Annesi için hipodrom tasarlayacak

Lena

Global Mod
Global Mod
Bulgaristan’da doğup büyüyen ve 1989 yılında Türkiye’ye göç eden Zülfiye Bulut çocukluğundan beri atları epeyce sevdiğini, daima onlara yakın olmak istediğini söylüyor. Zülfiye hanım lise çağına geldiğinde jokey olmayı hayal etmeye başladığını lakin etrafındakilerin “kadın jokey olmaz kendine öbür bir meslek bul” demeleri üzerine veteriner olmayı düşündüğünü anlatıyor.
Zülfiye Bulut veteriner olmamış lakin çocukluk hayalinden de hiçbir vakit uzaklaşmamış. Artık 18 yaşında bir kızı var, ismi Yeliz Şimşek. Yeliz mimarlık okuyor ve onun da tıpkı annesi üzere hayalleri var. Anne mesleği jokeylik olunca Yeliz de atlara, çiftliklere ve hipodrom hayatına aşina olarak büyümüş. Annesini ve öbür bayan jokeylerin çalışma şartlarını yakından gözlemlemiş ve bu müşahedeleri sırasında hipodromların yalnızca erkek jokeylere bakılırsa tasarlandığını farketmiş. Bu yüzden artık mimar olup annesi ve öbür bayan jokeylerin kendilerini daha rahat hissedecekleri bir hipodrom tasarlamak istiyor.

Kendisine annesinin yolundan gitmek yerine onun yolunu kolaylaştıracak bir gaye belirleyen Yeliz Şimşek, Kocaeli Üniversitesi mimarlık kısmını geçtiğimiz yıl kazandı. Çizime olan ilgisi ve yeteneğini fark etmesiyle mimar olmaya karar verdiğini söyleyen Şimşek, mezun olduktan daha sonraki hayalinin bir hipodrom tasarlamak olduğunu lisana getiriyor:

ANNEM BANA İLHAM VERİYOR
“Annemin Türkiye’deki birinci bayan jokey olması ve bu işi yıllardır muvaffakiyetle sürdürmesine hayranım. Annem her bayana olduğu üzere bana da ilham veriyor. Ben de annem yardımıyla küçük yaşlarımdan beri daima atlarla iç içe oldum. Ancak daha sonrasında at kılına alerjim olduğu ortaya çıktı. bir süre atlardan uzak kaldım. Artık biraz daha yeterliyim ve atlarla eskiye nazaran daha fazla bir ortaya gelebiliyorum.

KÜÇÜKKEN JOKEY OLMAK İSTİYORDUM
Küçükken bilhassa annemi yarışlarda izlediğimde ben de onun üzere jokey olmak istiyordum. Hatta konutta oyuncak bir atım vardı ve güya onunla yarışıyormuşum üzere oyun oynuyordum. daha sonrasında çizime karşı ilgili olmamla tarafımı mimarlığa çevirdim.

ANNEME ÖZEL HİPODROM
İlerde bir hipodrom tasarlamak istiyorum. Hatta annemi düşünerek tasarlayacağım ona özel bir hipodrom bile olabilir. Zira gün geçtikçe bayan jokeylerin sayısı da artıyor. Hipodromları bayan jokeyler için daha kullanışlı bir hale getirebileceğimizi düşünüyorum. Bunun yanı sıra birtakım hipodromlarda seyircilerin yarışı rahatlıkla takip edemediklerini fark ettim. Bu sebeple izleyicilerin yarışı daha kolay takip edebilecekleri bir tasarım yapmak istiyorum.”

Yeliz Şimşek’in hayatından ilham alarak ona özel bir hipodrom tasarlamayı hayal ettiği Zülfiye Bulut ise 25c yaşında profesyonel olarak yapmaya başladığı jokeylik mesleğinin öyküsünü şu biçimde anlatıyor:

“At binmeye hobi olarak başlamıştım. aslına bakarsan köyde yaşıyorduk. Köyde babam atları eğitirken ben de cet binmek istediğimi söylemiş oldum. Bir anda içimden geldi. Cet birinci bindiğim an fazlaca farklı hissettim ve o anı hiç unutmuyorum. O günden beri de atlardan farklı kalamıyorum. Asıl süreç köydeki çiftliğimize bir yarış atı almamızla başladı. Eski bir jokeyin gelip bana eğitim vermesiyle de mesleğim şekillendi.

HAYATIMI ATLARA YAKIN OLACAK FORMDA YÖNLENDİRDİM
Okuldan konuta geldiğimde çabucak atların yanına koşar, onlarla ilgilenirdim. Liseye başlayacağım yıl insanların bana jokeylik yerine farklı bir alana yönelmelisin demesiyle veteriner olmaya karar vermiştim. En azından bu türlü atlarla yan yana olabilirim diye düşünmüştüm. Ancak okulum çiftliğimizden uzakta olduğu ve ben atları goremediğim için bu süreç yalnızca 10 gün sürdü. Akabinde konutumun yakınındaki meslek lisesinde dikiş kısmı okumaya başladım. Bu sayede atlarla daha fazla vakit geçirebiliyordum. hayatımı daima atlara yakın olacak biçimde yönlendirdim.

ÇOCUĞUMA DAVRANDIĞIM ÜZERE DAVRANIYORUM
Ben atlara çocuğuma davrandığım üzere epeyce sakin davranıyorum ve hepsiyle bir bağ kurabiliyorum. Yaşım belirli bir yere geldiğinde ve emekli olduğumda bir daha atlarla bir ortada olmak istiyorum. Antrenörlük, at bakıcılığı üzere mesleklerde devam edebileceğimi düşünüyorum.”