“9 Temmuz'a kadar Temel Kanun'un onaylanacağından hiç şüphem yok”

Actinopteri

New member
Martin Menem Şundan emindi: 9 TemmuzMayıs Paktı'nın imzalanması için planlanan yeni tarih ertelenirse, ulusal Hükümet Temel KanunKongre dışında yaşanan ciddi olayların ardından Senato'da aldığı yaptırımın ardından.

“Yeter sayısı var, kanun var, reddedilemez. 9 Temmuz'a kadar yasanın zaten onaylanacağından hiç şüphem yok“, Rivadavia radyosuyla yaptığı diyalogda belirtti.

La Libertad Avanza temsilcisi, bu üçüncü yasama aşaması için geriye kalan tek şeyin ne tür bir yasanın dikkate alınacağını tanımlamak olduğunu ekledi: Senato tarafından değiştirilen yasa mı, Milletvekilleri tarafından gönderilen ilk yasa mı yoksa değişiklikleri kabul eden bir karma mı?

“45 gün önce bir projeye lehte oy veren milletvekillerinin aynı projeye lehte oy veremeyeceğini, Arjantin'in değişmediğini, hâlâ yasaya, reformlara ihtiyacı olduğunu ve bizim de bunu yapmamızı anlamak benim için zor olur. Kurumsal olarak halkın neye oy verdiğini yansıtıyoruz. Sandıklarda herhangi bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum” dedi.

İktidar partisi, Nisan ayının sonunda, Temel Kanun projesinin çalışma reformu, özelleştirmeler ve yetki devrini içeren yeni ve daha sınırlı versiyonuna 142 olumlu oyla yarım yaptırım vermeyi başardı. 106 ret ve 5 çekimser.

Geçtiğimiz Perşembe günü, senatörler bu girişimi yasaya dönüştürdüler ve bunun şimdi Milletvekillerine dönmesi gerekiyor, çünkü Senato (bu davada “inceleme” Dairesi) 30 Nisan'da Milletvekilleri tarafından onaylanan metinde değişiklikler yaptı. Böylece proje, değişikliklerle birlikte nihai onay için “orijinal” odasına geri dönüyor.

Oylamada eşitlik nedeniyle Victoria Villarruel, aldığı oy ile Temel Yasayı belirledi. Fotoğraf Federico Lopez Claro.

Menem, normda hangi değişikliklerin kabul edileceğini değerlendirmek ve tanımlamak için “diyalog” adı verilen yasa koyucularla zaten görüştüklerini söyledi. Ve iktidar partisinin Gelir Vergisi, Kişisel Varlıklar vergisi ve kamu şirketlerinin özelleştirilmesi konusunda ısrar edeceğini duyurdu.

Bizim tavrımız ısrarcı olmaktır. Taahhüt, Başkan'ın büyük kampanya vaatlerinden ve projelerinden biri oldu, Arjantin'in temel sorunu olan, ekonominin büyümesini engelleyen devleti küçülttü ve özelleştirmeler temel gündemlerden biri oldu.” diye vurguladı.

Ayrıca Kirchnerist heyetinin reform paketindeki hiçbir maddeye oy vermediğine dikkat çekti.

“Bir hükümeti destekleyecek bir şey görmediler mi? Bu engelleme, yok etme, engelleme niyetini gösteriyor. Yönetirken bir pozisyonları var, başkası yönetince bu tür rahatsızlıklar yaratıyorlar” diye vurguladı.

Milletvekilleri başkanı, metnin nihayet 24 Temmuz haftası veya Temmuz ayının ilk günleri arasında mecliste görüşülmek üzere girileceğini söyledi.

Son olarak “geniş bir gündem” üzerinde çalıştıklarını açıklayarak, diyalog sektörüyle varılan uzlaşının altını çizdi ve Eğitim Komisyonu'nun “gereklilik” konusunda karar çıkarabildiğini örnek olarak verdi.

Menem, “Yasama gündemine daha fazla ritim kazandıracağımız 130'dan fazla milletvekilinin bir araya gelmesiyle geniş bir marjın olduğu çeşitli konular var” dedi.