Altın Küre’nin yıldızı Spielberg

Lena

Global Mod
Global Mod
Bu yıl 80. defa verilen Golden Globe (Altın Küre) Mükafatları sahiplerini buldu. Geçen yıl Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin (Hollywood Foreign Press Association) seçici heyette, adaylıklarda ve ödüllerde kayırmacılık, cinsiyetçilik ve ırkçılık yaptığı için protesto edildiği merasim, televizyondan canlı yayınlanmamıştı. daha sonrasında gerçekleştirilen ıslahatların olumlu karşılanmasıyla mükafatlar bu sene hem geçmişteki itibarına birebir vakitte kadim yayıncısı NBC’ye ve televizyon yayınına geri döndü. Fakat bu sene de protesto eksik olmadı. “The Whale” ile Dram kısmında En Yeterli Erkek Oyuncu adayı olan Brendan Fraser, Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin eski lideri Philip Berk tarafınca geçmişte tacize uğradığı için merasime asla katılmayacağını deklare etti. Lakin o kategoride Austin Butler’ın esasen favori olması ve mükafatı de alması Fraser’ın protestosunu şimdilik ikinci plana atmış görünüyor.

Altın Küre Mükafatları, Oscar öncesi kesimin nabzını tutması açısından da kıymet taşıyor ve kazananlar için Oscar haberci sayılıyor. Altın Küre’de adaylıklar belirtildiğından beri favoriler de muhakkaktı ve mükafatlar de sürpriz olmadı. Majör şenliklerin ve sinema meslek birliklerinin ödüllerindeki dağılımın benzerini gördük Altın Küre’de de. Kendi kategorilerinin favorisi olan “The Fabelmans” ve “The Banshees of Inisherin” ipi göğüsleyen imaller oldu. Steven Spielberg’ün yarı otobiyografik sineması “The Fabelmans” hem ona En Yeterli Direktör Mükafatı getirdi tıpkı vakitte Dram kısmında En Âlâ Sinema Ödülü’nü kazandı. Spielberg coşkulu lakin duygusal ödül konuşmasında “Bu kıssayı mesleğim boyunca modül kesim anlattım. ‘E.T.’de, ‘Close Encounters of the Third Kind’de, ‘Munich’te ve ‘West Side Story’de… Bu noktaya kadar yaptığım her şey, sonunda çocuk olmanın kolay olmadığı konusunda dürüst olmaya hazır olmamı sağladı. Herkes beni bir muvaffakiyet hikayesi olarak görüyor. Fakat öykümüzü herkese anlatacak kadar bahadır olana kadar kimse bizim sahiden kim olduğumuzu bilmiyor. Bu öyküyü ne vakit anlatabileceğimi anlamaya çalışmak için hayli vakit harcadım ve 74 yaşıma geldiğimde anladım. ‘Şimdi yapsan âlâ olur’ dedim. Ve yaptığım için nitekim epey mutluyum” dedi. Spielberg ‘90’larda “Saving Private Ryan” ve “Schindler’s List” ile En Âlâ Direktör Mükafatı kazanmıştı.

“The Banshees of Inisherin” de Martin McDonagh’a En Güzel Senaryo Ödülü’nü getirirken Güldürü ya da Müzikal kolunda En Güzel Sinema seçildi. Oyuncu kategorilerinde ise Cate Blanchett, Austin Butler, Michelle Yeoh ve Colin Farrell şaşırtmadı. Yabancı Lisanda En Düzgün Sinema kategorisinde Arjantin’de darbecilerin yargılanmasını anlatan “Argentina, 1985” ödül kazanarak beklenen rakipleri içinde Oscar’da elini güçlendirdi.

Austin Butler, “Elvis” sinemasındaki performansıyla Dram kolunda En Yeterli Erkek Oyuncu Ödülü’ne uzandı.

Kazananların listesi

En Düzgün Direktör:
Steven Spielberg (“The Fabelmans”)

En Yeterli Senaryo: Martin McDonagh (“The Banshees of Inisherin”)

En Âlâ Sinema (Dram): “The Fabelmans”

En Yeterli Bayan Oyuncu (Dram): Cate Blanchett (“TÁR”)

En Yeterli Erkek Oyuncu (Dram): Austin Butler (“Elvis”)

En Düzgün Sinema (Müzikal ya da Komedi): “The Banshees of Inisherin”

En Yeterli Bayan Oyuncu (Müzikal ya da Komedi): Michelle Yeoh (“Everything Everywhere All at Once”)

En Yeterli Erkek Oyuncu (Müzikal ya da Komedi): Colin Farrell (“The Banshees of Inisherin”)

En Düzgün Yardımcı Bayan Oyuncu: Angela Bassett (“Black Panther: Wakanda Forever”)

En Düzgün Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan (“Everything Everywhere All at Once”)

En Âlâ Animasyon: “Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Yabancı Lisanda En Düzgün Sinema: “Argentina, 1985”

En Düzgün Müzik: “Naatu Naatu” Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (“RRR”)

En Yeterli Sinema Müziği: Justin Hurwitz (“Babylon”)