz mühendisliğini tercih ettim. Öteki vilayetlere de puanım yetiyordu fakat Batman’ı tercih ettim ve birincilikle yerleştim. Batman’da bu kısmı tercih etmek epey büyük bir avantaj zira direkt petrol alanı. İş çalışma alanları var. Kısımdan mezun olduktan daha sonra bu edindiğim ayrıntıları deneyimleyebileceğim bir staj alanı var. Meslek ile ilgili gayem en evvel mezun olduktan daha sonra 3-4 yıl kadar alanda çalışmak. çabucak sonrasında da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.