ABD Büyükelçisi Flake: Mesleksel eğitimde sizden istifade edebiliriz

Lena

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer ise, Türkiye’de son yirmi yılda eğitimin evrenselleştirilmesi ve fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi bağlamında fazlaca kıymetli uzaklıklar alındığını kaydederek, “okul evvelden mesleksel eğitime, öğretmenlerin mesleksel gelişmeninden eğitimde dijitalleşmeye fazlaca değerli bir tecrübe kazandık” dedi.

MESLEKİ EĞİTİMDE BİRDEN FAZLA ÜLKEDEN İLERİYİZ
Türkiye’nin bilhassa son beş yıl ortasında, mesleksel eğitim alanında iş gücü piyasasının muhtaçlığını karşılama konusunda öteki ülkelere örnek olacak biçimde değerli bir yol kat ettiğini belirten Bakan Özer; “1 Aralık 2022 tarihinde de İstanbul’da OECD ülkelerinin iştirakiyle ‘Mesleki Eğitim Zirvesi’ düzenledik. ötürüsıyla orada OECD ülkelerinin mesleksel eğitimdeki gelişmeleri, aldıkları araları ülkemizle karşılaştırma imkânına sahip olduk. Birçok OECD ülkelerinden hayli daha gelişmiş bir mesleksel eğitim sistemine sahip olduğumuzu görmekten de büyük memnunluk duyduk” dedi.

İŞ BİRLİĞİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ
Büyükelçi Flake de hem Amerika’da eğitim goren Türk öğrenciler tıpkı vakitte Türkiye’deki ABD vatandaşı eğitimci ve öğrenciler için iki ülke içindeki iş birliğini devam ettirmek istediklerini belirtti.
Türkiye’de mesleksel eğitim alanında yaşanan dönüşümün farkında olduklarını belirten Flake, “Mesleki eğitim sahiden hayli kıymetli. Ben Türkiye’de mesleksel eğitimin işleyiş ve mesleksel eğitimin mevcut durumunu şahsen gördüm ve sahiden hayli etkilendim. Çok düzgün bir mesleksel eğitim anlayışı olduğunu görüyorum. Amerika Birleşik Devletleri de mesleksel eğitimde geçmişten bugüne biroldukca başarılara imza atmıştır ancak bilhassa mesleksel eğitim sistemimizi bir daha düzenlerken sizin tecrübelerinizden, detaylarınizden de istifade edebileceğimizi görüyorum. Bu noktada mesleksel eğitimle ilgili buradaki gelişmelerden son derece etkilendiğimi bir sefer daha tabir etmek istiyorum” diye konuştu.